Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Amasız, fakatsız barış istiyoruz’

02 Ocak 2016 - 481 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»‘Amasız, fakatsız barış istiyoruz’

Bölgedeki sokağa çıkma yasakları ve gerçekleştirilen operasyonları protesto etmek için “Barışa Yürüyorum İnisiyatifi” çatısı altında buluşan barış aktivistleri Bodrum’dan yola çıkarak Diyarbakır’a geldi. DİHA’da yer alan habere göre, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan barış aktivisleri, yurttaşlar ve HDP, DTK, DBP, HDK ve KJA’lılarla birlikte Sur’a yürümeye çalışırken polis müdahalesiyle ile karşı karşıya kaldı. Bu müdahale sonucu birçok yurttaş ve barış aktivisti gözaltına alınmıştı.

“YIPRATMA POLİTİKASI UYGULUYOR”

Barış İnisiyatifi’ne Adana’dan katılan sinema öğrencisi Berit Aldaş, barış dilini birlikte kurmak için Diyarbakır’a geldiğini belirterek, “Savaşın en büyük nedenlerinden biri de insanlar tek tek bir şeyleri sürekli hazır olarak tüketmesi, bilgi, para ile satın aldığı şeyler olsun. Ve bunlar sonuç olarak devleti güçlendiriyor. Devlet, Kürdistan da yıpratma politikası uyguluyor. Durum batıda gördüğümüzden çok daha farklı” diye konuştu.

“BARIŞI DUYMAYA İHTİYACIMIZ VAR”

“Orada aldığım haberlerle, edindiğim bilgilerle burada gelip görmek gibi olmuyor” diyen öğrenci Semra Kahraman ise “Buraya gelip bir katkımız olabilir mi? Bir şey yapabilir miyiz? Dayanışabilir miyiz? Nasıl bir dayanışma gösterebiliriz? Nasıl insanların artık ölmesini engelleyebiliriz?” sorularıyla yola çıktığını ifade etti. Bir şeyi yaşamakla onun bilgisine sahip olmak arasında fark olduğunu ifade eden Kahraman, burada yaşayan insanlarla birebir temas kurduktan sonra insanların nasıl terörize edildiklerini gördüğünü ileri sürdü. Çocuklar üzerinden dayanışmayı sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Kahraman, “Batıdaki insanları sürekli buradaki bilgilere, görüntülere, hislere yaşadıklarına duyarlı kılmak gerektiğini düşünüyorum. Çocuklar da bunun için çok güzel bir kanal olabilir. Bizim de göreceli olarak yetişkinler olarak onların ağızlarından barışı duyurmaya ihtiyacımız olabilir onlar ne istiyorlar” ifadelerini kullandı.

“BU DURUMA ARTIK İSYAN EDİYORUZ”

Barış aktivisti Ahmet Çelik de hayatın her alanında yemek yerken, çay içerken, sohbet ederken televizyonda bölgedeki savaşı gördüğünü savunarak, “Çocukların, yaşlıların kadınların vurulduğunu görüyoruz. Ve artık bu duruma isyan ediyoruz. Bunu her gün yaşaya yaşaya vicdani rahatsızlık duyuyoruz. Bu durumun rahatsızlığını dile getirmek için gelip burada haykırmak istedik” dedi.

“YAPILAN MÜDAHALEYİ ANLAYAMADIM”

Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Özcan Yaman ise bir gazeteci olarak daha sonra burada yaşananları anlatmak, yazmak için yürüyüşe katıldığını söyledi. Barış aktivistlerinin gözaltına alınmasını değerlendiren Yaman, yapılan yürüyüşe polisin müdahalesini anlayamadığını söyledi. Yaman, “Yapılan yürüyüşümüze polisin saldırısı ve bunun sonucunda 5 aktivistin gözaltına alınması çok beklenmedik bir şey değildi, ama barış aktivistlerine de şiddetin uygulanması buraya gelen insanların düşüncelerinde, buradan kendi geldikleri yere döndüklerinde bunu paylaşmalarında çok etkili olacağını düşünüyorum. Buradaki hukuksuzluğun hangi boyutta olduğunu gördük” ifadelerini kullandı.

10 MANŞET (3) 10 MANŞET (1) 10 MANŞET (2)

297 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika