Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

14 yaşındaki kızların istismara rızaları varmış(!)

18 Kasım 2015 - 510 kez okunmuş
Ana Sayfa » Aktüalite»14 yaşındaki kızların istismara rızaları varmış(!)

Diyarbakır’da kendini subay olarak tanıtıp, 14 ila 15 yaşlarındaki 3 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 150 yıl hapis istemiyle yargılandığı davada 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Ubeydullah Ç.’ye dair gerekçeli karar açıklandı. Skandal bir karara imza atan davaya bakan Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 8 Ekim’de karara bağladığı davada, Ubeydullah Ç.’yi mağdurlar G.D. ve N.K.’ya karşı “Çocuğun cinsel istismarı” ve “Cinsel amaçlı çocuğu hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından önce 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ubeydullah Ç.’yi alt sınırdan cezalandıran mahkeme, sanığın duruşmada “saygın tutumu” olduğu iddiasıyla verdiği bu cezayı da daha sonra 10 yıla indirdi.

SOYUT İDDİA DIŞINDA DELİL YOKMUŞ

Açıklanan gerekçeli kararda ise sanığın, mağdurlara temin ettiği iddia edilen esrar maddesinin ele geçmemesi nedeniyle “uyuşturucu madde temin etme” eyleminden beraatına hükmedildiği belirtildi. Sanığın, mağdurlardan R.A.’ya yönelik “cinsel istismar” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” eylemlerini kabul etmediğini belirten mahkeme, sanık savunmasının aksinin ispatlanamadığını ifade etti. Mağdur R.A.’nın olay tarihinde 15 yaşını doldurduğu kaydedilen kararda, “sanığın cinsel saldırı eylemini mağdurun rızasına aykırı gerçekleştirdiğine dair soyut iddia dışında delil elde edilemediği” kaydedildi. Bu haliyle sanığın suçu işlediği konusunda kuşku oluştuğu belirtilen kararda, ceza yargılamasının evrensel ve vazgeçilmez ilkelerinden birinin “Kuşkudan sanık yararlanır” ilkesi olduğu belirtildi. Sanığın atılı suçtan cezalandırılmasını gerektirir kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği kanaatine varıldığını belirten mahkeme, R.A.’ya yönelik eylemden dolayı beraat kararı verildiğini kaydetti. Kararda, sanığın G.D. ve N.K.’ya yönelik istismar eylemlerini, mağdurların rızasına aykırı gerçekleştirdiğine dair delil bulunmadığı da belirtildi.

“BASİT CİNSEL İSTİSMAR”MIŞ

Sanığın eylemlerinde ceza alt sınırından uzaklaşmayı gerektirir bir neden bulunmadığı kaydedilen kararda, bu nedenle olayın “Basit cinsel istismar” olarak değerlendirildiği kaydedildi. Bu nedenle sanığa her iki mağdur için “hürriyeti tahdit”ten 2’şer yıl 6 ay, “basit cinsel istismar”dan da 2’şer yıl 6 ay olmak üzere toplam 10 yıl ceza verildiği ifade edildi.  Mahkeme, sanığın kişilik özellikleri göz önüne alındığında yeniden suç işlemeyeceği kanaati oluştuğunu da belirtti.

istismar

297 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika