Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

2. Kürt Kültür ve Sanat Festivali başlıyor

26 Nisan 2016 - 634 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»2. Kürt Kültür ve Sanat Festivali başlıyor

2. Kürt kültürfestivali

Mezopotamya’daki tüm halkların kültürünü koruma, yaşatma ve sahiplenme misyonuyla çalışmalarını sürdüren Mezopotamya Kültür Merkezi İstanbul’da 2. Kürt Kültür ve Sanat Festivali’ni düzenliyor.

7-15 Mayıs tarihleri arasında yapılacak festival; Kürt kültürünü besleyen müzik, film gösterimi, tiyatro ve edebiyat gibi sanatın çeşitli disiplinlerinde etkinliklere ev sahipliği yapacak. “Buluşma” temasıyla, 9 gün sürecek etkinlikler İstanbul’da çeşitli salonlarda gerçekleşecek.  Mezopotamya Sinema Kolektifi Yapım 13’te gerçekleştirilen programın içeriğine ilişkin basın açıklamasının Kürtçe metnini Rugeş Kırıcı, Türkçe metnini ise Nurcan Değirmenci okudu. “Bir yerde savaş olduğunda ilk darbeyi sanat alır ve en başta o durdurulur. Ki bu hayatın durması demektir” diyen Değirmenci, şöyle konuştu:  “Yaşadığımız ülkede 2015 ve devamında süregelen bir savaşı yaşadık ve maalesef yaşamaya devam ediyoruz. Geçmiş dönemlerle kıyaslanan ancak hiçbirine benzemeyen, katmerli acılar silsilesinden geçtik. Zira 2015 neredeyse Kürtlerin 1915’i oldu. Bu durumdan elbette sanat ve sanatçılar da payını aldı. Çok dehlizler açıldı. Kemiklerden ve küllerden bir yığının üzerinde yaşıyoruz ama çok daha büyük çukurların açılması da olası. Belki ancak o zaman, yani hayat tamamen ortadan kalkınca sanat da ortadan kalkacak. Ama şu an, en sadık dostu olarak can çekişen hayata destek olmak için onun da can çekişmesine seyirci kalamayız”

UNUTTURMAMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK

“Her şeyi unutturma üzerine kurulu bir dünyada yaşadığımızı unutmamalıyız” diyen Değirmenci, “ ‘Unutmamak ve unutturmamak için hayatın kendisi olan sanatımızı icra ederek, mücadelemizi sürdürmeliyiz’ dedik ve bu amaçla yola çıktık.” diye konuştu.  MKM olarak geçen yıl başlattıkları yolculuklarına devam ederek Kürt Kültür ve Sanat Festivali’nin ikincisini gerçekleştirdiklerini kaydeden Değirmenci, “9 gün sürecek yolculuk tarihimiz 7-15 Mayıs. Yol güzergahında film gösterimi, konserler, şiir dinletileri, tiyatro, paneller ve sergilerle karşılaşacağız. Temasını ‘buluşma’ olarak belirlediğimiz bu yolculuğun buluşma noktası önemli dünya kentlerinden biri olan İstanbul. Kürdistan’ın dört bir yanından gelecek olan sanatçılarla burada buluşup, Kürtlerin rengini diğer halklarla buluşturarak, etkileşim yaratacak ve burada yaşayan Kürtlere doğrudan ulaştırma şansına sahip olacağız. Bu amaçla yapacağımız yolculuk asimilasyon politikalarını boşa çıkartmış olacak” şeklinde dile getirdi.

Herkesi 9 gün sürecek etkinlikleri takip etmeye, Kürt kültür ve sanatına sahip çıkmaya davet eden Değirmenci, “Gelin bu yolculuğa birlikte devam edelim” dedi. Festival programı kapsamında; Yelda Abbasi, İlana Eliya, Tehsin Xidir, Ahmet Aslan ve dengbêjler klamlarıyla, Renas Jiyan, Jana Seyda ise şiirleriyle sahne alacak. 11 Mayıs günü kadınlara özel tasarlanırken programda çocuklar için tiyatro gösterisi de yer alacak

430 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika