Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Alevi örgütlerinden Büyükşehir’e ziyaret

13 Ocak 2016 - 466 kez okunmuş
Ana Sayfa » YEREL»Alevi örgütlerinden Büyükşehir’e ziyaret

Bölgedeki gelişmeleri yerinde görmek, dayanışmak ve barışa katkı sunmak amacıyla Diyarbakır’a gelen Alevi örgütlerlerinin temsilcileri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yı ziyaret etti. Eş Başkanlar, HDP İzmir milletvekili Müslüm Doğan, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Demokratik Alevi Derneği Eş Başkanları Songül Çelik ve Murat Işık, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ile Alevi pirlerini, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda ağırladı.

ANLI: GELİŞİNİZ BÜYÜK BİR MORALDİR, DAYANIŞMADIR

Ziyarette konuşan Eş Başkanı Fırat Anlı, dayanışmaya en çok ihtiyaç duyulan günlerden geçildiğini, acılı günlere yeni acılı günler eklendiğini söyledi. Zulmün ve zalimin daim olmadığını ifade eden Anlı, onuruyla, namusuyla, eşitçe bir arada yaşamak için direnen insanlar olduğunu vurguladı. “Son iki yıldır Alevi canlarımızın gösterdiği sahiplenme ve duyarlılık bizim için son derece kıymetlidir.” diyen Anlı, “İlk günden beri maddi manevi sürekli yürek yüreğeydik. Onun için gelişiniz büyük bir moralidir, dayanışmadır. Geçmişimizi değiştiremeyiz; ama geleceğimizi hep beraber inşa edebiliriz.” diye konuştu.

KIŞANAK: DAYANIŞMA İÇERİSİNDE BU ZOR GÜNLERİ ATLATACAĞIZ

Eş Başkan Gültan Kışanak ise tüm insani değerlerin hiçe sayıldığı bir dönemden geçildiğini, böylesi bir dönemde Alevi örgütlerinin kentte olmasının önemli olduğunu vurguladı. Yaşananları en çok Alevilerin anlayabileceğinin altını çizen Kışanak, şöyle konuştu: “Zalimlerin katliamcı politikalarına karşı insani değerleri, onuru, barışı, demokrasiyi, iyiliği ve güzelliği temsil etmek ve mücadele etmek dışında bir seçeneğimiz yok.” Bütün çabalarının daha fazla acı ve gözyaşı yaşanmadan bu sürecin bir an önce barışla sonuçlanması olduğunu kaydeden Kışanak, “Umuyorum ve diliyorum ki hep beraber güçlü ve birbirimize destek olarak dayanışma içerisinde bu zor günleri de atlatacağız. Zalim hiçbir zaman zulümle abat olmamıştır. Mazlumların ahı mutlaka bir gün sonuçlarını ortaya çıkaracaktır diye düşünüyorum.” diye konuştu.

DÜZGÜN: KARŞI DURMAK GEREKİYOR

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün ise, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın 29 Ocak’ta açlık grevi kararı aldığını hatırlatarak, açlık grevlerinin hiç beklemedikleri kesimler tarafından destek aldığını söyledi. Düzgün, “Bugün ülkeyi yönetenler, çocukların, bebeklerin ölümünden medet umar hale geldiler. Hiçbir padişah katliamlarla devletin gücünü göstererek iktidarını sürdürememiştir. Toplum diz çöken bir toplum haline getirilmeye çalışılıyor.” dedi. Sorunun Türkiye yaşayan Sunnilerin ve Türklerin sorunu olduğunu ifade eden Düzgün, Kürtlere yapılan katliamları onaylamayan Türklerin buna karşı durması gerektiğini söyledi. Düzgün, insanların kendi değerlerini koruduğu sürece yok olmadığını, bu değerlere saldıranların yok olduğunu, tarihin  bunu birçok kez gösterdiğini belirtti. Düzgün, Sur’da, Cizre’de, Nusaybin’de, herhangi bir yerde hayatını kaybedenleri saygıyla anarak, katliamları lanetledi. Demokratik Alevi Derneği Eş Başkanı Songül Çelik de, Alevilerin Hüseyni duruşunu her zaman gösterdiğini, göstermeye devam edeceğini kaydetti. (haberdiyarbakir.gen.tr)

Aleviler Belediye ziyareti (1) Aleviler Belediye ziyareti (2)

Aleviler Belediye ziyareti (3) Aleviler Belediye ziyareti (4)

290 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika