Dolar : Alış : 3.8275 / Satış : 3.8344
Euro : Alış : 4.5128 / Satış : 4.5210
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir13°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 13801 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Büyükşehir Belediyesi STK’larla iftarda buluştu

13 Temmuz 2015 - 375 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Büyükşehir Belediyesi STK’larla iftarda buluştu

Diyarbakır’daki sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle iftar yemeğinde buluşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, STK temsilcilerine Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesi sürecinde verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

 

Sait BAYRAM

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, Diyarbakır’daki sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine iftar yemeği verdi. Hevsel Sosyal Tesisleri’nde verilen iftar yemeğine Eş Başkanlar Gültan Kışanak ile Fırat Anlı başta olmak üzere HDP Diyarbakır milletvekilleri İmam Taşçıer, Çağlar Demirel, Edip Berk, Ziya Pir, HDP ve DBP il yöneticileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, Sur Belediyesi Eş Başkanı Fatma Şık Barut, Yenişehir Belediyesi Eş Başkanı Ülkü Baytaş, Büyükşehir Belediyesi Alan Yönetimi çalışanları katıldı. Yemekte, Eş Başkanların Almanya’nın Bonn kentindeki UNESCO toplantısında yaptığı konuşmalar ile Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri görüntülerinin yer aldığı sinevizyon izlendi. İftar yemeğinde konuşan Sur Belediyesi Eş Başkanı Fatma Şık Barut, kentlerini dünya mirası yaptıklarını belirterek, “Kentimiz artık bir dünya kenti, dünya mirası. Kentimizi hem koruyacağız hem paylaşacağız hem de sahipleneceğiz.” dedi. Ardından konuşan Yenişehir Belediyesi Eş Başkanı Ülkü Baytaş ise “İnsanlık soframızda bir aradayız. Hem mirasımızı hem de lokmamızı paylaşıyoruz. Yükümüz çok ağır ama Diyarbakır bu yükü kaldırabilecek güçtedir.” diye konuştu.

ANLI: BAŞARI HALKINDIR

Baydaş’ın ardından konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, başarının halkın olduğunu belirterek, ”Yıllarca her ne kadar zor şartlarda yaşıyorsa da bu halk, hem kimliğine hem de şeref ve geleceğine sahip çıkmış ve çıkmaktadır.” dedi. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin yüz yıllardır direnip bugünlere ulaştığını ifade eden Anlı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “UNESCO’nun bu kararı bizim açımızdan çok önemlidir. Ayrıca bir eleştiri olarak da algılanabilir; biz tüm farklı kimliklere sahip çıktık; ama yeterince Amed’in tarihine sahip çıkamadık. Kortık Tepe’den Çöyönü’ne, Hasuni Mağaraları’ndan Eğil Kral Mezarları’na kadar; bir yandan sahabe ve peygamber mezarları kadar bu kent müthiş bir tarihe sahip. Dolayısıyla ağır bir sorumluluğumuz var ve biz bunun farkındayız. Alan yönetimimiz ve tüm emeği geçen kurum ve kuruluşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.”

KIŞANAK: YÜKÜMÜZ AĞIR

Eş Başkan Gültan Kışanak da, hala heyecanlarının geçmediğini vurgulayarak, “O gün orada sizler adına, bütün bir Amed halkı adına o heyecanı yaşadık” dedi. Kışanak, hayatında konuşma yaparken hiç o kadar heyecanlanmadığına dikkat çekerek, dosya görüşülürken bu kentte yaşamanın gurunu yaşadıklarını söyledi. “Nasıl bir tarihi ve kültürel mirasın içinde olduğumuzu, nasıl bir şehirde yaşadığımızı UNESCO’nun üyesi olan 20 ülkenin temsilcisi tek tek söz alarak ifade etti” diyen Kışanak, sözlerini söyle sürdürdü: “Hiçbir dosya görüşülürken bu kadar yoğun bir katılımla herkesin söz alarak konuştuğu bir görüşme yoktu. Onları dinlerken sizin adınıza, bütün bir halkımız adına, bütün bir Diyarbakır adına büyük bir gurur duyduk. Fakat sonrasında da eyvah dedik, çok büyük bir sorumluluk altındayız; çünkü bütün dünyanın gözü Diyarbakır’da. Komite üyesi bütün ülkelerin temsilcilerinin yaptığı konuşma bize sorumluluğumuzun aslında ne kadar ağır olduğunu bir kez daha hatırlattı.”

DEMİREL: BAŞARI ROJAVA’NIN DA BAŞARISIDIR

Ardından konuşan HDP Diyarbakır milletvekili Çağlar Demirel, başarının Amed halkının, belediyelerin ve sivil toplum örgütlerinin ortak başarısı olduğunu söyledi. Demirel, “Amed’in UNESCO listesinde yer alması Amed’in başarısı olduğu kadar, Rojava’nın, Kobanê’nin başarısıdır. Bu şekilde görmek bu şekilde ele almak ve bu şekilde değerlendirmek gerekiyor. Biz hiçbir zaman Kobanê’deki direnişimizi göz ardı ederek Amed’in UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesini görmezlikten gelemeyiz. Çünkü Amed her gün Rojava’da, Kobanê’de insanlık için direnen, halkının özgürce yaşaması için direnen, direnişçi şehitlerine ev sahipliği yapıyor” dedi.

DSC_0025_3000x1995 DSC_0030_3000x1995 DSC_0043_3000x1995

232 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika