Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bilici: ‘’Cizre’de yaralıları tedavi edin!’’

30 Ocak 2016 - 518 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Bilici: ‘’Cizre’de yaralıları tedavi edin!’’

İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 364’üncüsü, Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Kayıp fotoğraflarının taşındığı eyleme İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, kayıp yakınları, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve insan hakları aktivistleri katıldı.Eylemde, 1993 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde, kendisine ait araç ile kaçırılan ve bir daha haber alınmayan Hüseyin Yeşilmen’in akıbeti soruldu. Oturma eylemi öncesi konuşan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, kayıpların akıbetinin ortaya çıkarılıp faillerinin de bulunup yargılanmadan, bu ülkede adaletten ve hukuktan kimsenin bahsedemeyeceğini söyledi.

‘CENEVRE SÖZLEŞMESİNE GÖRE YARALILARI TEDAVİ ETMEK ZORUNDASINIZ’

Adalet ve hukuk yoksunluğunun günümüzde dahi, ‘güvenlik politikaları’ adı altına insan hakları ile bağdaşır hiçbir yanı olmayan zorba uygulamalar sonucunda yapılan göçertme sivil katliamlarla halen sürdüğünü ifade eden Bilici, Cizre’de yaralıların ölüme terk edildiğini söyledi. Kolluk güçlerinin hukuk tanımaz keyfi bir tutum içerisinde bulunduğu söyleyen Bilici, “Derhal Cizre’de uygulanan bu katliam politikasından vazgeçin. Orada yaralı olarak bulunan sivil yaralıların sağlığa erişimini sağlayın. Çünkü savaş ve çatışma ortamlarında devletlerin ve ülkelerin uyması gereken uluslararası sözleşmeler var. Cenevre sözleşmesi, orada duruyor. Siz orada insancıl hukuku uygulamak zorundasınız. Keyfi davranamazsınız. Kim olursa olsun, bunun koşullarını yaratmak zorundasınız” diye konuştu. Bilici ayrıca, Sur ve Cizre ilçelerinde, hukuk dışı olarak sürdürülen sokağa çıkma yasakları ve ablukaların kaldırılması ve sorunların çözümü için de, tüm taraflara diyalog ve müzakere çağrısında bulundu.

YEŞİLMEN’İN HİKAYESİ ANLATILDI

Bilici’nin ardından İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Abdullah Zeytun, 1993 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde, kendisine ait araç ile kaçırılan ve bir daha haber alınmayan Hüseyin Yeşilmen’in hikayesini anlattı. Zeytunşunları belirtti: “Hüseyin Yeşilmen, Şırnak’ın Cizre İlçe merkezinden kendisine ait Renault marka aracıyla birlikte kaçırıldı. JİTEM’in korkunç cinayetlerine sahne olan ilçede, insanların hak arama konusunda çekindikleri bilinmektedir. Yeşilmen’in ailesi de bu nedenle, resmi kurumlar düzeyinde herhangi bir girişimde bulunmaktan çekindiler.

ARACI BULUNDU, KENDİSİ 23 YILDIR KAYIP

Hüseyin Yeşilmen, kaçırıldıktan bir süre sonra, kendisiyle birlikte götürülen otomobili Cizre İlçesi Kuştepe mevkiinde, yol kenarında terk edilmiş halde bulundu. Aracının bulunması Yeşilmen ile ilgili son bulguydu. Kaçırıldığı tarihten itibaren kendisinden bir daha haber alınamadı.” Yapılan konuşmaların ardından Hüseyin Yeşilmen ve tüm kayıplar anısına gerçekleştirilen 5 dakikalık oturma eyleminin ardından etkinlik sona erdi.

Kayıp yakınları (1) Kayıp yakınları (2)

345 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika