Dolar : Alış : 6.1240 / Satış : 6.1350
Euro : Alış : 7.2057 / Satış : 7.2187
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir34°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14288 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cami ve Kiliseler onarılıyor

22 Eylül 2015 - 619 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Cami ve Kiliseler onarılıyor

Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, hasar gören cami ve kiliselerin tekrar işlev görmesi için çalışmalara başlandığını söyledi.

Farklı kültür kimlik ve inançların bir arada yaşadığı Doğu ve Güneydoğu’da yeniden baş gösteren şiddetli çatışmalar ibadetlerin de aksamasına yol açtı. Diyarbakır Sur ilçesindeki Ermeni ve Ermeni Protestan Kiliseleri’nde uzun süreden beri ayinler yapılamazken, Fatihpaşa (Kurşunlu) ve Hasırlı Camii’nde de ibadet yapılamadı, namaz kılınamadı. Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, hasar gören cami ve kiliselerin tekrar işlev görmesi için çalışmalara başlandığını söyledi.

Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve günler süren çatışmaların yaşandığı bölgelerde büyük hasar gören cami ve kiliselerin tekrar işlev görmesi için çalışmalara başlandığını söyledi. Farklı kültür kimlik ve inançların bir arada yaşadığı Doğu ve Güneydoğu’da 2 yıl sonra yeniden baş gösteren şiddetli çatışmalar ibadetlerin de aksamasına yol açtı. Ermeni ve Ermeni Protestan Kiliseleri’nde uzun süreden beri ibadetler, ayinler yapılamadı. Fatih paşa (Kurşunlu) ve Hasırlı cami de namaz kılınamadı, ibadet yapılamadı. Büyük hasar gören cami ve kiliselerdeki çalışmalar Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce hızlandırılıyor. Konuyla ilgili görüş aldığımız Evsen, “Her iki camii ve iki kilisenin onarım ve projeleri bizde mevcut olup en yakın zamanda onarılacaktır. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce hasar tespiti yapılıp tahribat giderilecek. Kilise ve camiler tekrar işlev görür hale getirilecek” dedi.

hasar-goren-cami-ve-kiliseler-onariliyor-7713790_x_5076_o

334 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..