Dolar : Alış : 3.5296 / Satış : 3.5360
Euro : Alış : 4.1110 / Satış : 4.1184
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir40°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 12946 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Artvin’e, Bergama’ya Sesleniyorum!

25 Şubat 2016 - 365 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Artvin’e, Bergama’ya Sesleniyorum!

Bir ülkenin zenginlik kaynağı sıralamak gerekirse;

Madenleridir, Yer altı yerüstü kaynakları; Katı, sıvı ve gazlar,

İklimidir, kışı yazı, dağı ovası, suyu toprağıdır,

Beşeri sermayesidir, yetiştirdiği insan niteliği, sanat, zanaat, teknoloji insanı, bir o kadarda kanaat, merhamet, mert ve cesaret sahibi kimselere ki en önemli kaynak budur.

Arap ülkelerinde petrol şeyhleri varsa bizim de maden şeyhlerimiz var, enerji şeyhlerimiz var üstelik bu şeyhlik kavramı bizde millet kavramının içinde mezc olmuştur.

Peki;

Altın bulmaya hayır,

Bakır bulmaya hayır,

Nükleer enerjiye hayır,

Huzur ve mutluluğumuzu paylaşma imkanı veren sivil anayasaya hayır,

Geriye ne kalır? Kavga, kargaşa, fakirlik ve husumet. Çünkü “işi olan iş yapar, işi olmayan dedikodu yapar” demişler. Muhalefetin yaptığı da bu maalesef. Nerde bir sosyal yara görürse hemen kaşımaya çalışıyor, bunun vasıtasıyla hükümete saldırıyor.

Altın madeni rezervimiz  850 bin ton civarındadır, şimdiye kadar 250 bin tonunu ekonomiye kazandırdık, 600 bin tonu daha yer altında işletmecinin emin ellerini bekliyor, “beni çıkarın” diye lisanı hal ile bas bas bağırıyor. Yer yüzüne çıkarılınca bakırdan farkı belli olur.

ABD’de 100 adet nükleer santral var, ülkemizde üçü beşi kuruluyor diye kimi vatandaşlarımız bilinçsiz bir şekilde engellemeye çalışıyor, yapılmasından haz duyması gerekirken tam tersine üzüntü duyuyor yazık değil mi?

Herkesin anlayacağı dille söyleyeyim bir gram karbon enerjiye dönüşürse 100 ton kömürün yanmasından daha fazla enerji verir üstelik çevreyi de kirletmez.

Bakırımız var, Borumuz var, Toryumumuz var, değerlendirilirse trilyon doları kazandırır, işletilmezse toprak görevini dahi göremez.

Şırnak Üniversitesi Rektörünün dilinden duymuştum. Şırnak’ın maden envanterini çıkarmak için helikopterle hava turu yapılıyor her taraf renkli renkli bir toprakla örtülü, sanki bize lisani hal ile şöyle sesleniyordu, “ben de orman aramayın ben madenle doluyum. Siz bana torak diyebilirsiniz ama ben toprak değilim, onun kadar kıymetli olmasam da benim de başka rolüm var ama anlayana.”

Bu gün enerji bağımsızlığı nerdeyse devletin bağımsızlığıyla eş değerdir. Ülke olarak %25 düzeyinde enerjimizi üretebiliyoruz %75 dışa bağımlıyız. Bu makası kapatmak için nükleer enerji için santral kurmak gerekiyor, ona da hayır diyenler var.

Bergama’da altına hayır, Karadeniz’de bakıra hayır, nükleer enerjiye hayır!

Ya sevgili kardeşim, kim ne hakla, ne niyetle bu vatandaşlarımızı bu şekilde oyuna getiriyor anlamakta zorlanıyorum.

Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı(OECD)’in ekonomik rapora göre bu tempoyla giderse 2023 itibariyle Türkiye büyümesini ikiye katlayacak. Tabi bunun içinde madenlerimizi değerlendirmek de var. Peki şuna müsaade edilmezse, buna müsaade edilmezse bu büyüme nasıl olacak?

Artvin’e de seslenmek lazımdır diye düşünüyorum. Müsaade edin de bu zenginliğimizden yararlanalım o hazine oradadır diye sizin değildir bu tür değerler milli servettir. Türkiye bu tür kaynaklarının %38’ini hala kullanmamıştır, bilmekte fayda var.

Kardeşim bu kadar keyfi davranmaya hakkınız var mı? Kürdistan’da 3000 köy boşaltıldı, birçok ormanlar yakıldı, evler yıkıldı nerdeydi, bu sözüm ona duyarlı kimseler? Bir de bu naylon sanatçılar ve kağıttan gazeteciler de size destek veriyorlarmış. Bir aydınları(!) eksik. Oyuna gelmeyelim kardeş oyuna gelmeyelim.

Bu ülkenin kaynakları varsa işletmek de hakkımızdır diye düşünüyorum.

Selametle kalın, ama duyduklarını akıl süzgecinden geçirin, bir az da benim anlattıklarımı nazara alın olmaz mı?

 

 

192 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika