Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14147 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çevreci Nesiller Geliyor…

03 Nisan 2016 - 511 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Çevreci Nesiller Geliyor…

Geçen hafta yine çok yoğun günler geçirdim. Doğunun iki güzide üniversitesi Atatürk ve Erzincan Üniversitelerinde davetli olarak “Plastik Hayatlar” adı altında konferanslar verdim. Öğrenciler ile birlikte olmayı seviyorum, her ne şekilde bir davet geldiği zaman asla onları kıramıyorum. Tecrübelerimizi ve bilgilerimizi paylaşmaktan,  samimi bir şekilde beraberce çay içip, onları dinlemekten ve anlamaya çalışmaktan büyük bir haz alıyorum.  Çünkü yarın onlar bizim yerimizi alacaklar, bizden öğrendiklerini tatbik etmeye çalışacaklar. Zaten kültürel yapımız gün geçtikçe değişiyor, bozuluyor… Yaşı otuzu geçmiş olanlar bile  bir on yıl önceki davranışlarımız ile bu günküleri karşılaştırdıklarında ne demek istediğimi hemen anlamıştır. Bu kültürel bozukluklar ve yozlaşmalar karşısında kendi öz Anadolu kültürümüzü kaybetme problemleri ile karşı karşıyayız. Bu durum için önlemler alma zamanımız geldi de geçiyor bile.

Konferanslarımın sıkıcı geçmediğini düşünüyorum, çünkü Türkiye’nin hemen hemen her yerinden konferanslar için beni çağırıyorlar.  Demek ki dinleyicilerim sıkılmıyorlar, bu da  doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

Ne yazık ki Türkiye’nin gündeminde hala yeterince “Çevre Bilinci” gündeme gelemedi. Gelişmiş tüm ülkelerde çevre bilincine çok önem veriliyor. Çok güzel projeler yapılıyor. Öğrencilere bitki ve hayvan sevgisi aşırı şekilde verilmeye çalışılıyor. Bu tip ülkelerde hiç bir bitkiye yada ağaca zarar veren insan göremezsiniz, veya bir hayvana eziyet eden çocuklar ile karşılaşamazsınız.

21 Mart 2016 tarihinde başlayan bir haftalık Portekiz ziyaretim sırasında kasabalarındaki her bir ağaca künye vermeleri çok hoşuma gitmişti, adeta tüm ağaçlar koruma altına alınmış. Bizde de tüm şehirlerimizde ki ağaçların korunması için her yerde  böyle bir künyeleme işlemine geçilmesi gerekmektedir.

Çevre bilinci olmaz ise çevre kirliliği oluyor, bazen insanlar çevreyi kirlettiklerini bile bilmiyorlar. O yüzen bu tip konferanslar çok önemli. Özellikle de Öğrenci kulüpleri eğer böyle organizasyonlara el atarlarsa yüz katılımcının çevresindeki on kişiyi bilgilendirmesiyle çevre bilinci artan kişi sayısını en az bin olarak düşünebiliriz. Çevre yaşam kaynağımızdır ve onu temiz tutmak, korumak en temel görevlerimizden biridir. Bu yüzden bu tür faaliyetlerde gönüllülük esastır.

Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve Erzincan Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrencileri Kulüpleri bu açıdan bakıldığında çok önemli işlere imza atmışlardır. Öğrencilerimiz gönüllü olarak bu işler ile ilgilendiklerinden dolayı hem daha bilinçli bir şekilde konferansa sahip çıkıyorlar, hem de çevrelerine pozitif enerji yayıyorlar.

Atatürk Üniversitesi öğrencilerinin el emekleri ile yaptıkları kese kağıtlarını görmeliydiniz. Kendi yaptıkları her bir kese kağıdının  üzerine çevre bilincine, plastik ve naylon poşet kirliliğine ait vermiş oldukları kısa kamu spotu benzeri ifadelerin yazılmış olması takdire şayandı… Eminim ki bu emeklerini ve faaliyetlerini ömür boyunca unutmayacaklar ve gururla anlatacakları çok güzel, aynı zamanda da yapıcı anılar olarak sohbetlerini süsleyecektir. Ve her şeyden önemlisi “ben yaşadığım çevreyi korumak ve gelecek nesillere çevre bilincini aşılamak adına bu faaliyetleri yaptım” diye bir sorumluluk duygusu kazanacaklardır. Aldıkları nefesin hakkını vermenin vicdan rahatlığını yaşayacaklarıdır…

Sadece dinleyen öğrencilerim ve katılımcılar bile çevre bilincini kazansalar bu benim için yeterlidir diye düşünüyorum. Çünkü bu güzelim yaşanılası dünyamızı biz kirli almadık ama özellikle de son yıllarda ne yazık ki gün geçtikçe de çevremizi daha da çok kirlenmekteyiz.  Şuursuzca kirlettiğimiz toprağımız, bitkilerimiz ve hayvanlarımızdan sonra bizlere de sıra geldiğini unutmayalım. Çevremizi kirletmeye, hiç bir canlı ya da cansız varlığa zarar vermeye hakkımız olmadığını artık anlamak zorundayız.

Konumuz daha çok “naylon poşet kirliliği” idi. Konuşmamın sonunda; “her bir naylon poşete 10 kuruş vergi getirirsek bu problemi çözeriz” demiştim. Belki Türkiye’mizin bu konu ile ilgili en yetkilileri bu sloganımıza kulak verirler de artık bu dertten kurtuluruz.

Çevreci gençlerin gelecek adına beni umutlandırdığı bu organizasyonlarda emeği geçen Erzurum Atatürk Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zühal Güvenal ve Erzincan Üniversitesi Eczacılık Fakültesi dekanı Prof. Dr. Yücel Kadıoğlu hocalarımıza, Erzurum Mavi Düşünce Akademisi Başkanı Hakan Akbaba ve Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği Başkanı Murat Ertaş beylere, Atatürk Üniversitesi  Farmaktif Kulübü Başkanı Muhammed Ali Aslan ve bu organizasyonu kurgulayan Hatice Girgin’e, Erzincan Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğrencileri Kulübü Başkanı Zafer Karadoğan ve ismini burada yazamadığım kulüp   üyesi öğrencilerime ve beni dinlemeye genel herkese teşekkürlerimi sunar, çevre bilinci kazanma ve sağlıklı bir yaşam  adına atılan bu adımların artarak devamını dilerim…

 

Prof. Dr. Hamdi TEMEL

www.hamditemel.com

363 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika