Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Belediye Başkanı Kışanak, otobüs firmalarını ziyaret etti

09 Eylül 2015 - 570 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Belediye Başkanı Kışanak, otobüs firmalarını ziyaret etti

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak ve Başkan Yardımcısı Fırat Anlı, çeşitli kentlerde saldırılara maruz kalan otobüs firmalarını ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Eş Başkanlarımız, otobüs firmalarına yönelik saldırıları kınayarak, seyahat özgürlüğünün sağlanması için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak ve Başkan Yardımcısı Fırat Anlı, yolcu otobüslerinin çeşitli kentlerde saldırıya uğraması nedeniyle Diyarbakır Şehirlerarası Terminal İşletmeleri’ndeki (DİŞTİ) otobüs firmalarını ziyaret ederek, geçmiş dileklerinde bulundu. Kışanak ve Fırat Anlı’ya, Genel Sekreter Yardımcısı Rojda Balkaş, DİSKİ Genel Müdürü Zülküf Karatekin, meclis üyeleri ve DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek eşlik etti. Otobüs firmalarını ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunan Kışanak ve Anlı, saldırıya maruz kalan otobüs firmaları yetkililerinden bilgi aldı. Saldırıların boyutunun çok ciddi olduğunu belirten firma yetkilileri, saldırıların durdurulmasını istedi.

KIŞANAK: TEDBİR ALINSIN

Ziyarette konuşan Başkan Gültan Kışanak, sivil savunmasız insanlara ve taşıma araçlarına yapılan saldırıları kınadı. Saldırıların ırkçı davranışlar olduğunu ve ırkçılığın da insanlığın en tehlikeli ruh hali olduğuna dikkat çeken Kışanak, ırkçılığın, insanlık tarihinin görmüş, gelmiş, geçirmiş en büyük tehlikesi olduğunu söyledi. Kışanak, “Derhal herkes bu ırkçı saldırıları durdurmak için üzerine düşen görevi yapmalıdır. Çünkü sivil savunmasız insanların ulaşım hizmetini almasını engelleyen ya da bu hizmeti almasını engelleyen, can güvenliğini ortadan kaldıran, çoluk çocuk demeden, insanların yaşamını riske atan saldırılarla karşı karşıyayız. Hiçbir şekilde kabul edilebilir bir durum değildir. Bu konuda hem vatandaşların hem yerel yöneticilerin hem merkezi hükümetin, acil olarak gerekli bütün tedbirleri alması ve bu saldırıları durduracak bir yaklaşımı ortaya çıkarması lazım” dedi.

BU TUTUMDAN VAZGEÇİLMESİ GEREKİR

Seyahat özgürlüğünün ortadan kalktığı, seyahat eden yolcularının can güvenliğinin olmadığı, seyahat hizmeti veren firmalarının güvenliğinin kalmadığı bir ortamda Ankara’da koltuklarda oturmanın hiçbir anlamı kalmayacağını vurgulayan Kışanak, “O nedenle buradan Ankara’ya sesleniyoruz. Bu yol yanlış bir yol, bu bir felaket yolu, bu ülkeyi, bu toplumu ciddi derecede bir iç savaşa sürükleyecek ve artık kolay kolay toparlanması da kolay olmayacak bir yola doğru gidiştir. Olaylar, kendiliğinden gelişmedi. Bu konuda cesaret veren, göz yuman, teşvik eden herkes suçludur. Derhal bu tutumdan vazgeçilmesi gerekir” diye konuştu. Kışanak, seyahat eden yolcuların güvenliğini sağlamak için üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini ifade ederek, yaşananlardan dolayı otobüs firmalarına tekrar geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

ANLI: AYRIŞTIRMA DEVAM EDİYOR

Başkan Yardımcısı Fırat Anlı ise, ayrıştırma ve kutuplaştırmanın akıl almaz bir şekilde devam ettiğini vurgulayarak, insanların etnik kimliklerinden, inançlarından, mezheplerinden, tabi oldukları kimliklerinden kaynaklı her geçen gün daha ciddi bir şekilde ağır bir travmayla karşı karşıya kaldığını söyledi. Anlı, şöyle konuştu: “Her şeyden önce şunu ifade etmek gerekiyor. Bu saldırıların sadece Diyarbakır firmalarına değil. Mardin’de, Van’da, Şırnak’ta, Muş’ta, Bingöl’de yani bölgenin 20 ilindeki neredeyse tüm araçlara, tüm otobüslere dönük saldırıların olması, açıkçası bunların örgütlü olduğunu, bunların bir biçimiyle ayarlanıp organize bir şekilde gönderildiğini ortaya koymaktadır.”

SALDIRILARA YAPANLAR HAKKINDA İŞLEM YAPILMIYOR

Bugüne kadar tek bir insanın, siyasi parti büroları ve otobüslere yönelik saldırılar ile insanların seyahat özgürlüğünü engellemeye dönük suçtan dolayı gözaltına alınmadığını ve hakkında işlem yapılmadığını kaydeden Anlı, konuşmasına şöyle devam etti: “Farz edelim bu tersine olsaydı, bu şehirlerde başka firmaların araçlarına dönük saldırı olsaydı, nasıl bir tepki gösterilecekti. Bizim canımızın kıymeti yok mu? Bu bölgede yaşayan insanların canı değersiz mi? İnsanlar, bir basın açıklamasına katıldı diye ağırlaştırılmış müebbet ile yargılanıyor, ama seyahat özgürlüğünü engelleyen, onlarca insanın ölümünü tasarlayarak ve yaşamına kast ederek saldırı gerçekleştirmek isteyen insanlar ise, eli kolu açık bir şekilde geziyor. Bu kadar açıktır.”

DAHA FAZLA İNSANLARIN SABIRLARIYLA UĞRAŞMASINLAR

Seyahat özgürlüğünün olmadığı bir ülkede hiçbir güvenlikten bahsedilemeyeceğine dikkat çeken Anlı, “Onun için buradan sesleniyoruz; bunun birkaç çapulcunun ya da birkaç kendini bilmezin organizasyonu olmadığını biz geçmiş tecrübelerden biliyoruz. Derhal önlem alınmazsa bu toplumdaki kutuplaşmayı derinleştirecek ve insanlar arasındaki iletişimi, ortak paylaşım noktasını ortadan kaldıracaktır. Bu ülkeyi yönetenler daha fazla insanların sabırlarıyla, daha fazla insanların talepleriyle uğraşmasınlar. Buradan bir kez daha ifade ediyoruz. Bizler sağduyunun, kardeşliğin, bir arada yaşamanın, diyalog ve müzakerenin olmazsa olmaz olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

????????????????????????????????????

2

????????????????????????????????????

379 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika