Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14147 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

12 bin Eğitim Sen üyesine soruşturma

03 Mayıs 2016 - 2.520 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»12 bin Eğitim Sen üyesine soruşturma

egitimsen

Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Sen’in bölgedeki 12 bin üyesine soruşturma başlattı. Bazı üyelerin idari ve hukuki süreci tamamlanmadan memurluktan atıldığını savunan Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Abbas Şahin, soruşturmalarla örgütlü duruşun yok edilmek istendiğini ancak buna izin vermeyeceklerini belirtti

Bir süredir Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Eğitim Sen üyelerine yönelik başlatılan idari soruşturma ve memurluktan atma operasyonuna ilişkin konuşan Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Abbas Şahin, “soruşturmaların bölgede devam eden savaş politikalarıyla paralel olduğunu” ileri sürdü. DİHA’da yer alan habere göre, devletin topluma bilinçli bir şekilde savaş dayattığını iddia eden Şahin, saldırılara tepki gösteren emek ve meslek örgütlerin pasifize edilmek istenildiğini savundu. Son bir ayda sadece bölgedeki Eğitim Sen üyelerine 12 bin soruşturma açıldığına dikkat çeken Şahin, bazı soruşturmalar idari ve hukuki anlamda tamamlanmadan görevden uzaklaştırıldığını savundu.

“AMAÇ ÖRGÜTLÜ DURUŞU YIKMAK”

Soruşturmayı yürüten müfettişlerin polis gibi davrandığını ileri süren Şahin, üyelerinin tebligatsız bir şekilde tehdit ve ifade bahanesi ile derslerden çıkarıldığını iddia etti. “Sendikalarının üyelerine açılan soruşturma furyasını psikolojik hareketin bir parçası olarak” değerlendiren Şahin, muhalif emek ve meslek örgütlerinin sindirilmek ve işlevsiz kılınmak istendiğini vurguladı. Hukukun rafa kaldırıldığı bir dönem içerisinde olunduğunu iddia eden Şahin, soruşturma ve görevden alınmaların hukuki altyapısı olmadığını savundu. Amaç üyeleri arasında tedirginlik yaratmak olduğunu da dile getiren Şahin, sendika üyelerinin istifaya zorlandığını ve örgütün güçsüzleştirilmesinin hedeflendiğini ileri sürdü.

“MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

Eğitim Sen’in mücadele tarihini anımsatan Şahin, iktidarın demokratik işleyişi tıkadığını söyledi. İktidarların geçici olduğuna da işaret eden Şahin, “Biz önceki iktidarlar döneminde de mücadele ediyorduk şimdi de ediyoruz. Kalıcı olan demokratik muhalefettir değişecek olan ise iktidarlardır” dedi. Sendikal hareketin geçmişten gelen mücadele ve direniş tarihine vurgu yapan Şahin, bu sürecin de gelip geçici olduğunu, sonunda kazanın emekçiler olacağını hatırlattı. “İktidarın kurduğu baskıcı sistemin yok olacağını” sözlerine ekleyen Şahin, “Toplumsal yapının doğasında halkına dayanmayan, halkın gerçeklerini yansıtmayan, demokratik sistemi gerçekleştirmeyen sistemler yok olmaya mahkûmdur” diye konuştu.

806 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika