21 yıl önce gözaltında katledilen Ahmet Berek’in failleri soruldu

İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 345’incisi gerçekleştirildi. Eylemde, 1994 yılında Şırnak’ın Cizre ilçe merkezinde özel harekat timleri tarafından gözaltına alınan ve 21 gün sonra yine Cizre ilçe merkezinde cesedi bulunan Ahmet Berek isimli yurttaşın faillerinin bulunup, yargı önüne çıkarılması talep edildi.

İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 345’incisi Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Kayıp fotoğraflarının taşındığı eyleme, İHD Bölge Temsilci Abdusselam İnceören, İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, kayıp yakınları ile insan hakları aktivistleri katıldı. Eylemde, 1994 yılında Şırnak’ın Cizre ilçe merkezinde özel harekat timleri tarafından gözaltına alınan ve 21 gün sonra yine Cizre ilçe merkezinde cesedi bulunan Ahmet Berek isimli yurttaşın faillerinin bulunup, yargı önüne çıkarılması talep edildi. Oturma eylemi öncesi bir konuşmada bulunan İHD Bölge Temsilcisi Abdusselam İnceören, her hafta bu alanda bir kayıp hikayesi anlattıklarını ancak buna rağmen kayıpların akıbeti ve faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması ile ilgili hiçbir girişimde bulunmamasının, devletin bu gerçekleşme yüzleşme yapamadıklarını söyledi.

‘DOLMA BAHÇE MUTABAKATI İLE SÜREÇ DEVAM ETSİN’

Bölgede artış gösteren çatışmalı sürece de değinen İnceören, meydana sivil ölümlere ve yargısız infazlara dikkat çekti. 2 yıldır süren çatışmasızlık ortamının toplumsal barışın inşa edilmesi konusunda bir zemin yarattığına dikkat çeken İnceören, çatışmalı ortam ile birlikte yeniden her tarafından ölümlerin, sivil kayıpların, gözaltı ve tutuklamaların, yargısız infaz olaylarının yaşandığını belirtti. “İnsanlar artık ölüm, kan ve gözyaşı görmek istemiyor. Analar gözyaşı dökmek istemiyor. 2 yılda en azından ölümler yaşanmıyordu. Buradan çağrıda bulunuyoruz. Dolmabahçe mutabakatında ele alınan 10 madde vardı. Bunun üzerinde çalışın ve o masayı tekrar kuran. Yeter artık diyoruz!” diye konuştu.

GÖZALTINDA ALINDI, 21 SONRA CESEDİ BULUNDU

İnceören’nin konuşması ardından İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi Emin Ermin, 1994 yılında Şırnak’ın Cizre ilçe merkezinde özel harekat timleri tarafından gözaltına alınan ve 21 gün sonra yine Cizre ilçe merkezinde cesedi bulunan Ahmet Berek isimli yurttaşın hikayesini anlattı. Berek’in oğlu M.Nuri Berek’in konuya ilişkin Cizre Cumhuriyet Savcılığına ifade vererek konu ile ilgili beyanlarını aktararak konuşan Ermin, Ahmet Berek’in Şırnak’ın Cizre ilçesinde akrabalarımızın gözü önünde özel harekatçı polisler tarafından gözaltına alındığını, eşinin bu olaydan sonra Mustafa Şanlı ve Faysal Şanlı isimli köy korucuları ile görüşüp bilgi almaya çalıştığını, ancak korucuların kendisine ‘sen git serbest bırakılacak’ dediklerini, 21 gün sonra ise Cizre’de Kerem oteli arkasında bir ceset bulunduğunu ve akrabalarının teşhisi sonucu cesedin Ahmet Berek’e ait olduğunun tespit edildiğini söyledi.

345hafta-oturma-eylemi-19Eylul2015 (4) 345hafta-oturma-eylemi-19Eylul2015 (6)

410 Total Views 1 Views Today
admin

admin

Haber Diyarbakır, Son dakika Diyarbakır haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • RSS
  • Facebook
↑ Back To Top ↑