Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Başlangıç: “Asıl bizden korksunlar”

23 Haziran 2016 - 711 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Başlangıç: “Asıl bizden korksunlar”

gazeteciler

Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), yaptıkları haberler gerekçe gösterilerek çeşitli iddialar ile tutuklanan gazetecilerin serbest bırakılması amacıyla “Haber hakkıma dokunma” sloganıyla başlattığı Tanıklık Günleri çerçevesinde Diyarbakır Adliyesi önünde tutuklu gazeteciler için tanıklık etti. Özgür basın çalışanlarının katıldığı eyleme, HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Diyarbakır Belediye Eş Başkanı Gultan Kışanak, Diyarbakır Barış Anneleri İnisiyatifi, Haberdar yazarı Celal Başlangıç, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Cumhuriyet Gazetesi yazarları Ceyda Kara ve Ayşe Yıldırım da destek verdi. Kürtçe ve Türkçe yazılan “Tutuklu gazetecilere özgürlük” pankartı açıldığı eylemde cezaevinde tutuklu bulunan gazeteciler ile Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak amacıyla “nöbetçi genel yayın yönetmeni” kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, yazar Ahmet Nesin ve Adli Tıp uzmanı Prof. Şebnem Korur Fincancı’nın fotoğrafları taşındı.

“47 GAZETECİ TUTUKLU”

Eylemde ilk konuşan ÖGC Eş Başkanı Nevin Erdemir, Nesin, Fincancı ve Önderoğlu’nun “nöbetçi genel yayın yönetmeni” kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle tutuklanmasının Türkiye tarihine “kara bir leke” olarak geçtiğini söyledi. Son 1 yılda gazeteciler üzerindeki baskıların daha da arttığına işaret eden Erdemir, 47 gazeteci arkadaşlarının tutuklu olduğunu söyledi. Erdemir, “Bizler bütün baskılara rağmen yılmadık. Hakikatin peşinde olduk” dedi. ÖGC Eş Başkanı Hakkı Botan ise, gazetecilere yapılan baskıların birlik ve beraberliği getirdiğini söyledi.

“DAHA FAZLA SES ÇIKARACAĞIZ”

Tutuklu DİHA muhabiri Nazım Daştan’ın tanıklığını yapan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik, tutuklu arkadaşlarının gazeteciliğine tanık olduklarını belirterek, “İktidarın ‘ onların gazeteci olmadığına’ dair beyanlarını kabul etmiyoruz. Israrla arkadaşlarımızı savunmaya, gazeteciliğe sahip çıkmaya devam edeceğiz. Baskılara karşı daha fazla ses çıkaracağız” dedi. Nazım Daştan’ın Türkiye ve İŞİD ilişkilerini belgeleyip, bunu kamuoyuyla paylaştığını için hedef haline getirilip tutuklandığını söyledi. Çelik’in ardından DİHA muhabiri Nedim Oruç, tutuklu DİHA Muhabir Nedim Türfent’in tanıklığını yaptı.

BAŞLANGIÇ: ASIL SİZ BİZDEN KORKUN

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Ceyda Kara ve Ayşe Yıldırım, 12 Eylül döneminde gözaltına alınıp tutuklanan gazeteci sayısı 31 olduğunu bugün ise bu sayının 44 olduğuna dikkat çekerek, ” Totaliter rejimlerin temel özelliği basını sansürlemek. Son 1 yıldır bizi korkutmaya çalışıyorlar. Bundan sonra ne olacağı da belli değil. Ancak elimizdeki fotoğraf makinesi, kamera ve kalem onların her türlü silahından daha güçlü. Onlar bizden korksun” ifadesini kullandı. Haberdar yazarı Celal Başlangıç ise, daha önce gazetecilere “niye doğrunun yanında durdun” davaları açıldığını hatırlatarak, “Şimdi ise niye Kürdün yanında durdun davaları açılıyor. İktidar sahipler bu ülkede haber alma hakkında korkuyorlar. Biz bu baskılardan korkmadık, bundan sonra da korkmayacağız. Asıl siz bizden korkun” dedi.

“GAZETECİLERİN GERÇEĞİ YAZMA ÇABASINA TANIĞIZ”

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ise, basın emekçilerinin cumhuriyet tarihinin en yoğun baskısına maruz kaldığına dikkat çekerek, basın emekçilerin yanında ve hep birlikte dayanışma içinde olacaklarını vurguladı. HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ise, devletin kirli savaş yürüttüğü bölgede, gazetecilerin halkın sesini Türkiye ve dünyaya duyurduğu için tutuklandığını kaydetti. HDP Diyarbakır Belediye Eş Başkanı Gultan Kışanak ise, gazetecilerin gerçeği yazma çabasına tanık olduklarını ifade ederek, bizler aynı zaman bu iktidarın otoriterliğine de tanığız. Haber alma hakkı için gazetecilerin yanındayız. Hep beraber bu tanıklığı sürdüreceğiz. Bize dayatılan karanlığa karşı aydınlığa yürüyeceğiz” ifadelerini kullandı. Tutuklu gazetecilerin tanıklığının anlatıldığı eylem “Özgür basın susturulamaz”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla sona erdi.

453 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..