Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çayönü ve Hilar Mağaraları’na gezi düzenlendi

06 Haziran 2016 - 1.172 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Çayönü ve Hilar Mağaraları’na gezi düzenlendi

11 13

Ergani ilçesinde düzenlenen Neolitikten Günümüze Kadın Semineri’ne katılan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, kadınlarla birlikte Çayönü kazı alanı ve Hilar Mağaraları’nı gezdi. Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Kültürel Miras ve Turizm Daire Başkanlığı’nın kent sakinlerine yönelik düzenlediği gezi etkinlikleri kapsamında kadınlarla birlikte Ergani Çayönü ve tarihi Hilar Mağaraları’nı gezdi. Sabah saatlerinde Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelen kadınlar, araçlarla Ergani’ye hareket etti. Geziden önce Turizm Şube Müdürlüğü, şapka, turizm rehber kitabı, magnet, kupa ve kent tanıtım CD’sinin yer aldığı çantaları kadınlara dağıttı.

SEMİNER VERİLDİ

Kışanak’ın yer aldığı gezi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Mezopotamya Kadın Müzesi çalışmaları kapsamında Ergani Belediyesi Aile Parkı’nda düzenlenen “Neolitikten Günümüze Kadın Semineri” ile başladı. Semineri Çayönü’ndeki kazı çalışmalarını yürüten Çanakkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Aslı Özdoğan verdi.Özdoğan, Neolitik’in bir devrim olmadığını, daha önceki dönemlerin bir birikiminin sonucu olduğunu belirterek, Neolitik’in tarihin en barışçıl dönemi olduğunu söyledi. Anadolu Mezopotamya ve Levant’ta (Doğu Akdeniz) kadar olan bölümde Neolitik dönem ile birlikte ortak bir kültürün oluştuğunu kaydeden Özdoğan, aynı zamanda o dönemde topluluklar arasında ciddi bir iletişimin yaşandığını ifade etti.Sunumuna çeşitli dönemlere ait arkeolojik kazılarda bulunan heykelleri yorumlayan Özdoğan, tarihte en çok sembollerin Neolitik dönemde ortaya çıktığını belirtti. Sunumunda Çayönü kazılarında ortaya çıkan heykellerden örnekler veren Özdoğan, Doğu Akdeniz ve Van arasında Halaf kültürünün yaşandığını, topluluklarda eşitlikçi,barışçıl, demokratik ve komünal yaşamın hüküm sürdüğünü kaydetti. Özdoğan, ürünün ortaya çıkmasıyla birlikte bu yapının bozulduğunu, ilk başta topluluklar arasında sınıfların oluştuğunu daha sonra bu durumun kadına kadar yansıdığını vurguladı. Yapılan sunumun ardından Kışanak ve kadınlar, ilk olarak arkeolojik kazıların yapıldığı Çayönü’nde kazı alanını gezdi. Özdoğan, burada Kışanak ve kadınlara, o dönemin tarihi, kültürü, yaşam şekli ve coğrafik konumu hakkında bilgi verdi. Kadınlar, Ergani ilçesindeki geziyi Tarihi Hilar Mağaraları’na yapılan ziyaretle tamamladı.

EŞ BAŞKANLARA TEŞEKKÜR

Kışanak, Ergani Belediye Eş Başkanı Ramazan Kartalmış ile birlikte yakın zamanda açılan Aile Parkı’nı gezdi ve burada piknik yapan aileleri ziyaret etti. Yurttaşlar, Eş Başkanlara yoğun ilgi göstererek yapılan parktan dolayı teşekkür etti. Kadınlar, Ergani’nin ardından Eğil ilçesinin tarihi yerlerini gezme şansı yakaladı. Eğil’de bir süre dinlenen kadınlar, geziyi baraj gölü üzerinde yapılan feribot turuyla tamamladı.

833 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika