Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

2015 yılının ilk 6 ayında 6 bin 912 ihlal yaşandı

14 Temmuz 2015 - 486 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»2015 yılının ilk 6 ayında 6 bin 912 ihlal yaşandı

İHD Diyarbakır Şubesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 2015 yılının ilk 6 ayında yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporunu kamuoyu ile paylaştı.  6 bin 912 hak ihlali yaşandığına yer verilen rapora ilişkin açıklamada bulunan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, “2015 yılının ilk 6 ayında yine hızından hiçbir şey kaybetmeden devam etmiştir.  İhlaller, işkence ve kötü muamele, düşünce ve ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, toplanma ve gösteri hakkına yönelik müdahaleler, kadına ve çocuklara yönelik şiddet, ekonomik ve sosyal haklardaki kayıplar gibi pek çok değişik ve kategorik konularda açığa çıkmıştır” diye belirtti.

 

Sait BAYRAM

İHD Diyarbakır Şubesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 2015 yılının ilk 6 ayında yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporunu kamuoyu ile paylaştı. Rapor şube binasında yapılan basın toplantısıyla açıklandı. Toplantıya İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, İHD MYK üyesi ve Doğu-Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Abdulsselam İnceören, Diyarbakır Şube yöneticileri Av Gamze Yalçın, Av Hatice Demir ve Emin Ermin katıldı.

‘SAYIN ÖCALAN ÜZERİNDE GELİŞTİRİLEN TECRİT, HUKUK DIŞIDIR’

Rapora ilişkin hazırlanan basın metnini okuyan Bilici, 2 yıldan fazla bir zamandır devam eden çözüm sürecinin durma noktasına geldiğini ve ilerleme gösteremediğini, özellikle de 2015 Milletvekili Genel Seçimlerine hazırlık aşamasında Cumhurbaşkanı özelinde kullanılan çözüm karşıtı söylemler ve uslup, uzlaşmanın aksine toplumu kutuplaştırıcı tehlikeli bir ortam yarattığını ifade etti. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit uygulamasının yeniden devreye konulmuş olmasını çatışmalı ortama dönüşe kapı araladığını söyleyen Bilici, “5 Nisan’dan bu yana görüştürülmeyen Sayın Öcalan üzerinde geliştirilen tecrit, hukuk dışıdır. Biz insan hakları savunucuları, Sayın Öcalan’ın sürecin en önemli aktörü olması sebebiyle kendisine uygulanan tecritin, çözüm sürecinin nihai hedefi olan kalıcı toplumsal barışa karşı büyük bir tehdit olduğunu belirtmek istiyoruz” dedi.

‘HÜKÜMET BARIŞÇIL SAĞDUYU SİYASETİNİ GELİŞTİREMEDİ’

Sürecin yaşadığı durağanlaşma halinin, bölgede askeri bir hareketlilik ve provakatif girişimlere de sahne olduğunu söyleyen Bilici, olayların önlenmesi konusunda devlet ve hükümet yetkililerinin başarılı bir sınav veremediğini, barışçıl sağduyu siyasetini ve buna bağlı olarak tavrını geliştirecek bir tutum sergileyemediğini belirterek “Bu nedenle çatışmalı sürecin sona erdirilmesi ve Kürt sorunun demokratik yöntemlerle çözüme kavuşturulmasının Türkiye ve Kürdistan’da yaşayan halklarda yarattığı umut ve pozitif enerji, sürecin kesintiye uğraması sebebiyle giderek yerini kaygıya bırakmıştır” diye konuştu.

TÜRKİYE İDDİALARA AÇIKLIK GETİRSİN, IŞİD ÇETELERİNE TAVRINI NET AÇIKLASIN

Türkiye siyasetinin Suriye’ye yönelik izlediği dış politikayı eleştiren Bilici, IŞİD çetelerinin Türkiye tarafından desteklendiği yönündeki iddiaları gündeme olduğunu hatırlatarak “Türkiye’nin bu iddialar karşısında sadece sözel bir inkara gitmesi, ancak somut hiçbir çürütücü bulgu ile karşılık verememesi, iddiaların geçerliliği ile ilgili kuşkuların artmasına yol açmaktadır. Bu nedenle Türkiye’nin Suriye ve Rojava bölgesine yönelik barışçıl politikalar izlemesi gerektiğinin daha doğru bir siyaset olacağını ifade etmekle birlikte, bölgede büyük bir tehdide dönüşen İŞİD çetelerine karşı daha açık bir tavır alması çağrısında bulunuyoruz” diye belirtti.

‘6 AYDA İHLALLER DEVAM ETTİ’

2015 yılının ilk 6 ayında işkence ve kötü muamele, düşünce ve ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, toplanma ve gösteri hakkına yönelik müdahaleler, kadına ve çocuklara yönelik şiddet, ekonomik ve sosyal haklardaki kayıplar gibi pek çok değişik ve kategorik konularda ihlallerin açığa çıktığı söyleyen Bilici, ihlallerin önlenebilir olduğunu vurgu yaptı.

‘HAPİSHANELERDEKİ ÖLÜMLERİN SORUMLUSU DEVLETTİR’

Hapishanelerde değişik biçimlerde hak ihlallerin arttığını söyleyen Bilici, 282’si ağır 721 hasta mahpus bulunduğunu ve tedavi edilmediğini söyledi. Hükümet yetkililerine konu ile ilgili mevzuat değişikliği çağrısında bulunan Bilici, “Hapishanelerde bu güne dek yaşanan onlarca ölümün ve bundan sonra yaşanacak ölümlerin sorumlusu,  devlettir” dedi.

6 AYDA KADIN VE ÇOCUKLARA ŞİDDETİN BİLANÇOSU

Kadına ve çocuklara yönelik şiddet artış göstererek, 2015 yılının ilk 6 ayında bölgemizde yine vahim bir tablo ile açığa çıktığını söyleyen Bilici, 6 ayda aile içi ve toplumsal alanda gerçekleşen erkek şiddeti sonucu 33 kadın katledildiğini, 13 kadın ise cinsel istismara maruz kaldığını söyledi. Yine 12 çocuk katledildiğini, 7 çocuğun ise cinsel istismara maruz kaldığını belirtti.

İŞ CİNAYETLERİNE KARŞI ÖNLEM ALMA ÇAĞRISI

Düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğüne yönelik ihlallerde hızından hiçbir şey kaybetmeden devam ettiğini söyleyen Bilici, 6 ay içersinde 450 öğrenciye üniversite birimlerinde olmak üzere toplamda 570 kişiye politik nedenlerle soruşturmalar açıldığını ve açılan davalarda 316 kişi ise çeşitli ve haksız cezalar verildiği belirti. Ekonomik ve sosyal haklara yönelik ihlallere de dikkat çeken Bilici, 6 aylık süre içersinde, iş cinayetleri, idari soruşturma ve sürgünler, işten çıkarmalar, ücretlerin ödenmemesi gibi ihlaller meydana geldiğini kaydetti.  Bilici’nin ardından İHD MYK üyesi ve Doğu-Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Abdulsselam İnceören, raporda yer alan hak ihlalleri verilerini paylaştı.

Raporda yer alan bazı ihlal verileri şöyle:

*Polis ve jandarma tarafından öldürülen ve yaralananlar: 7 Ölü, 10 Yaralı

*Köy korucuları tarafından öldürülen ve yaralananlar: 2 yaralı

*Resmi hata ve ihmal sonucu ölüm/yaralanmalar: 7 ölü, 1 yaralı

*Kadın intiharları: 17 intihar, 4 teşebbüs

*Çocuk intiharları: 15 intihar,  1 Teşebbüs

*Şüpheli Polis/Asker ölümleri: 9 Ölü, 1 yaralı

*Gözaltına alınanlar: 227’si çocuk 1443 kişi

*Tutuklananlar: 21’si çocuk 325 kişi

*İşkence ve kötü muamele: 130

*Toplumsal olaylara müdahale: 44 yaralanma/darp

*Soruşturma, dava ve cezalara maruz kalan kişi sayısı: 332

*Cezaevlerinde yaşanan ihlaller: 181

*Ekonomik ve sosyal haklara yönelik ihlaller: 770

*Toplam İhlal sayısı: 6912

HABER -14-07-2015-ihd-bölge-2015-yili-ilk-6ay-ihlal-raporu (1) HABER -14-07-2015-ihd-bölge-2015-yili-ilk-6ay-ihlal-raporu (4) HABER -14-07-2015-ihd-bölge-2015-yili-ilk-6ay-ihlal-raporu (5)

348 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika