Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Belediye eş başkanlarının ‘öz yönetim’ buluşması sona erdi

19 Eylül 2015 - 968 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Belediye eş başkanlarının ‘öz yönetim’ buluşması sona erdi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın yanısıra DBP’li belediye eş başkanlarının katıldığı “Yerel Yönetimler Öz Yönetimi Tartışıyor” Buluşması, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na konulan çekincelerin kaldırılması isteği ve yürüyüşle sona erdi.

Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Sümerpark’ta düzenlediği “Yerel Yönetimler Öz Yönetimi Tartışıyor” Buluşması, bugün düzenlenen basın açıklaması ve yürüyüşle sona erdi. Sümerpark’ta yapılan açıklamaya Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, DBP üyesi belediyelerin eş başkanları ve meclis üyeleri ile DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna katıldı.

‘ÖZ YÖNETİM TALEBİ YASADIŞI DEĞİLDİR’

DBP’li belediye eş başkanları adına bir açıklama yapan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, Kürtlerin yüzlerce yıl kendi topraklarında özerk bir şekilde yaşadığını, bu tarihsel ve meşru talebin yasadışı olamayacağını ifade etti. Türk, 1921 Anayasası’ndan bugüne değin birçok metinde ve düzenlemede yer alan öz yönetimin, Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı’nda uluslararası hukuk tarafından da güvence altına alındığını kaydetti.

‘ AVRUPA YEREL YÖNETİMLER ÖZERKLİK ŞARTI’NA KONULAN ÇEKİNCELER KALDIRILSIN’

Türk, Türkiye’de yaşayan tüm halkların, inançların ve düşüncelerin kendini bulabileceği bir anayasa oluşturmasını ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na konulan çekincelerin kaldırılmasını isteyerek, “Hem Kürt meselesinin çözümünde hem de barışın tesisinde belirleyici önemdeki yerinden yönetim, öz yönetim talebini meşru ve demokratik bir talep ve hak olarak görüyoruz.” dedi.

KIŞANAK: MAHALLE MECLİSLERİ DEMOKRASİNİN TEMEL TAŞIDIR

Açıklamanın ardından Kışanak ve Anlı ile belediye eş başkanları, “Kentimizi, Mahallemizi, Köyümüzü, Sokağımızı Birlikte Yönetelim” pankartı eşliğinde Sümerpark’tan Sur ilçesindeki Lalebey Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği’ne yürüdü. Burada DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek’in ardından bir konuşma yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, mahalle meclislerinin demokrasinin temel taşlarından biri olduğunu ifade etti. Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yerel yönetim ve yerinden yönetimden bahsediyorsak, halkın mahallesinde ve sokağında örgütlenmesi, kendi ihtiyaçlarını, isteklerini belirlemesi ve yerel yönetimlerin karar mekanizmalarına katılması son derece önemlidir. Bu ayrıca demokratik siyasettin bir gereğidir ve demokrasiler ancak böyle inşa edilebilir.  Bizler halkla birlikte halkın taleplerini göz önünde bulundurarak bir çalışma yürütebiliriz. Lalebey Özgür Eşit Yurttaş Derneği’nin kriminalize edilerek şiddetle yan yana ve hendeklerle anılmasını doğru bulmuyoruz. Mahalle meclisleri ve dernekler demokrasinin ve katılımcı yönetimin temel taşlarıdır.” dedi. Türkiye’nin demokratik bir yönetim anlayışıyla yönetilmesini istediklerini belirten Kışanak, halkla birlikte, katılımcı ve demokratik yerel yönetimleri hayata geçirmeyi düşündüklerini söyledi. Kışanak, yaşanan sıkıtınlar nedeniyle tüm mahalleliye de geçmiş olsun dileğinde bulundu.

ANLI, AYNA, BAKIRHAN VE TÜRK, SUR BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Derneğin önünde yapılan açıklamadan sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Siirt Belediyesi Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, Mardin Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ile DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, eş başkanları tutuklanan Sur Belediyesi’ni ziyaret etti.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

546 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika