Dolar : Alış : 4.7207 / Satış : 4.7292
Euro : Alış : 5.5240 / Satış : 5.5339
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir32°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14244 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bölgede 400 bin insan göçe zorlandı!

02 Temmuz 2016 - 672 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Bölgede 400 bin insan göçe zorlandı!

sur

Sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği yerlerde yaşanan çatışmalar nedeniyle meydana gelen tahribatlar Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği tarafından raporlaştırıldı. Raporda, yaklaşık 400 bin insanın zorunlu göçe tabi tutulduğu bu çatışmalar neticesinde kent yaşamına ilişkin tüm yapısal dengelerin tamamen bozulduğu, ekonomik ve toplumsal faaliyetlerin tamamen durduğu tespitinde bulunuldu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB), Sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği yerlerde yaşanan çatışmalar nedeniyle ortaya çıkardığı tabloyu raporlaştırdı. Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMOBB), ilgili belediyeler ve GABB tarafından koordine edilen teknik ekipler tarafından yapılan hasar tespit çalışmalarının bir bölümüne yine Emergency Architects Foundation (Acil Mimarlar Vakfı) ekipleri de dahil oldu. Yapılan bu çalışmalar neticesinde elde edilen veriler “Hasar Tespit ve Zorunlu Göç Raporu” başlıklı raporda toplandı.

“YIKIM CİDDİ BOYUTLARDA”

Kürt sorununa dair 2013 yılında başlatılan müzakerelerin 2015 yılında sonlandırılması üzerine 2015 Haziran seçimleri sonrasında yeniden başlayan silahlı çatışmaların, 1990’lı ve 2000’li yıllardan farklı olarak, ağırlıklı olarak kent merkezlerinde vuku bulduğunu değerlendirmesi ile başlanan raporda, “Aralık 2015’te bu çatışmalara Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ancak konvansiyonel savaşlarda kullanılan tanklar, toplar ve ağır silahlarla dahil olmasından sonra kentlerdeki çatışmaların yarattığı yıkım çok daha ciddi boyutlara ulaştı” vurgusunda bulunuldu. Bunun yarattığı sonuca ilişkin olarak ise varılan “Yıkımın boyutunun yüksek olduğu Sur, Cizre, Nusaybin, Şırnak ve Yüksekova gibi yerlerde kent yaşamına ilişkin tüm yapısal dengelerin tamamen bozulduğu, ekonomik ve toplumsal faaliyetlerin tamamen durduğu” tespitine yer verildi. Yine kentlerin altyapısı büyük oranda zarar görmüş; İdil, Silopi ve Cizre gibi kentlerde belediyelerin hizmetlerini yerine getirmelerinin engellendiği, yetkilerin fiilen kaymakamlıklara devredildiğinin gözlemlendiği kaydedildi. Bu gözlemler ve ulaşılan bilgiler doğrultusunda ise, raporda şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“400 BİN İNSANIN ZORUNLU GÖÇE TABİ TUTULDU”

“Rojava Yardımlaşma Derneği ve ilgili belediyelerden alınan verilere göre, yaklaşık 400 bin insanın zorunlu göçe tabi tutulduğu yani barınma haklarının ihlal edildiği belirlenmiştir. Göç etmek zorunda kalan 400 bin insanın tamamına yakının geri dönebileceği evleri, çatışmalar nedeniyle hasar görmüş veya merkezi hükümet tarafından yıkılmış ya da yıkılmaktadır. Yaşanan bu süreçte, çatışmalı alanlardan göç etmek zorunda bırakılan ailelerin büyük bölümü Amed, Wan, Êlih (Batman) kentlerine veya komşu ilçe merkezlerine göç etmiştir. Göçlerin gerçekleşme biçimine bakıldığında ise ailelerin çoğunun sahip oldukları eşyaları dahi alamamış olmaları ve aynı anda gelir elde etme faaliyetlerinden yoksun bırakılmaları, beraberinde hızlı bir şekilde mülksüzleşmelerine ve yoksullaşmalarına yol açmıştır. Zorla göç ettirilen 400 bin kişinin büyük bölümü ya toplu şekilde kiraladıkları kötü koşullara sahip evlerde, ya da hiçbir altyapısı bulunmayan, temiz suya erişimleri dahi olmadan aylardır çadılarda kalmaktadır. Çatışmalar süresince ve sonrasında merkezi hükümet yetkililerinin açıklamalarına ve uygulanan politikalara bütüncül şekilde bakıldığında, bu sürecin afet ve kriz yönetimi ilkeleri doğrultusunda değil, güvenlikçi bir perspektiften sistematik şekilde uygulanması planlanan coğrafi, demografik ve toplumsal mühendislik politikasıyla şekillendirilmesi kuvvetle muhtemel görünmektedir. Haziran ayında yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı hakkında basın organlarında çıkan haberlere göre, konumu sınırlara yakın olan Cizîr, Silopiya, Hezex, Nisêbîn ve Qoser (Kızıltepe) ilçelerinin tamamen taşınması ve sınır hattının insansızlaştırılması planlanmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği, önümüzdeki süreçte karşılaşılabilecek siyasal ve toplumsal risklerin en aza indirgenmesi adına, toplumsal huzur ve refah sağlanabilmesi ve yıkılan yerleşim alanlarının yeniden inşa edilmesi adına çatışmasızlık sürecinin yeniden başlatılmasını, yeniden inşa sürecinin toplumsal katılımcı bir yöntemle ve yerel yönetimlerle işbirliği yapılarak gerçekleştirilmesini önermektedir.”

391 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika