Dolar : Alış : 6.5465 / Satış : 6.5583
Euro : Alış : 7.4687 / Satış : 7.4822
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14275 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

41 çocuk bombalı saldırıda öldü!

09 Şubat 2017 - 588 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»41 çocuk bombalı saldırıda öldü!

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, 2016 yılında 114 çocuğun cinsel istismara maruz kaldığını, 22 çocuğun silahlı çatışma ortamından kaynaklı, 41 çocuğun ise bombalı saldırılarda yaşamını yitirdiği açıkladı.İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi Çocuk Komisyonu tarafından hazırlanan 2016 yılı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ‘Çocuk Haklarına Yönelik İhlaller’ raporu açıklandı. Raporun açıklanması için düzenlenen basın toplantısında konuşan Çocuk Komisyonu yöneticisi Avukat Ercan Yılmaz 2016 istatistiksel verilerine bakıldığında çocuk haklarına yönelik hak ihlallerinin 2016 yılında da yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Silah kullanma yetkisinin ihlali ve dur ihtarı nedeniyle 2016 yılında bölgede güvenlik güçlerinin hedefi olan 5 çocuğun yaşamını yitirdiğini ve 6 çocuğun yaralandığını belirten Yılmaz, “Yine silahlı çatışma ortamından kaynaklı 22 çocuk yaşamını yitirmiş, 12 çocuk ise yaralanmış veya kalıcı fiziksel tahribatlarla yaşamlarını sürdürmek zorunda kalmıştır. Bununla birlikte, Türkiye’de yüzlerce cana mal olan bombalı saldırılar neticesinde bölgede 41 çocuk yaşamını yitirmiş, 3 çocuk ise yaralanmıştır. Yaşam hakkı ihlal edilen çocuklar ile ilgili yargı karşısına çıkarılmaması, suç işleyen kolluk birimlerini adeta cesaretlendirmekte, ihlalleri sürdürmeye teşvik etmektedir. Toplumsal gösteriler veya ev baskınları sonucu 2016 yılı içerisinde 150 çocuk gözaltına alınmış, 40 çocuk ise tutuklanmıştır. Sokağa çıkma yasakları sırasında ve toplumsal olaylarda gözaltına alınan çocuklara göre işkence ve kötü muamele uygulamalarına da rastlanmıştır. En az 6 çocuk gözaltına işkenceye maruz kalırken, en az 6 çocuk ise gözaltı yerleri dışında veya sokakta şiddet mağduru olmuştur. Çatışmalı ortamdan etkilenme, resmi hata ve ihmal, faili meçhul saldırı, mayın ve sahipsiz bırakılan patlayıcılar, sınır altlarında vurulanlar, kuşkulu çocuk ölümleri, intiharları gibi konularda yapmış olduğumuz izleme çalışmalarında ise, 2016 yılında bölgede 40 çocuk yaşamını yitirmiş, 49 çocuk ise yaralanmıştır” dedi

Cezaevlerinde fiziksel koşullarının yarattığı ihlallerin dışında, işkence ve kötü muamele, sağlık sorunları, sosyal etkinliklerden mahrum bırakma, psikolog desteğinden yoksun bırakılma gibi pek çok ihlalin yaşandığını belirten Ercan Yılmaz, “2016 yılında aile içinde ve toplumsal yaşam alanlarında çocuklara yönelik şiddet ve istismar olaylarıyla yaşam hakkı ihlalleri devam etmiştir. Karşılaştıkları şiddet sonucu 10 çocuk yaşamını yitirmiş, 2’si yaralanmış, 114’ü istismara maruz kalmıştır. Çocukların yaşam hakkını savunmak ve çocuklara yönelik hak ihlalleri ile mücadele etmek, en temel İnsani sorumluluktur. Bu temel de biz insan hakları savunucuları olarak, tüm toplumsal kesimleri çocuklarımızın her alanda maruz kaldığı şiddete karşı duyarlı olmaya ve demokratik tepkilerini göstermeye çağırıyoruz ve sonuç olarak diyoruz ki; çocukların işkence edilerek cezaevlerine atılmadığı, kurşunla ya da gaz fişeğiyle vurulup katledilmediği, ana dillerinde özgür, bilimsel, kendi İnanışında ve ayrımcılığa uğramadan eğitim alabildiği, sokaklarda çalışmak zorunda kalmadıkları, şiddete ve istismara maruz bırakılmadıkları bir toplumda yaşabildikleri bir ortam diliyoruz” dedi.

588 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..