Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çatışmalı süreçte milyon dolarlık yatırım!

26 Mayıs 2016 - 5.268 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Çatışmalı süreçte milyon dolarlık yatırım!

yesil ambalaj yesil ambalaj1 yesil ambalaj2 yesil ambalaj3 yesil ambalaj4 yesil ambalaj5

Çatışmalı süreçten dolayı yatırımların durduğu, ekonominin dibe vurduğu Diyarbakır’da İşadamı Engin Yeşil, 10 milyon dolarlık dev bir yatırım gerçekleştirdi. Organize Sanayi Bölgesi’nde 24 bin metrekare alan üzerine oluklu mukavva Yeşil Ambalaj Fabrikasında şimdilik 100 kişi istihdam ediliyor. Yeşil Ambalaj Yönetim Kurulu Üyesi Engin Yeşil, Böylesi bir süreçte yatırım yapıp yapmamayı çok düşünmediğini ifade ederek, “Bölgemizde yaşananlara rağmen bu yatırımı yapmak mecburiyetindeydik. Biz bu bölgenin çocuğuyuz. Buradan kazandığımızı yine halkımızla paylaşmak istedik. Bugün yine olaylar olsa ben yine yatırım yapmaktan çekinmem” diye konuştu.

Yaşanan olaylardan dolayı ekonominin dibe vurduğu, mevcut yatırımların durduğu Diyarbakır’da, 10 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirildi. Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil tarafından Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde 12 bin’i kapalı 12 bin’i açık olmak üzere 24 bin metrekare alan üzerine oluklu mukavva karton imalatı yapan Yeşil Ambalaj fabrikası kuruldu. Nisan ayında faaliyete giren fabrikada 100’e yakın işçi istihdam ediliyor. İki ay içinde aylık üretimi 200 tona çıkaran fabrikada, hedef 2017 yılı sonunda üretimi 3 bin tona çıkarmak.

AMBALAJ SEKTÖRÜ BÜYÜK BİR SEKTÖR

Yeşil Ambalaj Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşil, Yaklaşık 20 yıldan buyana çırçır ve Pres fabrikası işlettiklerini vurgulayarak, “Ancak Çırçır ve Pres fabrikasını kapatarak, oluklu mukavva fabrikasını kurduk. Sadece koli üretimi yapıyoruz. Tekstil’den içecek sektörüne kadar koli üretimi yapıyoruz. Fabrikamızda hem baskılı hem de baskısız üretim yapabiliyoruz. Baskı olarak da 4 renge kadar yapabiliyoruz. Türkiye’de ambalaj sektörü giderek büyüyen bir sektördür. Yıllık büyüme hızı yüzde 10–12 arasındadır. Ambalaj sektörü olarak Bölgeye yakın sadece Gaziantep ve Kayseri’de var” dedi.

24 BİN METREKARE ALAN ÜZERİNE KURULU

Fabrika’nın 12 bin kapalı ve 12 bin açık olmak üzere 24 bin metrekare alan üzerine kurulu olduğunu ifade eden Yeşil, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Diyarbakır’da Yeşil, Çevsan ve Hevsel Ambalaj fabrikaları var. Ancak bizim işletmenin hacmi diğer iki firmadan daha büyük. Fabrikamız 12 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 24 bin metrekarelik alanda kuruldu. 20 Nisan’da faaliyete geçtik. Mayıs ayında hedeflediğimiz 100 tonu aşarak, 200 tona ulaştık. Ancak Aralık ayına kadar üretimimizi bin 200-bin 300 tona çıkarmayı hedefliyoruz. 2017 yılı Haziran ayına kadar aylık 2 bin 500 üretim hedefliyoruz. 2017 yılı sonuna kadar da bu üretimi 3 bin tona çıkarmamız lazım” diye konuştu.

ŞİMDİLİK 100 KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR

Yeşil, şuan fabrikada 100 kişiyi istihdam ettiklerine işaret ederek, şunları söyledi: “Fabrika olarak yüzde yüz kapasite ile çalışırsak 250 kişi istihdam edeceğiz. Ancak şuan işçi sayımız 100’e yakındır.

İHRACATA YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ VAR

İhracata yönelik çalışmalarımız var. Şuanda Irak, Gürcistan, Ermenistan, Türkmenistan’a yönelik çalışmalarımız var. İç piyasada ise tamamı çevre iller ancak Mersin ve Ankara’ya kadar da gönderiyoruz. Talep çok var. Şuanda yoğun çalıştığımız İl’ler Gaziantep ve Mardin’dir.

10 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

10 milyon dolarlık yatırım yaptık. Şuanda 8 milyon doları gerçekleşmiş, geri kalan 2 milyon dolarlık yatırım da devam edecektir”

SÜRECE RAĞMEN YATIRIM YAPMAK MECBURİYETİNDEYİZ

İşadamı Engin Yeşil, Yaşanan sürece rağmen hayatın devam ettiğine işaret ederek, “Böyle bir süreçte yatırım yapıp yapmamayı çok düşünmedik. Sonuçta bölgemizde yaşananlara rağmen bu yatırımı yapmak mecburiyetindeydik. Biz bu bölgenin çocuğuyuz. Buradan kazandığımızı yine halkımızla paylaşmak istedik. Bugün yine olaylar olsa ben yine yatırım yapmaktan çekinmem.

6 BÖLGE TEŞVİKLERİ YETERSİZ

6 bölgedeki teşviki yetersiz görüyoruz. Her ne kadar en fazla teşvik alan bölge 6. bölge olsa da yetersiz görüyoruz. Teknik eleman bulmakta zorlanıyoruz. Getirmek için maaşları dolgun vermemize rağmen gelmek istemeyen kalifiyeli eleman bulmakta zorlanıyoruz” şeklinde konuştu.

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

2455 Total Views 4 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Remzi
25 Ocak 2018 - 10:51

Iyi günler gerçekten sizin gibi hemşerilerimizin olması bizi gerçekten çok mutlu ediyor ALLAH işinizi rast getirir insalah

Lakin bende bi TIR şoförü olarak bi sikayetimi dile getirmek istiyorum
Bende bu memleketin bi ferdi olarak diyorum … ben Iraka sürekli çalışan
Tirci olarak daha sizin fabrikadan bi yük bile alamadım sürekli Mardinden İzedin karadeniz vermisssiniz ve bize hiç yük vermiyorlar arıyoruz diyor Size vermem yani demek istediğim biz Diyarbakir aracı olarak yük alamıyoruz ama Mardin araçları sürekli alıyorlar
Ha alsınlar ona bişey demiyoruz ama
Bizede yardımcı olun lütfen
Şimdiden teşekkür ler

İlgili Terimler :
TemaFabrika