Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

3 bin 58 aileye psiko-sosyal destek sağlandı!

08 Haziran 2016 - 683 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»3 bin 58 aileye psiko-sosyal destek sağlandı!

YASAĞIN KALKTIĞI MAHALLE VE SOKAKLARDAN GÖÇ DEVAM EDİYOR EVLERİNE GELEN VATANDAŞLAR, EŞYALARINI ALARAK SUR'DAN AYRILDI OPERASYONLARIN DEVAM ETTİĞİ SUR'DA 7 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar (ASP) İl Müdürlüğü’nce, Sur İlçesinde yaşanan olaylardan dolayı Bağlar, Yenişehir ve Kayapınar İlçelerine göç eden vatandaşlara yönelik yaptığı Psiko-sosyal destek çalışmaları tamamlandı. Sur’dan göç eden 3 bin 58 hane yani 20 bin 362 kişinin ziyaret edildiği çalışmada, 3 bin 58 Aile ile Psiko-Sosyal destek sağlanmak üzere görüşmeler yapılırken, Meslek edindirme kurslarına devam eden 148 kadına travma sonrası stres bozukluğunun tespit edildiği öğrenildi.

Çatışmalar, operasyonlar ve sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı Sur İlçesi’nden, Merkez İlçeler Bağlar, Yenişehir ve Kayapınar İlçesi’ne göç eden ailelere yönelik Aile ve Sosyal Politikalar (ASP) İl Müdürlüğü’nce, yapılan psiko-sosyal destek çalışmasının raporu hazırlandı.

SUR MAĞDURU 20 BİN 362 KİŞİ BİREBİR ZİYARET EDİLDİ

Çarpıcı verilerin yer aldığı raporda, Sur İlçesinde yaşanan terör olayları nedeni ile merkez Bağlar, Yenişehir ve Kayapınar ilçelerine göç eden vatandaşların “barınma, gıda, eğitim, sağlık v.b.” temel ihtiyaçlarının tespiti ve Psiko-Sosyal Desteğin sağlanabilmesi amacıyla Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Koordinasyonunda; Müdürlük bünyesinde görevli, Diyarbakır İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Bakanlığımızca Çevre İllerden görevlendirilen Psikolog, Sosyal Çalışmacı, Çocuk Gelişimci, Sosyolog ve Öğretmenden oluşan ekipler tarafından ailelere yönelik 20 Ocak ile 21 Mart tarihleri arasında toplam 3 bin 58 Hane 20 bin 362 kişinin ziyaret edildiği öğrenildi.

Raporda, ziyaretler kapsamında; 2 bin 519 Ailenin Ekonomik Destek ihtiyacı tespit edildiği belirtilerek, bilgileri ve iletişim adreslerinin Sur, Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir SYDV’larına ulaştırıldığı öğrenildi.

2 BİN 156 AİLEYE EŞYA DESTEK İHTİYACI

Yine 2 bin 156 Ailenin Eşya Destek ihtiyacı tespit edildiğinin ifade edildiği raporda şu tespitlere yer verildi:

606 AİLEYE SAĞLIK DESTEK İHTİYACI

606 Ailenin Sağlık Destek İhtiyacı tespit edilmiş olup İl Sağlık Müdürlüğü’ne bilgileri ve iletişim adresleri ulaştırılmıştır.

891 ÇOCUK EĞİTİMİNE DEVAM EDEMEDİ

891 Ailede okul çağında olan ancak adres değişikliği nedeniyle eğitimine devam edemeyen çocuk tespit edilmiş olup İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bilgileri ve iletişim adresleri ulaştırılmıştır.

148 KADINDA TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU TESPİT EDİLDİ

3 bin 58 Aile ile Psiko-Sosyal destek sağlanmak üzere görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca İlimiz Merkez İlçe Kaymakamlıkları bünyesinde hizmet veren Aile Destek Merkezleri’nde, Sur ilçemizden göç eden ve meslek edindirme kurslarına devam eden 148 Kadına psiko-sosyal destek sağlanmış olup Travma Sonrası Stres Bozukluğuna yönelik çalışma yürütülmüştür. 359 Aileye, Müdürlüğümüz tarafından Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) yardımı yapılmıştır”

TANIŞIK KÖYÜ’NE DE ZİYARETLER YAPILDI

Raporda,  Yenişehir ilçesi Tanışık Mahallesi Tanışık Küme Evleri’nde 12 Mayıs 2016 tarihinde saldırı sonucu meydana gelen patlamada hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine yönelik psiko-sosyal destek sunmak amacıyla ziyaretler ve görüşmelerin de yapıldığına işaret edilerek, “Olayın etkisi ve yarattığı travmanın akut ve kriz dönemi olması nedeniyle taziye sürecinde ailelere destek çalışmaları yürütülmüş olup bu konudaki çalışmalar devam etmektedir. Olayda hayatını kaybeden vatandaşlardan 7’sinin Ailesine, Bakanlığımız mevzuatı çerçevesinde Sosyal Ekonomik Destek (SED) yardımı sağlanmasına yönelik çalışma başlatılmıştır” denildi.

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

413 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..