Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14147 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Cezaevindeki gazetecilerin hikayeleri anlatıldı

09 Haziran 2016 - 689 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Cezaevindeki gazetecilerin hikayeleri anlatıldı

gazeteciler

Özgür Gazeteciler Cemiyeti’nin, tutuklu gazetecilerin durumuna dikkat çekmek amacıyla düzenlediği Tanıklık Günleri’nde cezaevindeki gazetecilerin hikâyeleri anlatıldı. Eylemde konuşan Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol, “Her insan bir habercidir. Bizi habersiz bırakmayı düşünenler yanılıyor” dedi. Gazeteci Nurcan Baysal ise, “Gazeteciler halkın haber alma hakkına sahip çıkmışlardır ve bizler onların gazeteciliğine tanığız” diye konuştu

Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), “Haber hakkıma dokunma” sloganıyla başlattığı tanıklık günleri çerçevesinde Diyarbakır Adliyesi önünde tutuklu gazetecilerin hikâyelerini anlattı. Eylemde, “Tutuklu gazetecilere özgürlük” pankartı açılırken, cezaevinde tutuklu bulunan gazetecilerin fotoğrafları taşındı. Eyleme, Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol, T24 yazarı Nurcan Baysal, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren’in de aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci katıldı. Eylemde konuşan ÖGC Eşbaşkanı Hakkı Boltan, gazeteci arkadaşlarının “gazeteci olmadıkları” iddiasıyla yargılandığını, bu yüzden tutuklu gazetecilerin yaptıkları haberlere ve muhabirliklerine tanıklık etmek için bir arada olduklarını belirtti. Boltan, Midyat’ta saldırıya uğrayan gazetecilere de değinerek, saldırıyı kınadı.

“BİZİ HABERSİZ BIRAKMAYI DÜŞÜNENLER YANILIYOR”

Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol ise, özgür basının birçok kuruluşunun yönetmeni ve emektarı olarak yıllardır özgür basın çalışanlarının katledildiğine, tutuklandığına tanıklık ettiğini dile getirdi. “Bizi bombalama ve davalarla durduramayacaklar” diyen Aykol, şöyle devam etti: “Haber yapılmazsa yaşatılanlara sessiz kalacağımızı düşünüyorlar. Bu yüzden arkadaşlarımızı tutukluyorlar. Bu tutuklamalarla da bir daha haber yapılmayacağı kanısına giriyorlar. Biz en başında köylerden haber geçiyorduk. Basın çalışanı olabilmek için okullar okumak ve elde fotoğraf makinesi taşımak gerekmiyor. Her insan bir habercidir. Bizi habersiz bırakmayı düşünenler yanılıyorlar.”

“BİZ SİZİN YERİNİZE DEVAM EDECEĞİZ”

“Haberlerimizi birilerini rahatsız ediyorsa o zaman biz doğru olanı yapıyoruz” diyen Aykol, yaptıkları haberlerin iktidarı ve sistemi rahatsız ettiği için bu kadar baskı altına alındıklarını kaydetti. Aykol, tutuklu gazetecilere “Siz oradasınız biz de burada. Biz sizin yerinize devam edeceğiz” diye seslendi.

“HABER ALMA HAKKI ENGELLENİYOR”

DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren de, ülkenin ağır günler geçirdiğini ve bu ağır günlerden gazetecilerin de nasibini aldığını dile getirdi. Yıllardır adliyeye, ya ifade vermek için ya da tutuklu gazetecilere destek vermek için geldiklerine dikkat çeken Eren, “Bu ülkede halkların haber alma hakkı engelleniyor. Yaptıkları haberlerden, sosyal medya paylaşımlarından gazeteciler tutuklanıyor, yargılanıyor” dedi. Eren, bir an önce yargılanan gazetecilerin davalarının düşmesini, tutuklu gazetecilerin ise serbest bırakılmasını isteyerek, tutuklu DİHA muhabirlerinin gazeteci olduğuna tanıklık ettiğini ifade etti.

“GAZETECİLER SERBEST BIRAKILMALI”

Daha sonra konuşan T24 yazarı Nurcan Baysal ise, Türkiye’de tutuklu bulunan 40 gazeteciden 13’ünün DİHA muhabiri olduğunu belirterek, “DİHA muhabirleri gazetecidir. Ben de onların gazeteci olduğunun tanığıyım. Bir an önce onların serbest bırakılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından çalışma arkadaşları tutuklu DİHA muhabirleri Nuri Akman, Ziya Ataman, Nedim Oruç, Şermin Soydan ile Azadiya Welat gazetesi çalışanı Şoreş Ölçen’in hikayelerini anlatarak, onların gazeteci olduğuna tanıklık ettiklerini ifade etti. Eylem önümüzdeki hafta aynı gün ve yerde devam edecek.

477 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika