Dolar : Alış : 4.0848 / Satış : 4.0922
Euro : Alış : 4.9862 / Satış : 4.9952
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çiçekli: ‘’Yeni anayasa 78 Milyonu kucaklamalı’’

22 Şubat 2016 - 1.619 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Çiçekli: ‘’Yeni anayasa 78 Milyonu kucaklamalı’’

Ak Ocaklar Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı ve Mali işler Başkanı Nimet Çiçekli, Yeni Anayasa ile ilgili açıklamalarda bulundu. Hazırlanacak yeni Anayasanın, Sivil, demokratik, çoğulcu, Türkiye’nin mevcut kültürel, inançsal, etnik anlamdaki 78 milyon vatandaşın tamamını kapsayacak yapıda olması gerektiğini ifade eden Çiçekli, Sivil ve demokratik bir anayasanın vatandaş olarak en temel hakları olduğunu söyledi.

YENİ ANAYASA İHTİYAÇ DEĞİ ZARURİDİR

Çiçekli, ülke olarak, bu mozaiği koruyacak bir anayasa yapılmaması durumunda önümüzdeki dönemlerde vatandaşların çok ciddi bir tepki koyacağını belirterek, ‘’Biz ülke olarak, askeri bir cuntanın darbe ile yapmış olduğu bir anayasa ile yönetilmek istemiyoruz. Bu anayasanın da bugüne kadar Türkiye’nin sorunlarına cevap vermediğini açıkça görüyoruz. Bir sivil toplum kuruluşu başkan yardımcısı olarak Diyarbakır’dan tüm Türkiye’ye çağrım var. Demokratik ve insan özgürlüklerini ön plana çıkaracak yeni bir anayasa istiyoruz Yeni Anayasa gerekli olan bir ihtiyaç değil zaruriyettir’’ dedi.

CHP’YE SERT TEPKİ

Türkiye Büyük Millet Meclisin de çalışmaları devam eden yeni Anayasa Komisyonunda çekilen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin masadan ayrılmasına sert tepki gösteren Çiçekli, CHP’nin Anayasa Komisyonundan çekilmesinin bir siyasi tarz olmadığını söyledi.

HAKSIZLIKTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL

Çiçekli, şunları söyledi: ‘’CHP  basit siyasi tavırla yeni Anayasa tartışmalarının yolunu tıkamak istiyor. Eski anayasanın geride bıraktığı yıkıntılar, inşallah yeni anayasa ile temizlenecek. Daha etkili ve verimli bir devlet, yeni anayasa ile işlemeye başlayacak. Yeni anayasa yapmak, yeni bir binanın ana omurgasını oluşturmakla eşdeğerdir. Bu şekilde inşaa edilmiş sağlam bir binaya, yani anayasaya tüm ülkenin CHP’ye oy veren vatandaşlarımızın da ihtiyacı olduğu net. Süreci sığ bir çekişme ortamına sürüklemek, tüm ülkeye yapılan haksızlıktan başka bir şey değildir’’

Nimet çiçekli

700 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika