Dolar : Alış : 6.5465 / Satış : 6.5583
Euro : Alış : 7.4687 / Satış : 7.4822
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14275 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Aksu: ‘Toledo’ modeli benim önerimdi”

08 Şubat 2016 - 1.341 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Aksu: ‘Toledo’ modeli benim önerimdi”

DİKTUM-DER Başkanı Kenan Aksu, Son günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Sur için “Toledo” modelini, 2008 yılında dönemin Milletvekilleri ve Başbakan’a sunduğunu ifade ederek, “Bu proje 10 yıl önce uygulansaydı, insanlar ölmezdi. Proje için çok geç kalındı” dedi.

AK Parti Hükümeti tarafından bir süre önce gündeme getirilen Sur için ‘Toledo’ modelinin 2008 yılında Diyarbakır’da Hükümetin yetkili kurumlarına sunulduğu öğrenildi. Projeyi hazırlayan ve dönemin Başbakanları, Bakanlarına sunan DİKTUM-DER Başkanı Kenan Aksu, ‘Toledo’nun siyasi yönüyle ilgilerinin bulunmadığına işaret ederek, “2008 yılında Diyarbakır’ın Dünya Kültür mirasına kazandırılmasına yönelik bir projemiz vardı. Bu projeyi, 2008 yılında dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şifa yen anlattım, sonraki ziyaretlerinde ise yazılı olarak sundum. Daha sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Dinçer’e ile dönemin Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e anlattım” dedi.

TOLEDO’YU MODEL OLARAK SEÇTİK

‘Toledo’yu model olarak seçtiklerine işaret eden Aksu, “Toledo, Dünya Kültür Mirasları listesine nasıl girmiş, şehri nasıl kazandırmışlar? Onunla ilgili ben projeyi anlattım. Diyarbakır Surlarının UNESCO’ya girmesiyle ilgili benim 15 yıllık bir emeğim var. Bununla da ilgili emeğim var. Bu proje nedir? Diyarbakır kültürel varlıklar açısından 514 tane tescilli yapı var. Bu varlıkların ve ayrıca daha sonra Sur’da yeniden aslına uygun olarak yapılan tarihi varlıkların turizme kazandırılmasıdır. Toledo’da Diyarbakır’ın bir tırnağı etmeyecek kadar değerlere sahip bir şehir. Ama, İspanya hükümeti burayı müteşebbislere açmışlar. Kentsel dönüşümle burayı turizme kazandırmışlar. Orada yaşayan hiç kimseyi mağdur etmeden tabi. Oradaki insanlara en başta iş ve ev imkanı tanıyarak, hiçbir mağduriyet yaşatmadan ve o şehirde açılacak işyerlerinde istihdamları sağladılar. Şehri Yap-İşlet-Devret modeli ile turizme açmışlar. Turizme açtıktan sonra o şehir, Turizmde dünya Kültür Mirasları listesinde başkent olmuş. Şuanda İspanya’nın turizm getirisinin 4’te birini o şehir karşılıyor” diye konuştu.

500 FABRİKAYA EŞ DEĞER BİR İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Aksu, Diyarbakır’ın Toledo örneğindeki gibi turizme kazandırılması durumunda 500 fabrikaya eş değer bir istihdam sağlayacağına işaret ederek, şöyle dedi: “Ancak, bunu farklı yönlere çekiyorlar. Ben Hükümetin de bunu yanlış anlattığını görüyorum. Millet farklı anlıyor. Toledo örneği ve benim verdiğim proje örneği budur. Toledo Diyarbakır’ın turizme kazandırılmasıyla ilgili bir örnek projedir. Turizmle ilgili yatırımlar yapılmış, kentsel dönüşüm uygulanmış, insanlar mağdur edilmemiş ve turizm getirisi o ülkeyi kalkındırmış. Diyarbakır bundan çok daha büyük kültürel varlıklara sahip bir şehir. Maneviyatı, kültürü var. Medeniyeti var. Böyle bir şehir Dünyada yok. Eğer biz bu projeyi daha önce uygulasaydık. Çok geç kalındı. Bu sürecin üzerine de bu tür şeylerin yapılması doğru değil. Daha sonraki dönemlerde bu proje hayata geçirilebilir. Biz 10 sene önce dile getirdik. Neden çok geç kalındı. O proje uygulansaydı şimdi belki de insanlarımız ölmezdi. Herkes kahroluyor. Biz hiçbir zaman bu ülkenin ve memleketin bölünmesinden yana değiliz. Birlik ve beraberlikten güç doğar. Bu yüzden bu tür olayları da kimse tasvip etmiyor”

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi) (bu haber diyarbakir.gen.tr’de var)

Kenan Aksu

562 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..