Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Baro, Sur’da incelemelerde bulundu

08 Eylül 2015 - 1.855 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Baro, Sur’da incelemelerde bulundu

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte İki gün boyunca ağır çatışmaların yaşandığı Sur içinde incelemelerde bulundu. Esnaf ve vatandaşlarla görüşen Baro Başkanı Elçi, Silahlı çatışmaların sivil yaşam alanlarına sirayet etmemesi gerektiğine işaret ederek, “Umarım herkes daha serinkanlı bir şekilde düşünüp, özellikle sivil alanında meydana gelen çatışmaların ne kadar tehlikeli olduğunu, ne kadar büyük mağduriyetlere yol açabileceğini görmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

CİZRE HALKI FİLİSTİN HALKININ YAŞADIĞI ACILARI YAŞIYOR

Cizre’de 6 günden bu yana süren Sokağa çıkma yasağına da değinen Elçi, Cizre halkının 1982 yılında Sabra ve Şatilla kampında Filistin halkının yaşadığı acılara benzer acılar yaşadığını belirterek, “Yani ekmeği, suyu ve yaşayabileceği bütün imkânları her geçen gün ve her geçen an kaybediyor” diye konuştu.

Sait BAYRAM’ın Haberi

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve yönetim kurulu üyeleri, geçtiğimiz gün hafta sonu çatışmaların yaşandığı ve 2 polisin yaşamını yitirdiği, 6 polis’inde yaralandığı Sur İlçesi’nde incelemelerde bulundu. Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Sur İlçesi Fatihpaşa ve Hasırlı Mahallerinde esnaf ve vatandaşlarla görüşen Baro Başkanı Elçi, yaşanan sıkıntıları dinledi.

PKK militanları ve güvenlik güçleri arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda kurşunlanan ev ve işyerlerinde tek tek incelemelerde bulunan Başkan Elçi, yine kurşunların hedefi olan Fatihpaşa (Kurşunlu) Camisi’nin bahçesinde açıklamalarda bulundu.

“SURİÇİNDE İÇİMİZİ ACITAN SONUÇLAR OLDU”

Başkan Elçi, Geçtiğimiz gün Cumartesi’yi pazara bağlayan gece ve takip eden gün Diyarbakır’ın tarihi bölgesi olan Sur içinde olağanüstü bir durum yaşandığına işaret ederek, “Bu bölgemiz 30 saatte yakın insanların dışarı çıkamadığı, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği, ekonomik ve günlük yaşamın durduğu bir süreç geçirdi. Şüphesiz hepimizin içini acıtan sonuçlar oldu. İki polis görevlisinin yaşamını yitirdiği ve 6 görevlisinin de yaralandığı yetkililer tarafından kamuoyuna sunuldu” dedi.

“SİLAHLI ÇATIŞMALAR SİVİL ALANA SİRAYET ETMEMESİ GEREKİR”

Diyarbakır Barosu yöneticileri olarak sur içini gezdiklerini ifade eden Elçi, şöyle dedi:

“Esnaf ile görüştük. Hem esnafa geçmiş olsun dileklerimizi ilettik hem de yaşadıkları sorunu ve travmayı anlamaya ve maruz kaldıkları mağduriyeti tespit etmeye çalıştık. Notlarımızı aldık bunları raporlaştıracağız. Sur içi esnafının yaşadığı haksızlığa ve uğradığı mağduriyete karşı Diyarbakır barosu kendilerine her türlü hukuki desteği sunacaktır. Bunu esnaflarımızla paylaştık. Sorunlarını anlamaya çalıştık. Silahlı çatışmaların sivil yaşam alanlarına sirayet etmemesi aslında bu silahlı çatışma hukukunun da bir gereğidir. Yani silahlı çatışmalar kaçınılmaz olduğunda bile bu çatışmaları masum ve sivil insanların yaşadığı diğer bir ifadeyle çatışmanın tarafı olmayan tümüyle sivil insanların yerleşik olduğu yaşam alanlarına sirayet etmemesi gerekiyor. Buralara yayılmaması gerekiyor”

“OLAYLAR KARŞISINDA ENDİŞELİYİZ”

Elçi, Bugün Bölgenin dört bir yanında yaşanan olaylar, sivil ve masum insanlara yapılan saldırılar ve şiddetin giderek topluma ve sokağa yayılma eğilimi göstermesi karşısında endişeli olduklarını vurgulayarak, “Bugün Sur içi esnafının yaşadıkları bağlamında bu endişemize neden olan durumu daha somut bir şekilde gözlerimizle gördük. Umarım herkes daha serinkanlı bir şekilde düşünüp özellikle sivil alanında meydana gelen çatışmaların ne kadar tehlikeli olduğunu ne kadar büyük mağduriyetlere yol açabileceğini görmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda halkımıza geçmiş olsun diliyorum. Yaşamını yitirenlere başsağlığı diliyorum. Halen yaralı olanlara da acil şifalar diliyorum” dedi.

CİZRE’DE İNSANİ TRAJEDİ YAŞANIYOR

Baro Başkanı Elçi, Cizre’de insani bir trajedinin yaşandığına dikkat çekerek, “Yaklaşık 6 gündür yaşam tamamen durmuş, durdurulmuş Cizre’de. 150 bin nüfusa yakın aktif bir ticari ve sosyal yaşamı olan Cizre’de insanlar dışarı çıkamıyor. Su, elektrik gibi temel kamusal hizmetlerden yararlanamıyor. Hastaneye gidemiyor. Ölülerini bile dini ve sosyal vecibeler şeklinde defnedemiyor. Özellikle su ve elektrik sıkıntısı ve giderek Devlet güvenlik güçlerinin zırhlı araçlarla mahallelere girmesi, mahallelerinin içlerine doğru operasyon gerçekleştirmesi ve bu sırada yaşanan olaylar sivil ve masum insanların yaşamına büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bugün neredeyse telefon açma imkanına sahip olan en az 10 kişiden yardım çağrısı aldım. Cizre’de giderek, artık yaşam koşulları ortadan kalkıyor” dedi.

“CİZRE HALKI SABRA VE ŞATİLLA KAMPINDA FİLİSTİN HALKININ YAŞADIĞI ACILARI YAŞIYOR”

Cizre halkının 1982 yılında Sabra ve Şatilla kampında Filistin halkının yaşadığı acılara benzer acılar yaşadığını ifade eden Elçi, “Biz hem gözlerimizle gördük, hem bugün Akşam namazını kılarken bacağından yaralanan 6 çocuk babası sivil bir insan olan Abdullah Özcan adındaki bir Cizrelinin 12 saat sonra ancak Cizre hastanesine ulaşabilmesi ve ancak 3 gün sonra Diyarbakır’da gelişkin bir tıbbi merkeze ulaşması ve yaşadığı bu durum nedeniyle bir ayağını tümüyle kaybetmesi ve kendisine refakat eden yakınlarının bize anlattıkları karşısında şunu üzülerek ifade etmek durumundayım; Cizre halkı 1982 yılında Sabra ve Şatilla kampında Filistin halkının yaşadığı acılara benzer acılar yaşıyor. Yani ekmeği, suyu ve yaşayabileceği bütün imkanları her geçen gün ve her geçen an kaybediyor. Cizre, yakın zamanda Gazze’nin halkının yaşadığı insani koşullardan çok ağır koşullar yaşıyor” diye konuştu.

“YASAĞIN KALDIRILMASI İÇİN YASAL SÜREÇ BAŞLATTIK”

Elçi, Önceki gün Cizreli bir meslektaşıyla Cizre’de 6 gündür devam eden sokağa çıkma yasağının kaldırılması için yasal bir süreçte başlattıklarını belirterek, “Mardin İdare Mahkemesine yani 6 gündür süren sokağa çıkma işlemenin açıkça hukuka aykırı olduğu ve Cizre’de kamu sağlığını ve kamu güvenliğini büyük bir tehlikeye attığını ve sokağa çıkma yasağının kaldırılmaması durumunda telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açacağı gerekçesiyle bu işlemin durdurulması talebinde bulunduk. Umarım yargı yargı olduğunu, hakimler hakim olduğunu gösterir ve Cizre halkının yaşadığı bu ağır mağduriyeti görür ve gerçekten giderek yaşam olanakları tükenen Cizre halkının bu çığlığını duyar ve hukuksuz sokağa çıkma işlemine son verir” dedi.

IMG_5673 IMG_5678 IMG_5689 IMG_5704 IMG_5706 IMG_5708 IMG_5716 IMG_5662 IMG_5664 IMG_5661 IMG_5682 IMG_5693

810 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika