Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

115 bin öğrenci eğitimden mahrum kaldı!

24 Aralık 2015 - 628 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»115 bin öğrenci eğitimden mahrum kaldı!

Diyarbakır, Şırnak ve Mardin’e bağlı 5 ilçedeki 255 okulda okuyan 115 bini aşkın öğrenci, çatışmalar, operasyonlar ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle eğitim hakkından mahrum kaldı. Örgüt mensuplarının kazdığı hendekler, kurduğu barikatlar ve yollara tuzakladığı patlayıcıların imha edilmesi amacıyla Diyarbakır’ın Sur, Şırnak’ın Silopi ve Cizre, Mardin’in Nusaybin ve Dargeçit ilçelerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı ve ardından başlatılan operasyonlar devam ediyor. Bu ilçelerde 255 okulda okuyan 115 binden fazla öğrenci, elleri kalem tutması gerekirken PKK’lilerin okulları hedef alan saldırıları sonucu eğitimin yanı sıra arkadaşlarından ve öğretmenlerinden de uzak kaldı.  Mardin’in Nusaybin ilçe merkezinde 34 okulda 25 bin, Dargeçit ilçesinde 42 okulda 8 bin 590, Şırnak’ın Silopi ilçe merkezi ve köylerindeki 68 okulda 39 bin, Cizre merkez ve köylerindeki 104 okulda 41 bin 127, Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki 7 okulda da bini aşkın öğrenci okula gidemiyor.

EĞİTİM YUVALARI ATEŞE VERİLDİ

Sur’daki Süleyman Nazif Anaokulu, Yavuz Selim Ortaokulu, Mardinkapı İlk ve Ortaokulu, Bağlar’daki Vehbi Koç İlkokulu, Cizre’de Menderes İlköğretim Okulu, Silopi’de de Cumhuriyet İlkokulu teröristlerce ateşe verildi. Cizre’deki Ahmet El Cezire İlköğretim Okulu ile Atatürk Anadolu Lisesi ek binasına operasyonların başladığı günden bu yana defalarca roketatarlı saldırıda bulunan teröristler, sokağa çıkma yasağının uygulandığı bu ilçelerde karargâh veya mevzi gibi kullandıkları okul binalarına büyük zarar verdi. Eğitim yuvalarında elleri kalem tutması gereken ancak çatışmalar nedeniyle bu haklarından mahrum bırakılan öğrenciler dersliklerine, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşacakları günü bekliyor. Okullara yönelik saldırılara toplumunun her kesiminden büyük tepki gösteriliyor. Yaşamı hiçe sayan terör saldırılarının eğitimi de hedef almasına tepki gösteren vatandaşlar terörün neden olduğu mağduriyetin giderilmesini arzuluyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince kapalı olan okullardaki öğrencilerin başka okullara nakledilmesine rağmen bazı veliler, güvenlik endişesiyle çocuklarını okula göndermek istemiyor.

TELAFİ EĞİTİMİ VERİLECEK

Olaylar sonucu eğitimden mahrum kalan öğrenciler için güvenliğin sağlanmasının ardından telafi eğitimleri verileceği belirtildi. Nusaybin’de ise Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında yapılamayan mazeret sınavlarının ocak ayı içerisinde gerçekleştirileceği açıklandı.

EZGİN: “OKULLARA SALDIRI KİMSEYE FAYDA GETİRMEZ”

Çözüm Süreci Sivil İnisiyatif Derneği (Çözüm-Der) Genel Başkanı Ercan Ezgin, hendek, barikat ve bu çatışmalardan dolayı en büyük mağduriyeti yaşayanların çocuklar olduğunu söyledi.Çocukların patlayan bombalardan, döşenen mayınlardan ruhsal ve bedensel olarak etkilendiğini, bu etkinin giderilmesinin uzun zaman alacağını vurgulayan Ezgin, okullara yapılan saldırıların kabul edilemeyeceğini kaydetti.”Bunlar kesinlikle halkın gönlünde yer bulmayacaktır. Okullara saldırma, eğitim hakkını engelleme, korku, kaygı, endişe, tedirginlik, toplumda bir umutsuzluk yaratma girişimleri, hiç kimseye fayda getirmeyecektir” diyen Ezgin, eğitim hakkının savaşlarda bile dokunulmaz olduğunu bildirdi.

“ŞİDDETLE KINIYORUZ”

“Hitler bile bu kadar zulüm yapmamıştır. Öğrencilerin eğitimini engellemenin, onların cahil kalmalarını sağlamanın kime ne faydası olur? Cehalet insanlığın en büyük düşmanıdır” ifadelerini kullanan Ezgin, şöyle devam etti: “Kürtler, yoksulluk, cehalet ve ayrılık girişimlerinden çok çekti. Nobel Kimya Ödülü alan Aziz Sancar, bu bölgede doğdu. Bölgedeki diğer çocuklar da neden Aziz Sancar gibi olmasın? Eğitimin dili ve çeşidi çok mu önemli? Anadilde eğitimi savunanların, bu saldırılara neden sesleri çıkmıyor? Bu çifte standarttır, ikiyüzlülüktür. Biz bunu da şiddetle kınıyoruz. Okullara yapılan saldırıları doğru bulmuyoruz. Bunlar insan hakkı ihlalidir, kaos yaratma amaçlıdır. Çocuklar bize emanettir. Onlar birer melektir.”

MEMİŞ: “ÖRGÜT, ÇOCUKLARIN CAHİL KALMASINI İSTİYOR”

Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş de 1990’lı yıllarda örgütün yaptığı oyunların halen devam ettiğini, çocukları cahilleştirme politikasıyla okulları yakıp yıktığını, bu yolla çocukların eğitimsiz kalmasına neden olduğunu söyledi.Örgütün çocukların cahil kalmasını sağlayacak bir çalışma içerisinde olduğunu, okullara, eğitim yuvalarına savaşlarda dahi dikkat edildiğini vurgulayan Memiş, “Örgütün okul yakarak, çocuklar üzerinden siyaset yaparak, hendek kazarak eğitimin önüne geçmesi asla kabul edilemez. Kürt halkı da asla bunlara prim vermeyecektir” ifadelerini kullandı. (AA)

diyarbakir-da-pkk-lilarin-yaktigi-okul-egitim-7995751_x_o

363 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..