Dolar : Alış : 4.7207 / Satış : 4.7292
Euro : Alış : 5.5240 / Satış : 5.5339
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir32°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14244 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

5 No’lu Cezaevi için Sözlü Tarih Çalıştayı yapıldı

09 Mayıs 2016 - 441 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»5 No’lu Cezaevi için Sözlü Tarih Çalıştayı yapıldı

sözlü tarih

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültürel Miras ve Turizm Daire Başkanlığı bünyesinde çalışmalarını yürüten Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi Müze Koordinasyon Merkezi, Sözlü Tarih Çalıştayı düzenledi. Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Resepsiyon Salonu’nda düzenlenen çalıştaya, 5 No’lu Cezaevi Müze Koordinasyonu Merkezi’ni oluşturan 61 sivil toplum örgütünün temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi Kültürel Miras, Sosyal Hizmetler, Kadın Politikaları ve Kültür Sanat Daire Başkanlığı’nın ilgili personelleri katıldı. Çalıştayda bir sunum yapan Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Tarih Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Bülent Bilmez, Sözlü Tarih’in teorisi, hukuku, etiği, anlamı ve işlevini anlattı, sözlü tarih çalışması yürütülürken nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiği hakkında detaylı bilgi verdi.

ŞAFAK: SÖZLÜ TARİH YÖNTEMİNİ KULLANMAYI PLANLADIK

Çalıştayla ilgili bilgi veren Kültürel Miras Daire Başkanlığı 5 No’lu Cezaevi Müze Koordinasyon Merkezi  çalışanı Sultan Şafak, Ocak 2015’te Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin aldığı karar ile 5 No’lu Cezaevi Müze Koordinasyon Merkezi’nin kurulduğunu hatırlattı.  Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananlara dair resmi belgelerin toplumla paylaşılmadığına dikkat çeken Şafak, Diyarbakır Cezaevi’nin müzeleştirilmesine ilişkin bilgi belge toplamak için sözlü tarih yöntemini kullanmayı planladıklarını kaydetti.  Şafak, çalıştayın ardından 5 Nolu Cezaevi Müze Koordinasyonu Merkezi bünyesinde Sözlü Tarih Atölyesi’nin oluşturulacağını ifade etti.

BİLMEZ: ULAŞILMAYAN KAYNAKLARA ULAŞMAYA ÇALIŞIYORUZ

Doç. Dr. Bülent Bilmez ise  hem akademisyen hem de vakıf olarak bir süredir sözlü tarih çalışmalarını yürüttüklerini belirterek, sözlü tarihle amaçlarının ulaşılmayan kaynaklara ulaşmak ve mağdurun tarihini yazabilmek olduğunu söyledi. Bilmez, çalıştayın amacını şöyle anlattı: “Bugün yapmaya çalıştığımız, en genel hatlarıyla sözlü tarihi sorunsallaştırmak. Nedir, ne değildir, nerede başlamıştır? Türkiye dışında ve Türkiye’de neler yapılmaktadır. Sözlü tarihin teorisini, etiğini ve hukukunu anlatmak ve tabi ki en önemli kısmı metodolojisi ile ilgilidir. Sahaya çıkan, sözlü tarih çalışması yapmak isteyen arkadaşlarımızın başlangıç düzeyinde nelere dikkat etmesi gerekiyor? Burada çok önemli bir şey sözlü tarihin biraz tabandan olması demokratik bir nitelik kazandırıyor. Dolayısıyla da çok değişik disiplinlerden çok değişik alanlardan insanlar ilerde sözlü tarih çalışması yapmak isteyebilir. Onların işine yarayabilecek daha sonra okumalarla ve tartışmalarla geliştirilebilecek bir zemin sunmaya çalışılıyor.”

291 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika