Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Baro: ‘’Elçi cinayeti örtbas edilmek isteniyor’’

19 Aralık 2015 - 639 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Baro: ‘’Elçi cinayeti örtbas edilmek isteniyor’’

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, 28 Kasım günü katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin faillerinin bulunmasına dönük başlatılan soruşturmada bugüne kadar hiçbir somut gelişme yaşanmadı. Bu durum üzerine Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu üyeleri Yurdagül Gündağan ve Eyüp Sabri Çepik ile bölge baroları yöneticileri Diyarbakır’da bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Bir otelde gerçekleşen bu toplantının sonuç bildirgesi paylaşıldı.

“DOSYADA 21 GÜNDÜR ŞÜPHELİ DAHİ YOK!”

Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcı Av. Ahmet Özmen tarafından sonuç bildirgesinde Elçi’nin katledilmesinin üzerinden 21 gün geçmesine rağmen etkin bir soruşturma yürütülmediği ve Elçi’yi katleden zanlının dahi tespit edilemediği vurgulandı. Bu yüzden de “Soruşturmanın etkin yürütülmediği hatta cinayetin örtbas edilmek istendiği konusunda ciddi kuşkular taşıyoruz” diyen Özmen, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmayı idari soruşturmaya endeksleyen tutumunun da bu kaygılarını arttırdığı ifade etti.

“SORUŞTURMA ETKİN YÜRÜTÜLMÜYOR”

Soruşturmanın bu şekilde yürütülmesi ve izlenen yöntemlerin kısırlığının, barolarda ve toplumda güvensizlik ve endişe yarattığını dile getiren Özmen, cinayetin aydınlatılmaması halinde devletin töhmet altında kalacağını savundu. Özmen, “Soruşturmanın etkin yürütülmesine başlanmaması durumunda Türkiye’de ve uluslararası platformlarda talep ve tepkilerimizi dile getireceğimizi kamuoyuna açıklıyoruz. Buradan, Barolar olarak soruşturmayı yürüten yetkilileri uyarıyor, görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Kamuoyunun şunu bilmesini istiyoruz; Tahir Elçi cinayetinin faili meçhul kalmasına izin vermeyeceğiz, barış elçisi olan Tahir Elçi’nin yaşamını adadığı demokrasi, barış, adalet ve insan hakları mücadelesine sahip çıkacağız” dedi.

“POLİSLERİN TUTUKLANMA TALEPLERİMİZ REDDEDİLİYOR”

Özmen, Elçi cinayetine ilişkin yürütülen soruşturmaların etkili yürütüldüğüne dair bir izlenim yaratılmak istense de bu şekilde bir durumun sözkonusu olmadığını da ileri sürdü. Buna dönük olarak, olay yerinde yapılan incelemede bulunan deforme çekirdeğin, Elçi’nin katledildiği yerden 40 metre kadar uzakta bulunduğunu belirten Özmen, ancak bunun Elçi’nin katledildiği kurşun şeklinde kamuoyuna empoze edildiğini kaydetti. Özmen, olay yerinde bulunan polislerin tutuklanmasına yönelik taleplerinin yine Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından reddedildiğini de paylaştı.

IMG_9455

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesinin üzerinden 21 gün geçmesine rağmen faillerin bulunmaması üzerine Türkiye Barolar Birliği ve bölge baroları, yaptıkları açıklamada “Soruşturmanın etkin yürütülmediği, hatta cinayetin örtbas edilmek istendiği konusunda ciddi kuşkular taşıdıklarını” kaydetti

IMG_9428 IMG_9446

333 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika