Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Büyükşehir Belediyesine Kent Konseyi’nden tam destek

14 Temmuz 2015 - 419 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Büyükşehir Belediyesine Kent Konseyi’nden tam destek

Büyükşehir Belediyesinin, 1 milyon 230 bin metrekarelik alan üzerine kurduğu ve kentin akciğeri olarak nitelendirilen Kent Ormanı Projesi kapsamındaki kamusal alanların işgal edilmesine karşı çıkmasına Kent Konseyi’nden destek geldi. Kent Konseyi Genel Sekreteri Cihan Aydın, belediyenin özel mülkiyete müdahalesinin olmadığını, tam tersine kamusal alanlara yapılan müdahaleyi önlemeye çalıştığını ifade ederek, “Neye mal olursa olsun Büyükşehir Belediyesi’nin yanındayız.” dedi.

Faysal KARADENİZ

Büyükşehir Belediyesinin 7 milyon 250 bin TL’ye ihale ettiği, 1 milyon 230 bin metrekarelik alan üzerinde kurduğu Kent Ormanı Projesi, kamuoyunun gündemine fidan dikme etkinliğine yapılan saldırıyla gündeme geldi. Oysa kentin akciğeri olarak nitelendirilen Kent Ormanı’ndaki çalışmaların yüzde 50’si tamamlandı. Çalışmalar hakkında bilgi veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Samet Uçaman, şimdiye kadar 450.000 metrekarelik alana 5 metre aralıklarla 8 bin 650 adet yapraklı ağaç dikildiğini belirtti. Proje kapsamında 10 metrelik yol kenarlarına yeşil kuşak, duvar kenarlarına yürüyüş yolu yapılacağını, spor aletleri ve çocuk oyun gruplarının yerleştirileceğini kaydeden Uçaman, şimdiye kadar 2140 adet ıhlamur, 3330 adet çınar, 355 adet defne, 1370 adet tesbih, 70 adet dut, 455 adet gladiçya, 450 adet akçaağaç, 100 adet söğüt ve 380 adet de meşe ağacı olmak üzere 8 bin 650 adet ağacın dikildiğini ifade etti. Kent Ormanı Projesi’ni yılsonuna doğru bitirmeyi hedeflediklerini söyleyen Uçaman, projenin birinci etabının ağaçlandırma olduğunu, yol yapımı ile ilgili bölümün ise bitmek üzere olduğunu kaydetti. Uçaman, proje kapsamında 26 bin, Park ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’nın da 25 bin olmak üzere toplam 51 bin ağaç dikeceğini açıkladı. Proje kapsamında Yol Yapım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı tarafından şu an proje uygulaması doğrultusunda çalışmalar devam ederken Kent Konseyi’nden Büyükşehir Belediyesi’ne tam destek geldi.

‘BELEDİYENİN YANINDAYIZ’

Kent Konseyi Genel Sekreteri Cihan Aydın, dün Talaytepe Kent Orman Projesi kapsamında eş başkanların, milletvekillerinin ve yüzlerce vatandaşın fidan dikme etkinliğine bir grup menfaat çetesinin yaptığı saldırıyı kınadı. Kamusal alanları işgaliye olarak kullanmak isteyenlere karşı Büyükşehir Belediyesi’nin kararlı tutumunu desteklediklerini açıklayan Aydın, Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Ormanı’yla ilgili yürüttüğü çalışma hakkında bilgi verdi. Aydın, Talaytepe’de yapımı süren Kent Ormanı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından daha önce “konut rezerv alanı” ilan edildiğini, ancak belediyenin hukuksal mücadele yürüterek kararı iptal ettirdiğini hatırlattı. Aydın, alanın yaklaşık 1200 hektarlık kısmında kentin ortak yararına Kent Ormanı oluşturma konusunda çabaları olduğunu belirterek, “Hukuksal mücadelemiz sonucunda biz bunu başardık. Ve şu anda orada bir takım çalışmalarımız bitmiş; ama devam eden çalışmalarımız da mevcut.” dedi.

AYDIN: KENT KONSEYİ OLARAK BELEDİYENİN YANINDAYIZ

İhalelerin yapıldığını söyleyen Aydın, ancak oradaki bir takım odakların hiçbir yasal dayanakları olmaksızın, kentin ortak ve kamusal alanlarına müdahalesi olduğunu ifade etti. Aydın, Kent Konseyi olarak bu tür çetelerin ve çetelerin kamusal alanlara el koyma gibi girişimlerinin her zaman karşısında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Kentte yaklaşık 280 sivil toplum örgütünün Kent Konseyi bileşeni olduğuna dikkat çeken Aydın, şunları söyledi: “Bu bileşenlerin tamamı bu çetelerin karşısında. Biz Kent Konseyi olarak neye mal olursa olsun Büyükşehir Belediyesi’nin bu kararlı tutumuna destek sunarız ve her türlü desteğimizle de belediyenin yanındayız. Biz bu kamusal alanı birkaç kişinin kişisel menfaatleri için feda edecek durumda değiliz. Dolayısıyla bu yöndeki girişimlerimiz devam edecek. Biz de Kent Konseyi olarak Büyükşehir Belediyesi’nin bu ve buna benzer bütün çalışmalarının arkasında olacağız. Çünkü geçmişten beri bazı grupların kentin bu tür kamusal alanlarını kendi kişisel çıkarları için hiçbir hukuki desteği hiçbir hukuki altyapısı olmaksızın el atıyorlar ve bu alanlarda kişiler menfaatler peşindeler.”

‘KENT KONSEYİ KENTİN SAHİBİDİR’

Kent Konseyi’nin aynı zamanda kentin sahibi olduğuna işaret eden Aydın, “Kişilerin ve grupların haksız, hukuksuz, mesnetsiz ve hukuksal bir altyapısı olmayan girişimlerine karşı çıkıyoruz. Burada el koyma durumu, özel mülkiyete müdahalesi yoktur. Aksine belediye kamusal alanlara yapılan müdahaleleri önleme konusunda bir kararlılık göstermiştir. Biz her türlü çabanın da destekçisi olacağız.” şeklinde konuştu.

BU SORUNLARI DİYALOGLA ÇÖZMEK İSTİYORUZ

Sorunları diyalogla çözmek istediklerini kaydeden Aydın, sözlerini şöyle tamamlandı: “Bu meselede kimsenin zarar görmesini istemeyiz. Bizim buradaki temel girişimimiz kamusal alanların kamuya açık hale getirilmesi, kamunun kullanımına sunulmasıdır. Dolayısıyla belki bir kısım vatandaşlar orada bir takım hoşa gitmeyen, hukuk dışı girişimleri olmuş olabilir; ama biz bu girişimleri orada ve köyün çevresindeki yaşayanlara mal etmek istemiyoruz. Biliyoruz ki bu bazı kişisel odakların, güçlerin menfaat guruplarının kışkırtmalarıyla cereyan etmiş bir olaydır.”

1 (2)

????????????????????????????????????

302 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika