Dolar : Alış : 3.5213 / Satış : 3.5276
Euro : Alış : 4.1333 / Satış : 4.1408
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir41°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 13070 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kürtleri Oyuna Getirmeyin Beyler

03 Şubat 2016 - 493 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Kürtleri Oyuna Getirmeyin Beyler

İran Kürtleri İran’da Kürdistan eyaletinde kendi halinde yaşamaktadırlar.

Irak Kürtleri Irak Baas rejimiyle yarım asır mücadele etti ve ağır bedeller ödedi, bu gün devletleşmek onların hakkıdır.

Suriye Kürtleri Beşar Esat’ın yönetiminde daha düne kadar kimlikleri yoktu, Türkiye’nin katkılarıyla muhaliflerin başlattığı mücadele sonucu Baas rejimi telaşa kapılıp Kimliklerini verdi ve bölgeyi kendilerine bıraktı. Aslında buraya kadar bir sorun yok, gelişmeler güzel, ancak PYD/YPG Parti/Örgütü fırsat bu fırsat deyip Kanton/Komün yönetimiyle Sosyalist düzeni Kürtlerin başına bela etmeye çalışıyor. Mesele buradan alevlendi,

*Kobani musibeti bu belanın bir tecellisiydi,

*6-8 Ekim olayları bunların yüzünden oluştu, 50 can verdik 50 milyon ekonomik zararımız oldu.

*Bu hayallerin yansıması ülkemize hendek, barikat siyaseti olarak yansıdı.

Türkiye Kürtlerine gelince bu devletin asli unsurları ve birinci sınıf vatandaşlarıdır. Eski devlet buna karşı bir direnç gösterdiyse de bu konuda başarılı olamadı, hatasının farkına vardı ve Kürtlerle selamlaşmaya niyet etti.

2005 yılında zamanın başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Diyarbakır’da bunun startini verdi, birkaç yıl derin devletle cebelleşti, her fırsata sineyi millete döndü ve AK Parti daha güçlü bir şekilde iktidar oldu.

Şu anda Türkiye Kürtlerinin önünü tıkayan HDP’dir, maalesef. Sırtını silahlı örgütlere dayayarak siyaseti sıkıntılı hale getirdi. Dış dünyada esen havaya göre hareket ediyor. Bunun bedelini de PKK vesayetiyle ödüyor, bu da ağır bela çünkü siyaset üretemiyor.

Ne anlama geldiğini bilemediğimiz,

*Kanton/Komün,

*Öz yönetim/Öz savunma,

*Kadınlara özgürlük,

*Sosyalist düzen teraneleri,

Gibi şüphe dolu ifadelerle siyaset yapıyor. Bunu yaparken de soyut bir şekilde Cumhurbaşkanına saldırarak, devlete saldırarak eksiğini kapatmaya çalışıyor.

“Diktatör Adam”, “Katil Devlet” sloganları sadece işin aslını bilmeyen Kürtlerin gazını almak için dillendirilen maksatlı sloganlardır.

Ayrıca müthiş bir yetkiye sahip olmasına rağmen ters orantılı olarak hizmet vermedikleri gibi belediyelerdeki yolsuzluğu, usulsüzlüğü örtmek için de bir vesiledir. Siz hiç bir kimsenin, “hey zalim belediye, neden yolum yok şehrin karanlıkta, halka hizmet etmeye yönelik bir yatırım yok” dediğini, yüksek sesle dillendirdiğini Duydunuz mu?  Duyamazsınız, çünkü gözler başka başka taraflara yönlendirilmiştir.

Ondan dolayı “Kürtleri oyuna getirmeyin” başlığını atmak durumunda kaldım.

Şu anda HDP bu duruşu değerlendirilip vizyon yeniliğine gitmezse iflas etmiştir.

Tutarlı, verimli bir siyaset yapmak isterlerse,

1-İslami değerlerle hiçbir sorunlarının olmadıklarını deklere edecekler,

2-Bölgede estirilen tehdit havasını kırmak için oluşturdukları gibi ortadan kaldıracaklar,

3-Namus anlayışına karşı selam durup, bay bayanlar için “Bacı-kardeş” aldatmasından vazgeçecekler,

4-Kürtlerin başka başka partilerine saygı duyacaklar,

5-Bu kirli politikalardan vazgeçerek, nitelikli bir eğitim, ekonomi, sanat ve sanayi, teknolojiye… vb. meseleler üzerinde çalışıp çaba gösterecekler.

*Neden Kürt gençleri taş atmak ya da tetiğe basmakla anılıyor? Bunlar dünyasına ahretine ne kazandırıyor? Değil mi?

Başka türlü bu haliyle siyaset yapmaları mümkün değildir, ayrıca artık %10 düzeyinde oy almaları hayal hale geldi dolayısıyla Başkanlık sistemi üzerinde durup eyalet sistemini savunmaları işlerini kolaylaştırır, eyaletlerde valilerin seçimi ve seçim barajının ortadan kalkması seçim çalışmalarını kolaylaştırır. Belki Şırnak ve Hakkari de belediye kendilerinde kalabilir.

Bu vizyonla siyaset yapılırsa bölgemize huzur gelebilir, başka türlü kaos devam eder, Kürtler öz vatanlarında huzur bulmazlar, maalesef.

Siyaset insanlığın huzur ve mutluluğuna katkı sanatıyken, sıkıntıya sebep oluşturması siyasilerinin vizyon kıtlığından kaynaklanıyor benden söylemesi.

Allah kolaylık versin.

265 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika