Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat bahçelievler evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir37°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14280 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

1 Mayıs coşkuyla kutlandı

01 Mayıs 2016 - 431 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»1 Mayıs coşkuyla kutlandı

1 Mayıs coşkuyla kutlandı (1)

İstasyon Meydanı’nda toplanan binlerce emekçi, 1 Mayıs’ı coşkuyla kutladı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı miting alanını dolduran emekçiler, alanda renk cümbüşü oluşturdu. Burada konuşan DBP Eş Genel Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, hak ve özgürlüğün bedel verilmeden kazanılmayacağını ifade ederek, daha fazla mücadele edip özgürlük alanının genişletilmesi gerektiğine dikkat çekti

Diyarbakir’da 1 Mayıs için TMMOB, KESK, TTB, DİSK ve Türk-İş ile siyasi parti temsilcileri İstasyon Meydanı’nda biraraya geldi. Meydanda “Tüm ezilen halkların ve emeğin demokratik dayanışması” şiarı ile düzenlenen miting saygı duruşuyla başladı. Binlerce yurttaşın siyasi partilerin ve sendika temsilcilerinin de katıldığı miting alanına “Eşit özgür ve insanca yaşamak için 1 Mayıs” pankartı asıldı.

Alanda renk cümbüşü

Alana girenler hem polis noktasında hem de tertip komitesi tarafından arandı. Alan girişinde kamu emekçilerine açılan soruşturmaların iptali için mitinge gelen yurttaşlardan imza toplandı. Alanı dolduran binlerce emekçi büyük bir coşkuyla 1 Mayıs’ı kutlarken, renkleriyle de alanı süsledi.

Bu savaşı durdurun”

Tertip Komitesi adına açılış konuşmasını yapan DİSK Genel-İş Sendikası 1 Nolu Amed Şubesi Eşbaşkanı Zeynep Demir Akcer, bölgedeki çatışmaların durmasını istediklerini belirterek, Kürt sorununun demokratik siyaset yoluyla çözülmesi talebini dile getirdi. Akcer, “İktidar ile siyasilere sesleniyoruz bu savaşı durdurun. Kadınların çocukların ve emekçilerin ölümüne neden olmayın. Halkın seçilmişlerine siyaset yolunu kapatmayın” dedi.

Emekçiler köleleştirilmek isteniyor”

Son bir yıl içinde ülke kan ağlıyor” diyen Akcer, 5 Haziran günü İstasyon Meydanı’ndaki patlamada yaşamını yitirenleri saygıyla andıklarını belirtti. Emekçilerin bir yandan bombalarla sindirilmeye çalışıldıkların bir yandan da iş güvensizliğiyle mücadele ettiklerini belirten Akcer, “Çıkartılan yasaların sermaye sahiplerini değil emekçileri koruması gerekir. Taşeron çalışma tarzı ile milyonlarca işçi ve ailenin köleleştirilmeye çalışıldığını görüyor ve itiraz ediyoruz. Kadın işçileri eve hapseden politikaları mahkum ediyoruz. Yıllarını ev emeğine adamış ev emekçilerin sosyal hakkının verilmesi gerektiğini haykırıyoruz. Halin istediği yerde huzur ve refah içinde yaşaması gerektiğini belirtiyoruz. Tüm baskılara karşı söyleyecek sözümüz direnecek gücümüz var” diye konuştu.

Korkmuyoruz, korkmayacağız”

HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel de iktidara karşı tek yürek olarak alanlara çıktıklarını söyledi. Demirel, “Savaşı, yıkımı, köleliği önümüze hedef koyan, sindirmeye çalışan emeğin işçinin alınterini gasp eden iktidar anlayışına karşı mücadele ve direniş ruhumuzu genişleteceğiz ve kazanacağız. Torba yasalarla bizi kandırmaya ve korkutmaya çalışıyorlar. Oysa biz mücadele edip torba yasaya hayır diyeceğiz. Bunlarla mücadele edeceğiz çünkü onların hukuksuz uygulamalarından korkmuyoruz korkmayacağız. Kadın ve özgürlük mücadelemizi zafere ulaştıracağız” vurgusu yaptı.

Mücadele bedellerle olur”

Mitingde konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca ise Kürt halkının ve emekçilerin talepleri için alanda mücadele etmeye devam edeceklerini belirterek, “Demokratik çözüm için alanlarda olmaya devam edeceğiz. Başta Kürt halkının haklı talepleri için alanda olacağız. Mücadele bedellerle olur. Emekçiler sindirilmek isteniyor ama ne baskı olursa olsun sinmeyeceğiz” dedi. TTB Merkez Konsey Başkanı Şeyhmus Gökalp ise emeğin değerinin bilindiği, farklılıkların eşit yaşadığı ve ötekileştirmenin olmadığı bir ortamda yaşamak istediklerini belirterek bunun için mücadele edeceklerine dikkat çekti.

Mücadelemizi yükselteceğiz”

DİSK Genel-İş Genel Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Güleryüz de “Ne bu ülkede yaşayan halklar ne de biz emekçiler boyun eğeceğiz. Bedel ödeyerek kazanmış olduğumuz haklarımız ellerimizden alınmak isteniyor, ama biz buradan onlara sesleniyoruz asla buna müsaade etmeyeceğiz ve bunun karşısında direneceğiz. Bu hükümet yaptıklarının hesabını halka verecek. Faşizme karşı omuz omuza direnerek mücadelemizi yükselteceğiz” dedi. Konuşmaların ardından miting Bajar ve Eğitim Sen Korosu’nun seslendirdiği ezgilerin ardından sona erdi.

346 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..