Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Büyükşehir’in Silvan’da çalışmaları sürüyor

28 Kasım 2015 - 530 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Büyükşehir’in Silvan’da çalışmaları sürüyor

800 adet evin hasar gördüğü Silvan’ın üç mahallesinde, Büyükşehir Belediyemize bağlı birimlerin kentsel altyapı ve üstyapıyı düzenlemeye yönelik çalışmaları sürüyor. Şimdiye kadar yürütülen çalışmalara yaklaşık 750 bin lira harcayan Belediyemiz, çalışmalarını kış bastırmadan tamamlanmayı planlıyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı birimlerin, Silvan’ın Tekel, Mescit ve Konak Mahallesi’nde kentsel altyapı ve üstyapıyı düzenlemeye yönelik çalışmaları sürüyor. Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının hemen ardından içme suyu ve kanalizasyon şebekesinde yaşanan sıkıntıları gidererek ilçeye su vermeye başlayan Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, arızaları gidermeye yönelik çalışmalarını tamamladı. Ardından Yol Yapım Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı’na bağlı 40 kişilik ekip, 14 iş makinesiyle ilçede 4 gün sürdürdüğü çalışma ile tahrip edilen yolları yeniden düzenledi. İlçede 110 kişiden oluşan temizlik ekipleri ise, temizlik çalışmalarını tamamladı. İlk etapta içinde temel gıda maddelerinin bulunduğu 1500 yardım paketi dağıtan Büyükşehir Belediyesi, gıda yardımlarını sürdürüyor.

‘800 EVİN 100’Ü AĞIR HASARLI’

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Bayrak, ilk etapta yaptıkları tespitlerde 800’ün üzerinde evde hasar tespit ettiklerini söyledi. Bayrak, 800 evin yaklaşık 100’ünün ağır, geriye kalan evlerin orta derecede hasarlı olduğunu belirterek, 20’ye yakın evin ise yıkılma tehlikesinin bulunduğunu kaydetti. Bayrak, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK) ve Dicle Üniversitesi’nden gelecek teknik ekiplerin incelemeleri sonucunda bu evlerin güçlendirilerek kurtarılması ya da yıkılıp yeniden yapılması konusunda karar verileceğini söyledi.

BELEDİYEYE BAĞLI BİRİMLER ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Teknik ekibin yaptığı çalışmalarda ilk etapta en büyük hasarın su şebekesi, elektrik hatları ve yollarda olduğunu belirten Bayrak, DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün 35 kişilik ekiple tüm su sorunlarını çözdüğünü kaydetti. Bayrak, Yol Yapım Bakım ve Koordinasyon Daire Başkanlığı’na bağlı 40 kişilik ekibin 4 gün boyunca yürüttüğü çalışmalarla yolları düzenlediğini açıkladı. Ciddi bir temizlik sorununun olduğunu anlatan Bayrak, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin 110 kişilik temizlik ekibinin temizlik araçlarıyla 2 gün boyunca çalışma yürüterek sorunu giderdiğini ifade etti. Park Bahçe Şube Müdürlüğü’nün de çatışmaların yaşandığı mahallelerde budama, ağaç dikimi ve parklarda zarar gören bankları onardığını söyleyen Bayrak, Konak, Mescit ve Tekel mahallerinde çimlendirme ve yeşil alan çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Bayrak, ayrıca mahallelere çocuk oyun grubu kurmak için hazırlık yaptıklarını bildirdi.

‘ZARAR GÖREN EV VE İŞ YERLERİ ONARILIYOR’

DEDAŞ’ın elektrik çalışması yürüttüğünü; ancak evlerdeki elektrik sorununa müdahale etmediğini söyleyen Bayrak, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin teknik personellerinin evlerdeki su ve elektrik tesisatını yenilediğini aktardı. Bayrak, hasar tespiti yapılan 800 evden 680’inde camların kırık oldüğuna ve yaklaşık 450 evin camlarının yenilendiğine dikkat çekti. Bayrak, 77 adet çelik, 198 adet tahta kapının hasarlı olduğunu tespit ettiklerini, bunların yarısının yenilendiğini, kalanların ise yenileme çalışmalarının sürdüğünü söyledi. İşyerlerinin büyük zarar gördüğünü kaydeden Bayrak, kepenk, pimapen ve camları zarar gören işyerlerinin tamiratına başlandığını açıkladı. 200 adet kepengin hazırlandığını belirten Bayrak, 19 adet otomatik kepengin siparişinin verildiğini aktardı. “Tahrip gören evler için bir sıva ekibi oluşturuldu. Sahada yaklaşık 28 arkadaşımız çalışıyor. Duvarları, ev içinde zarar görmüş yerler yapılıyor” diyen Bayrak, boya ekibinin bugün çalışmalarına başladığını, iç boyamanın yapılacağını; ancak hava şartlarından dolayı dış cephe boyamasının mart ayına erteleneceğini kaydetti.

VATANDAŞLARA ÇAĞRISI

Büyükşehir Belediyesi’nin üç mahallede yürüttüğü çalışmaların 750 ile 800 bin lira arası bir maliyeti olduğunu, ancak mahallelerdeki tahmini hasar maliyetinin 6-10 milyon lira arasında olabileceğini bildiren Bayrak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği’ne bağlı belediyelerin Silvan’da çalışmalara destek verdiğini; ancak katkıda bulunmak isteyen vatandaşların da GABB üzerinden destek verebileceğini sözlerine ekledi.

15 5 7 9

395 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika