Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bilici: Bu sessizlik, sahipsizlik ve duyarsızlık nereye kadar!

17 Eylül 2016 - 546 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Bilici: Bu sessizlik, sahipsizlik ve duyarsızlık nereye kadar!

kayiplar-eylemi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 397’ncisi, Diyarbakır Valiliği tarafından açık alandaki tüm eylem ve etkinliklerin ikinci bir emre kadar yasaklanması nedeniyle, İHD Diyarbakır Şube binasında gerçekleştirildi. Kayıp fotoğraflarının taşındığı eyleme İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, kayıp yakınları ve insan hakları aktivistleri katıldı. Eylemde, 1992 yılında Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde boynuna taktığı yeşil-sarı-kırmızı poşu nedeniyle özel harekât timlerinin hakaretine maruz kalan, bu olaydan kısa bir süre sonra ise kaçırılarak kaybedilen ve cesedi evlerinin önüne atılan ilk okul öğrencisi 13 yaşındaki Serhat Kazak isimli çocuğun, faillerinin bulunup cezalandırılması talep edildi.

‘BU SESSİZLİK, SAHİPSİZLİK VE DUYARSIZLIK NEREYE KADAR!’

Oturma eylemi öncesi konuşan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, 397 hafta boyunca oturma eylemlerini sürdürdüklerini belirterek, geçmişle yüzleşmenin ve adaletin sağlanmasına yönelik verilen mücadelenin önemine değindi. Kayıp yakınlarının 397 haftadır kesintisiz olarak sürdükleri eylemlerde yeterli desteği göremediklerini ve yalnız bırakıldıklarını belirten Bilici “Buradan yüksek sesle çağrıda bulunuyorum. Kayıp yakınlarını yalnız bırakmayın. Ey siyasetçiler, ey insan hakları savunucuları, ey kanaat önderleri ve üyelerimiz, ey sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve yöneticileri, ey barış diye haykıran insanlar! Eğer sizler bu anneleri yalnız bırakırsanız, bu kayıpların üzerine gitmezseniz, Kürdistan’da işlenen bu insanlık dışı olayların üzerine gitmezseniz, sizler bu ülkeye barışı getiremezsiniz. Bütün bu çabalar boşuna gider. Dolayısıyla öncelikle kayıplarımıza sahip çıkalım. Demokrasiden, özgürlüklerden, insan haklarından yana herkesi her cumartesi bu eylem (kayıp yakınları oturma eylemi) nerede yapılırsa yapılsın, orada ailelerin yanında bulunmalıdırlar. Bu sessizlik, sahipsizlik ve duyarsızlık nereye kadar!” diye konuştu.

‘KAYIP YAKINLARI YALNIZ BIRAKILIYOR’

 “Eğer unutursak kalbimiz kurusun, demiştik” diye Bilici, “O halde bu kalpler kuruyor mu? Vicdanlarımıza taş mı basıyoruz. Sinirli ve öfkeliyiz. Kayıplarımızı arıyoruz. Faillerini bulunup yargılanmaları mücadelesini veriyoruz, annelerimizle beraber. Lafa söze geldiğinde herkes kayıplardan söz eder, ama pratiğe gelince kayıp yakınları yalnız bırakılıyor. Bu bir eleşitiridir. Hürşit Külter 114 gündür kayıp. Peki Hürşit Külter Nerede? diye soran arkadaşlar, neden kayıp yakınlarının yanında değil.” diye konuştu.

‘BU GÜNKÜ HUKUKSUZLUKLAR VE ZORLA KAYBETMELER AYRI ŞEYLER DEĞİL’

Kayıp yakınlarının verdiği mücadelenin bu günkü gelişmelerden bağımsız ele alınamayacağının ifade eden Bilici “ Hukuksuzluk almış başını gidiyor. Akademisyenlerden eğitimcilere ve siyasetçilere kadar herkes, hukuku hiçe sayan keyfi uygulamalarla işlerine son veriliyor, siyasi iradeye el konuluyor. Bizler kayıplarımıza sahip çıkarsak, bunlara sahip çıkmış oluruz. Herkesin tavrını ve hukukunu savunma noktasına ulaşmış oluruz. Bizler Kayyumu kınıyoruz, kamu emekçilerinin işlerinden edilmesini kınıyoruz. Bu nedenle tek bir anne veya biz insan hakları savunucularından tek bir kişi kalıncaya kadar, bizler adalet arayışımızı sürdüreceğiz.” dedi. Yıldırım ardından İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Av Hasan Yalçın, 1992 yılında Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde boynuna taktığı yeşil-sarı-kırmızı poşu nedeniyle özel harekât timlerinin hakaretine maruz kalan, bu olaydan kısa bir süre sonra ise kaçırılarak kaybedilen ve cesedi evlerinin önüne atılan ilk okul öğrencisi 13 yaşındaki Serhat Kazak isimli çocuğun hikayesini anlattı. Yalçın şunları belirtti: “13 yaşındaki Serhat Kazak, ilkokul son sınıfa gidiyordu. O dönem Şemdinli’ye Özel Harekât Timleri yeni gelmişti. Serhat’ın okuduğu Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nun bodrum katında kalıyorlardı. Serhat olaydan kısa bir süre önce okula giderken boynuna ve beline sarı, kırmızı, yeşil renklerden yapılmış bir poşi bağlar. Serhat’ı bu şekilde gören dönemin İlçe Kaymakamı, Özel Harekât Timlerine seslenerek “Bu çocuğun boynundaki paçavraları sökün” der. Ancak çocuk bu duruma direnerek “Ben Kürdüm ve bunları çıkarmayacağım” deyip oradan ayrılır.

KATLEDİLİP EVİNİN ÖNÜNE ATILDI

“Bu olaydan kısa bir zaman geçtikten sonra Serhat yanında Halit adlı bir arkadaşıyla birlikte, okulun paydos olmasıyla beraber evlerine gitmek üzere okuldan ayrılırlar. Akşamleyin eve gelmeyince ailesi merak edip ilçedeki tüm akrabalarının evlerini arar. Ancak Serhat’ı bir türlü bulamazlar. Ertesi gün amcası Hayrettin Kazak, sabah erkenden Yüksekova’daki akrabalarının evine gider ama Serhat oraya da gitmemişti. Serhat’ın amcası hemen Şemdinli’ye geri döner. Aynı gün saat 10.00 sıralarında Serhat’ın küçük kardeşi dışarıda bağırır. Serhat’ın cesedi evlerinin duvar dibine atılmıştı. Ailenin anlatımlarına göre; o civarda bulunan Hakkârili inşaat işçileri, Özel Harekât timlerini Serhat’ın cesedini atarken görürler. Ancak işçiler korktukları için bu duruma sessiz kalırlar.”

AMCA: YEĞENİM BODRUMDA İŞKENCE EDİLEREK ÖLDÜRÜLDÜ

Anlatımlarını sürdüren Yalçın, katledilen Serhat Kazak’ın amcasının Özel Harekât Timlerinin kullandığı okul bodruma gittiğini ve yeğenini ait izlere rastladığını ve bunun savcıya anlattığı belirtti. Olaydan sonra katledilen Serhat Kazak’ın cesedine otopsi işlemleri yapılmadığını kaydeden Yalçın, otopsi talebinde bulunan ailenin ise tehdit edildiğini ve bu nedenle bir girişimde bulunamadıklarını söyledi. Yapılan konuşmaların ardından, tüm zorla kaybedilenler ve faili meçhul cinayete kurban gidenlerin anısına beş dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

(www.haberdiyarbakir.gen.tr)

540 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika