Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.6484 / Satış : 4.6568
Euro : Alış : 5.4621 / Satış : 5.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Aktay: ‘’HDP silahlar sayesinde oy aldı’’

14 Temmuz 2015 - 632 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Aktay: ‘’HDP silahlar sayesinde oy aldı’’

Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı

Ak Parti Dışişlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, başlatılan hükümet kurma girişimleri, koalisyon, Çözüm süreci ve HDP’nin sürece yönelik tutumunu sadece haberdiyarbakir.gen.tr.’ye değerlendirdi. HDP’ye yönelik çarpıcı açıklamalarda bulunan Aktay, HDP’nin silahları bıraktırmayı istemediğine işaret ederek, ‘’Çünkü silahlar sayesinde bu oyları aldı. Dolayısıyla silahlara minnettardır. Minnettar olduğu için silahları bıraktırmak istememesi anlaşılabilir bir durumdur’’ dedi.

HDP KENDİNİ YOK SAYIYOR

HDP’nin kendisini yok saydığını belirten Aktay, ‘’ Kendini yok sayan bir parti sonra dönüp bizi yok sayıyorlar diye sızlanıyor. Kendini sen kendin yok sayıyorsun. Seni varsaymak istiyoruz. Bütün Türkiye elbirliği etti seni varsaymaya çalışıyor, sen ise kendini yok saymakta ısrar ediyorsun’’ diye konuştu.

KOALİSYON GERÇEKLERİNE ÇOK FAZLA UYANIK DEĞİLLER

Aktay, 7 Haziran’dan sonra yaklaşık 35 günlük bir sürenin geçtiğini ifade ederek, ‘’Bu süre içerisinde insanlar eteklerinde ne kadar taş varsa döktüler. Çok farklı şeyler dinledik ve insanlar belli ki koalisyon kurmaya çok alışık değiller. Koalisyon gerçeklerine çok fazla uyanık değiller. Bu birazcık da koalisyon gerçeklerini unutmuş olmamızdan kaynaklı bir şey. Biz AK Parti olarak 13 yılda Türkiye’nin siyasi teammülerini bayağı değiştirmişiz. Ama yeni bir durum, şimdiye kadar yeni nesil siyasetçileri çok fazla bilmedikleri koalisyon şartlarıyla Türkiye tanıştı. Biz kurulduğumuzdan bugüne kadar hiçbir zaman koalisyon yaşamadığımız halde yine de koalisyonun gerektirdiği adabı, kuralları ve gerçeklerinden en fazla haberdar olan, en fazla bilincinde olan parti olarak da bu süreç içerisinde bir fark koyduk ortaya’’ dedi.

HDP AK PARTİ İLE KOALİSYON KAPISINI KAPATTI

Koalisyonun 7 Haziran seçim sonuçlarından sonra ortaya çıkan bir tablo olduğuna işaret eden Aktay, ‘’Bu ilk etapta bize bir şey emreder. ‘Birbirinize karşı artık dikkatli olun. Yarın birbirinizin yüzüne bakacaksınız. Düne kadar seçim meydanlarında ve seçimden önce vaat ettiğiniz şeyler, seçim meydanlarında kurduğunuz söylemler artık geçerli olmayacak’ demektir. Eninde sonunda Türkiye’de bir koalisyon hükümeti kurulacaksa mevcut partilerden kurulacak. Sonuçta 100 tane parti yok. Netice de 4 tane parti var. Bu partiler arasında bir şekilde koalisyon kurabilecek nitelikte 3 parti var. HDP hiçbir şekilde AK Parti ile bir koalisyon olmayacağını bizzat kendisi söyledi. Yani HDP koalisyon kapılarını tamamen kapattı. MHP’de kapattı. Ama MHP kendi içerisinde koalisyon kurmak konusunda ciddi bir baskı ve tazyik var. Neticede 2 parti var. Bu iki partinin tek bir seçeneği var. AK Parti’nin ise birkaç seçeneği var’’ diye konuştu.

ERKEN SEÇİM SEÇENEK DEĞİL, İHTİMALDİR

Aktay, Erken seçimin kendileri için bir seçenek değil, ihtimal olduğuna değinerek, ‘’Şuanda erken seçim değerlendirmemiz yok. Biz şuan tamamen koalisyon kurmaya odaklanmış bulunuyoruz. Bundan da samimiyiz. Ülkeyi koalisyon ile yönetmek bir felaket olmayabilir. 13 yıllık tek partili bir yönetime nazaran bir felaket sayılabilir aslında ama mademki halkımız öyle arzu etmiştir. Biz halkımız ‘yanlış arzu etmiştir’ demeyiz. ‘Halkımız böyle buyurmuşsa biz onun gereğini yaparız’ deyip, ona göre yürürüz. Biz bunu bir emir telakki ederiz. Emir telaki etmenin bir adabı ve gerekleri var. Biz hem bir halkın emirlerini telakki ederiz hem de bunun gerektirdiği racona ve adaba uymayız. Bu doğru bir yaklaşım değildir.  Biz eleştirmek istersek, CHP’ye yönelik bintane eleştirimiz var. MHP’ye yönelik de eleştirilerimiz keza o oranda olur. Şuanda o eleştirilerimizi ya bir miktar erteleyeceğiz, ya revize edeceğiz.

ÇÖZÜM SÜRECİ TÜRKİYE’NİN DEMOKRATİKLEŞMESİDİR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Siirt Milletvekili Yasin Aktay, kendileri için çözüm sürecinin Türkiye’nin demokratikleşmesi anlamına geldiğini belirterek, ‘’Demokratikleşme ve reform paketlerimiz ve çabalarımız her zaman devam edecektir. Çözüm süreciyle ilgili aksayan taraf örgütün üstlenmesi gereken atması gereken adımlar vardır. Onlar bizimle ilgili değil örgütün yapması gereken şeylerdir. Örgütün bu adımları atmasını sağlamak bundan sonraki çözüm sürecinin bir gereğidir. Bölgede silahlı bir güç oluşturmak, silahlı bir güçle bölgedeki halkın iradesi üzerine ipotek koymak, gerektiğinde sandıkları gasp etmek sürecin doğasına aykırıdır’’ şeklinde konuştu.

BAAS REJİMİNE ÖZGÜ PERFORMANS YAKALAMAYA ÇALIŞTI

HDP Baas rejimine özgü bir performans yakalamaya çalıştığını öne süren Aktay, şöyle dedi:

‘’HDP’nin mutlaka yükselen bir trendi olduğunu kimse inkar edemez. Önemli bir temsili olduğunu da kimse inkar edemez. Ama inkar edilemeyecek bir şey daha bu kadar oy oranı doğal değil. Baas rejimlerine özgü bir performans yakalamaya çalıştı. Yani yüzde 99 oy nispeti hiçbir demokrasi de sağlıklı bir oy değil. Tehdit yoksa silah yoksa tezvirat yoksa yani yüzde 99 veya yüzde 100 seçim sonucu olmaz. Yani illaki birinin bir memnuniyetsizliği olup ta illaki birinin gidip geçersiz oy atmayı becerememek diye bir problemimiz var. İstanbul’un orta yerinde ve o kadar eğitimli insanın olduğu bir yerde 500-550 bin tane geçersiz oy çıkıyor. Ama yaklaşık 350-400 sandıkta toplam geçersiz oy sayısı 3-4 taneyi geçmiyor. Böyle bir şey olmaz. Tabi ki  böylesi bir ortamda tabi ki çözüm sürecinin bir hükmü kalmamıştır. Biz ülkede demokratikleşmeye, insan haklarına saygıya devam edeceğiz. Ancak silahlı bir gücün bu şekilde devlete alternatif otorite ortaya koymasına da müsaade etmeyiz. Bunu adını kim ne nasıl koyarsa koysun’’

HDP’NİN SÖZLERİNİ CİDDİYE ALMIYORUZ

Aktay, HDP’nin çözüm sürecinin yürümemesinin tek sorumlusunun AK parti olduğu yönündeki açıklamasına da değinerek, ‘’HDP’nin bu konudaki sözlerini ciddiye almıyoruz tek kelimeyle ifade etmek gerekirse. Çünkü HDP daha bu gün işte biz silahları bıraktırma konusunda yetkili değiliz yani sen neyin tarafındasın diye sormak lazım. Senin bir kıymetin varsa bir silahlı gücün harekete geçirmemeye ikna etmek için varsın sen. Eğer siyaset varsa silaha gerek yoktur. Hoş hiçbir zaman silaha gerek yoktur Türkiye’de… Biz mademki 80 milletvekili ile bu ülkede bu sistem içerisinde söylemlerine rağmen terörle olan ilişkine rağmen bu ülkenin sistemi 80 milletvekili ile parlamentoya girmene kabul etmiş ve eğer silahı bıraktığın takdirde bu şekilde muhatapta almayı kabul etmişken, sen ‘benim alakam’ yok dediğin anda kendini hükümsüz hale getirmiş oluyorsun. O zaman ciddiye alınmazsın’’ dedi.

HDP SİLAHLAR SAYESİNDE OY ALDI

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘silahları bıraktırmayız’ açıklamasını da değerlendiren Aktay, ‘’Oysa görünen o ki silahları bıraktırmayı istemiyordur. Çünkü silahlar sayesinde bu oyları aldı. Dolayısıyla silahlara minnettar. Minnettar olduğu için silahları bıraktırmak istememesi anlaşılabilir bir durumdur. Aslında HDP kendini yok sayıyor. Kendini yok sayan bir parti sonra dönüp bizi yok sayıyorlar diye sızlanıyor. Kendini sen kendin yok sayıyorsun. Seni varsaymak istiyoruz. Bütün Türkiye elbirliği etti seni varsaymaya çalışıyor, sen ise kendini yok saymakta ısrar ediyorsun’’ diye konuştu.

IMG_4732

 

379 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika