Dolar : Alış : 4.7207 / Satış : 4.7292
Euro : Alış : 5.5240 / Satış : 5.5339
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir31°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘7 Renk Tek Yürek’ heyeti Diyarbakır’da

15 Nisan 2016 - 629 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»‘7 Renk Tek Yürek’ heyeti Diyarbakır’da

7 renk tek yürek (1) 7 renk tek yürek

Kendilerine ‘Yedi Renk Tek Yürek’ adını veren ve aralarında Milletvekillerinin de bulunduğu farklı illerden ve bölgelerden gelen federasyon ve dernek başkanlarından oluşan heyeti, Diyarbakır Valiliği’ni ziyaret etti. İl Valisi Hüseyin Aksoy tarafından karşılanan Heyet, Valilik toplantı salonunda bir açıklama yaptı.

Heyet Sözcüsü Ömer Erdoğan, 2001’den bu tarafa Rize Güneysu öncülüğünde, hemşeri dernekleri kendi arasında muhabbeti artırıp, küçük çaplı yemeklerle başlayan birlikteliklerinin Türkiye çapına yayıldığını ifade ederek, “Değişik sosyal amaçlı faaliyetlerimiz oldu. Bugün de 40 civarında bir derneğimizle Diyarbakır’a gelelim istedik. Diyarbakır insanıyla kucaklaşalım, onlarla beraber namaz kılalım, Diyarbakır’daki yöneticilere selam verip hatırlarını soralım. Buradaki güvenlik görevlilerini kucaklayalım, çünkü onlar hakikaten çok zor ve uzun, sıkıntılı dönemler geçirdiler.  Onlara bir nebze olsa moral vermiş olalım, ya da dertleriyle dertlendiğimizi hissettirelim. Biz bu hissiyat konusunu çok önemsiyoruz. Anadolu hissiyatını Diyarbakır’a hissettirmeye geldik. Tek amacımız budur. Bizim altını çizdiğimiz bir sloganımız vardır; ‘Muhabbeti artırmak’ Selam verip, aleyküm selam almaya geldik. Bu topraklar ve bu bölge yurdumuzun, Selamın en güzel alınan en güzel verildiği topraklardır. Burada gördüklerimizden çok memnun olduk. Bütün arkadaşlarım adına size tekrar yürekten teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Allah size kolaylıklar versin” dedi.

“DİYARBAKIR 1.654.000 NÜFUSUYLA TÜRKİYE’NİN 12. EN BÜYÜK ŞEHRİDİR.”

Vali Hüseyin Aksoy, Bugün heyet üyelerini Diyarbakır’da görmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Yedi renk tek yürek; bu aslında tüm Türkiye yi ifade eden güzel bir başlık. Doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle Türkiye bir bütün ve bir bütün olmayı da bugün sizlerin buraya yaptığı ziyaretten Diyarbakır’da hissediyoruz. Diyarbakır 1.654.000 nüfusuyla Türkiye’nin 12. en büyük şehridir. 17 ilçesi 1039 köy ve mahallesi var. Doğu ve Güneydoğunun en büyük kentlerinden birisidir. Önemli potansiyele sahip bir kent, ancak bu potansiyelini çeşitli nedenlerle başta terör olmak üzere arzu edilen noktaya taşımış değil. Umuyoruz ki önümüzdeki dönemde Diyarbakır Türkiye’nin mevcut potansiyellerini öne çıkaran önemli şehirlerden birisi olacaktır” dedi.

“DİYARBAKIR 33 AYRI MEDENİYETE EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞ”

Aksoy, şöyle dedi:

“Diyarbakır‘ın başka bir özelliği de, Anadolu’nun İslamiyet’le buluştuğu ilk bölge olması, Kuran-ı Kerim de adı geçen 2 Peygamberin kabrinin bulunduğu bir şehir, sahabelerin bulunduğu bir şehir, böylesine de maneviyatı üst noktada olan şehirlerimizden birisidir. 33 ayrı medeniyete ev sahipliği yapmış, bu medeniyetlerin izlerini de bugüne kadar belirli oranda korumuş ve taşımış bir şehir. Kültürel değerleri oldukça yüksek bir şehir. Diyarbakır Surları ve Hevsel bahçeleri geçtiğimiz yıl UNESCO Kültür Mirası listesinde yer almıştır. Diyarbakır Surları 5800 metre uzunluğundadır. Bu Surların birçok burcu var. Bu burçların birçoğunun restorasyonu tamamlandı.”

“13 YIL İÇERİSİNDE YAKLAŞIK OLARAK 24 MİLYAR YATIRIM GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

“Son 13 yıl içerisinde Devletin ilgili kurumlarının, Sadece Sur’un Kültürel gelişmesine ve kalkınmasına harcadığı para 130.000.000 TL civarında, bugün bir kısmını sizlerde İçkale de gezdiniz, gördünüz. Oraların restorasyon ve rehabilite edilebilmesi için kullanılmıştır. Vakıflar Genel Müdürlüğünün, Kültür Bakanlığının, Kalkınma Bakanlığının bazı projelere sağladığı kaynaklar gibi farklı kurumların ilimize aktardığı ve gerçekleştirdiği hizmetlerdir. Devletimiz, Diyarbakır’da son 13 yıl içerisinde yaklaşık olarak 24 Milyar lira yatırım gerçekleştirmiştir. Şu anda devam eden yatırımlarımızın yaklaşık proje tutarlarına baktığımızda 5 Milyar lira civarındadır”

Vali Aksoy’un konuşmasının ardından ziyaret basına kapalı bir şekilde devam etti.

HEYETTEKİ İSİMLER

“İstanbul Milletvekilleri Metin Külünk ve Hasan Turan ile Rize Dernekler Federasyonu, Van Dernekleri, Giresun Dernekler Federasyonu, Ağrı Doğubeyazıt Derneği, Yalova Kafkas Dernekleri, Kastamonu Dernekler Federasyonu, Bingöl AB- Hayat Platformu, Muş Dernekler Federasyonu, Manisalılar Derneği, Denizlililer Derneği, Egeliler Birliği, Amasya Gönüllüleri, Bayburt Dernekler Federasyonu, Burdurlular Derneği, Bilecikliler Derneği, İstanbul Yörük Türkmenler Derneği, Bilecik Dostları Derneği, Sakarya Dernekler Federasyonu, Pendik Dernekler Federasyonu, Ardahan Posoflular Derneği, Zonguldak Dernekler Federasyonu, Elazığ Dernekler Federasyonu, Muşlular Derneği, Erzurum Şenkaya Dernekler Federasyonu, Rizeli İşadamları Derneği, Diyarbakır Surkenti Derneği, Güneysu Derneği, Siirtliler Vakfı, Şile Kadın Platformu, Afyon Dernekler Federasyonu, Trabzon Dernekler Federasyonu, Sürmeneliler Derneği, Çankırı Dernekler Federasyonu üyeleri”

375 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika