Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çatışma sonrası ‘Diyarbakır Sur’larına yaklaşım!

20 Mayıs 2016 - 520 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Çatışma sonrası ‘Diyarbakır Sur’larına yaklaşım!

Çatışma sonrası ‘Diyarbakır Sur’larına yaklaşım! Çatışma sonrası ‘Diyarbakır Sur’larına yaklaşım1

Dicle Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Çatışma Alanlarında Koruma Çalışmalarına Uluslar Arası Ölçekte Örnek Yaklaşımlar” konulu çalıştay düzenlendi. Yabancı akademisyenlerin de katıldığı çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Meral Halifeoğlu, dünyanın birçok yerinde meydana gelen çatışmaların, insanları ve ülkeleri ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel açıdan çöküşe uğrattığını söyledi.

GELENEKSEL KENT DOKUSU TAHRİP OLDU

Halifeoğlu. Bir kentsel sit alanı olan Suriçi bölgesinde yaşanan çatışma sürecinde de sosyal ve ekonomik sorunların yanında, birçok kültür varlığın ve geleneksel kent dokusunun da tahrip olduğunu gördüklerini vurguladı.

ÖNEMLİ BİR ÇALIŞTAY

Korumaya yönelik atılacak doğru adımların, üretilecek doğru projelerin, tarihi bir kente müdahale etme hassasiyetiyle birlikte kayıpları en aza indirecek çalışmaları beraberinde getireceğini kaydeden Halifeoğlu, bu çalıştayda birçok bileşenin bu amaçla burada toplandığını ifade etti. Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ve Prof. Dr. Tina Isabella Wike’n konuşmacı olarak yer aldığı ilk oturuma geçildi. “Bosna ve Kosova’da Silahlı Çatışma Sonrası Gerçekleştirilen Koruma Çalışmaları” konulu sunumuyla Balkanlarda yaşanan olaylar ve tahribatlar üzerinden bölgeye ışık tutmaya çalıştı.

344 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika