Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7545 / Satış : 4.7630
Euro : Alış : 5.4969 / Satış : 5.5068
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Anlı: Kötü gidişe ‘dur’ diyelim

02 Haziran 2016 - 1.296 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Anlı: Kötü gidişe ‘dur’ diyelim

fırat anlı

Diyarbakır’da Pazar günü düzenlenecek “Darbeye karşı demokratik direniş” mitingi için çağrıda bulunan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, gidişattan rahatsız herkesi alana çıkmaya davet etti. Evde oturarak sürecin geçmesinin beklenemeyeceğinin altını çizen Anlı, “5 Haziran’da özgürlüğe sahip çıkılacak” dedi.

HDP ve DTK’nin “Darbeye karşı demokratik direniş” şiarıyla başlattığı halk buluşmalarının finali 5 Haziran’da Diyarbakır’da yapılacak. Geçen yıl HDP’nin kentte düzenlediği seçim mitingine bombalı saldırının yapıldığı 5 Haziran Pazar günü özellikle seçildi. Bu yıl 5 Haziran Meydanı’nda (İstasyon Meydanı) düzenlenecek ve binlerin katılması beklenen mitingi öncesinde değerlendirmelerde bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, kötü gidişata “dur” demek için herkesin miting alanında olması gerektiğine vurgu yaptı.

5 Haziran 2015’te ilk kez Türkiye’de yaşayan halkların bir araya geldiğini ve herkesin özgürce yaşayabileceği bir ülkeyi umut ettiklerini ifade eden Anlı, özgürlük talebinin her yerde ciddi yankı getirmesinden dolayı saldırılarla karşı karşıya kalındığını söyledi. 7 Haziran’da düğümün çözüleceği görüldüğü için saldırıların dozunun arttırıldığını anımsatan Anlı, 5 Haziran’da en ciddi saldırının Amed’te yüz binlerce kişinin katıldığı mitinge yapıldığını hatırlattı. Büyük bir katliam hedeflendiğini dile getiren Anlı, bundan sonuç elde edilemediği ve büyük bir öfke duyulduğunu ifade etti.

‘BARIŞ PROJESİ DEVRİLDİ’

7 Haziran’ın sandıkta çok ciddi bir durumu ortaya çıkardığını altını çizen Anlı, “Sayın Öcalan’ın mesajlarıyla sürekli ivme kazanan ve sürekli coşku kazanan sürekli daha büyük bir umudu büyüten çabalar maalesef mevcut siyasal iktidarın çoğunluğunu kaybetmesi sebebi ile tamamen ters yüz edildi. 180 derece geri dönüldü. Yani barışın kendilerine yaramadığını, barışın kendilerine kazandırmadığını ve barışın kendilerine kar getirmediğini düşünenler barış projesini devirdi” değerlendirmesi yaptı.

‘5 HAZİRAN’DA ÖZGÜRLÜĞE SAHİP ÇIKILACAK’

7 Haziran ve 5 Haziran bağlamında, bir yıl sonra tekrar halklar tarafından sorunun düğümlendiği yerde çözüm arayışına girileceğini dile getiren Anlı, Amed’teki son mitingle mücadelenin bir kez daha taçlandırılacağını söyledi. Anlı, Newroz ve 8 Mart’ta olduğu gibi halkın 5 Haziran’da da alana akarak barışa ve özgürlüğe sahip çıkacağına inandığını dile getirdi.

‘EVDE OTURARAK SÜRECİN GEÇMESİNİ BEKLEYEMEYİZ’

Gidişattan rahatsız olan, bir an önce doğru sürece girmesini isteyen kesimlere seslenen Anlı, “Daha kötü, daha karanlık, daha koyu, kesif günlerin olmasını istemiyorsak ses çıkarmak zorundayız. Evde oturarak bu sürecin geçmesini beklemekle bu süreç bitmeyecek” dedi.

‘DAHA GÜR BİR SES ÇIKARMALIYIZ’

Benzer sürecin 90’larda da yaşandığını anımsatan Anlı, “Eğer müdahil olmazsak doğru bir rota vermezsek hep birlikte el ele gönül gönüle yeni bir sürecin başlamasını sağlamazsak daha kötü günler yaşayacağız. Amed’in barışın kalesi, barışın başkenti, demokrasinin, özgürlüğün başkenti olduğunu hep birlikte haykırmalıdır. Seçilmiş milletvekillerimizi, yerel yönetimlerde, kurumlarda arkadaşlarımıza demokratik alanın daraltılması ve tasfiye edilmesini eğer engellemezsek korkarım ki çok daha sıkıntılı günleri hep birlikte yaşayacağız. Onun için hepimizin daha gür bir ses çıkarması gereken bir dönemdeyiz” diye konuştu.

535 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika