Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Altaç; “Ülkeyi huzura AK Parti ve HDP kavuşturur”

26 Eylül 2015 - 892 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»Altaç; “Ülkeyi huzura AK Parti ve HDP kavuşturur”

AK Parti eski İl Başkanı ve Hukukçu Aydın Altaç, gündemi ve 1 Kasım’da yapılacak erken genel seçimini değerlendirdi. Huzurlu bir ülkenin yeniden yaratılabileceğine işaret eden Altaç, “Hem hükümet, hem de HDP, örgütün silahlı kanadı açısından yapılması gereken ne varsa ortaya koyması gerekiyor. Bir kere şiddet ortamı, silah unsurları Türkiye’den ve Türkiye gündeminden çıkması gerekiyor. Bunun yasal alt zeminini hükümet ve HDP’nin yapması için birlikte çalışması gerekiyor. Sonuçta bu işte yol ve çözüm üretecek zorunda olan iki parti AK Parti ve HDP’dir” dedi.

“ARZULANAN ORTAMA KAVUŞMUŞTUK!”

Çözüm sürecinde herkesin çok uzun bir süre arzuladığımız huzur ortamının yakalandığına işaret eden Altaç, “Bu süreçte insanlar, hemşerilerimiz, Türkiye’deki bütün kardeşlerimiz gelecek ile ilgili yeni hayaller kurmaya başlamıştı. Fakat bir anda ipler koptu, tekrar bölgemiz, hem Türkiye şiddet sarmalına döndü. Acılar, gözyaşları ve ölüm haberleri almaya başladık. Bu hepimizi çok derinden sarsan, üzen ve gerçekten istemediğimiz görüntüleri yaşadık” dedi.

KEŞKE SÜREÇ DEVAM ETSEYDİ

“Keşke olmasaydı, süreç devam etseydi, önümüzdeki dönemlerde bölge ve ülke ile ilgili yeni hayallere kurabilseydik” diyen Altaç, “Yani mevcut durumun birçok sebebi var. Bunu ortaya koymak gerekiyor. Özellikle Ortadoğu’yu saran bu şiddet sarmalının ve bölgede yeni planlar yeni düzenlemeleri hayal eden küresel güçler Türkiye’yi rahat bırakmayacağını biz biliyorduk. Yani Türkiye güvenli ve istikrarlı bir ülke olduğu zaman tüm Ortadoğu ülkelerine emsal teşkil edecek. Ve kendi iç sorununu çözen Türkiye’yi küresel güçlerin tutma şansı yoktu” diye konuştu.

6-7 EKİM KOBANÊ OLAYLARI İPLERİ KOPARDI

Altaç, Hükümet son süreçte hem ülke içi, hem ülke dışında çok önemli adımları attı aslında. Yani çözüm sürecinin yasal zeminine kavuşması, Meclis’te bu şekilde yasanın çıkması ve artık müzakere aşamasına tam geçileceği sürede başlayan 6-7 Ekim Kobanê olayları sürece darbe vuran etkenlerden biri oldu. Kötü bir darbe aldı. Daha sonra kamu düzeni ve güvenliği ile ilgili yasal ve idari tedbirler alındı. Fakat ipler koptu. Güvensizlik ortamı oluştu” dedi.

GERİLLA, ASKER VE POLİS BU ÜLKENİN VATANDAŞI

Çatışmalı ortamı bütün ülkeyi, bütün siyasi partileri çok ciddi anlamda rahatsız ettiğine işaret eden Altaç, “Bundan sonra hiç tartışmasız bir şekilde bu güven ortamının sağlanmasına ilişkin çalışmaların yoğunlaştırılması gerekiyor. Çünkü her geçen gün maalesef acılar büyüyor. Kayıplar büyüyor. Onarılmaz yeni yaralar ortaya çıkıyor ve bunun bedeli çok ağırlaşıyor. Biz sonuçta canlarımızı kaybediyoruz. Son süreçte onlarca, yüzlerce şehit verdik. Yüzlerce sivil vatandaş hayatını kaybetti. Yine onlarca yüzlerce dağdaki gerillalar hayatını kaybetti. Sonuçta hepsinin cebinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik kartı çıkıyor. Ve hepsi bu ülkenin vatandaşı” şeklinde konuştu.

ÜLKEYİ HUZURA HDP VE AK PARTİ GÖTÜRÜR

Altaç, Huzurlu bir ülkenin yaratılabileceğine değinerek, “Geçmişte atalarımızın yarattığı o birlikte yaşama iklimini bizler çok rahat bir şekilde devam ettirebiliriz. İvedi bir şekilde çalışmaların yoğunlaştırılması gerekiyor. Tabi burada hem hükümet açısından hem de HDP, Örgütün silahlı kanadı açısından yapılması gereken ne varsa ortaya konulması gerekiyor. Bir kere şiddet ortamı, silah unsurları Türkiye’den ve Türkiye gündeminden çıkması gerekiyor. Bunun yasal alt zeminini hükümet ve HDP’nin yapması için birlikte çalışması gerekiyor. Sonuçta bu işte yol ve çözüm üretecek zorunda olan iki parti AK Parti ve HDP’dir” dedi.

SİLAHLI UNSURLAR ÜLKE DIŞINA ÇIKARILABİLİR

Silahlı unsurların ülke dışına çıkarılması imkansız olmadığını ifade eden eski AK Parti’li Altaç, “Biz 2 yıldır huzuru sağladık. Diyarbakır sokaklarında hemşerilerimiz saat 4-5 gibi evlerine çekilmek zorunda kalıyorlarsa öyle bir zorunluluk hissediyorsa ve sosyal yaşam imkânsız hale geliyorsa, biz geçmiş 2 yılda çok daha iyi şartlarda hep birlikte bunu yaşadık. Yeter ki birbirimize güvenelim. Gerçekten bu sorunu çözme iradesini ortaya koyabilelim. Taraflar şuanda durumdan ciddi anlamda rahatsızlar. Ama bir çıkış yolunun olması gerekiyor. Çıkış yolunun öncelikli silah unsurunun Türkiye gündeminden çıkması gerekiyor. Demokratik siyasetin artık tartışılması ve gündemde kalması ile yeni durum tekrar tesis edilebilir” dedi.

1 KASIM’DA GÜÇLÜ BİR HÜKÜMETE İHTİYAÇ VAR

Altaç, “7 Haziran’dan sonra Türkiye’de güçlü bir hükümet keşke kurulsaydı” diyerek, şöyle dedi:

“Tek başına bir hükümeti kast etmiyorum. Güçlü bir koalisyonun olduğu hükümette olabilir. Çok partili bir geniş tabanlı bir hükümet olabilir. Çünkü hükümet güçlü ise istikrar sağlanabiliyor. Ekonomik anlamda yatırımlar, hizmetler yapılabiliyor. Yurttaşlar kendilerini güvende hissedebiliyorlar. Ama Hükümet zayıf olduğu zaman herkes telaş ve kaygı yaşar. Ama 7 Haziran’dan sonra hepimiz gördük: Türkiye son 13 yılda koalisyon hükümeti ile yönetilmedi. Bu anlamda koalisyon tecrübesi yok. Erken Genel seçim ne olur? Vatandaşın tercihi ne olur? Bir kere ne olursa olsun buna saygı göstermek gerekiyor. Ya tek başına iktidar ya da koalisyon olur. Ama bu ülkenin değerleri çok önemli. Ne olursa olsun Hükümetin kurulması gerekiyor. Ülkenin tekrar istikrara ve huzura kavuşması için güçlü bir hükümete gereksinim var.  Bölgeye biran önce istikrarın temini açısından hangi parti daha çok katkı sağlar, emek harcar ve güven ortamı biran önce nasıl sağlanır bizim açımızdan çok önemlidir.

ÜZÜCÜ BİR BAYRAM KUTLUYORUZ

Üzücü ve hepimizin çok üzgün olduğu bir süreçte kurban bayramını idrak ediyoruz. Ben bütün Diyarbakırlı kardeşlerimin bayramını tebrik ediyorum. Dileğimiz Kurban bayramının artık bu ülkede ve bölgede akan kana bir son vesilesi olsun. Bu ülkede, Ortadoğu’da huzurun tekrar tesis edildiği ve herkesin kardeşçe yaşadığı bir ortama vesile olsun”

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

IMG_6042

412 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika