Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

D.Ü.’de Toplumsal Hayat ve Hukuk Konulu Konferansı

26 Eylül 2017 - 355 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»D.Ü.’de Toplumsal Hayat ve Hukuk Konulu Konferansı

D.Ü. Adalet Meslek Yüksek Okulunda  ‘Toplumsal Hayat ve Hukuk’ konulu konferansı verildi. Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem tarafından verilen konferansta, hukukun toplumsal yapıyı ifade eden bir kavram olduğuna vurgu yapıldı.

Adalet Meslek Yüksek Okulu amfisinde düzenlenen ‘Toplumsal Hayat ve Hukuk’ konulu konferansa Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem, Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç.Dr. Bedrettin Kolaç, Adalet Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ömer Ergün, Öğretim Üyeleri ve Adalet Meslek Yüksek Okulu öğrencileri katıldı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem,  Hukukun üç saç ayağının olduğunu, Toplum, normları ve adaletin Hukuku oluşturduğunu ifade ederek; hukukun toplumsal yapıyı ifade eden bir kavram olduğunu, toplum içerisindeki makul davranışların norm, kural, kanun haline getirildiğini, ancak önemli olanın norm’un adaleti sağlaması veya gerçekleştirmesi olduğunu ifade ederek, hukukun amacının adaleti gerçekleştirmek olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Hüsnü Erdem, kanun devleti ile Hukuk devleti arasında fark olduğunu, pozitif hukukun her zaman hukuku ve adaleti temsil etmediğine vurgu yaparak; “Hukuk, insan haklarına ve eşitlik, özgürlük, ilkelerine ters düşmemesi gerekir. Hukukçu öncelikle insanı ve insani değerlere göre hareket etmesi gerekir” dedi. Erdem, Hukuk devletlerinde herkesin hukuka uyması gerektiğini,  özellikle de hukuk devletinde hukuk kurallarına uyulmasının esas olduğuna dikkat çekerek; Bir hukukçunun asgari olarak, sosyoloji, psikoloji, tarih, siyasal bilimler alt yapısının olması gerektiğini, dolayısıyla sosyal bilimler alt yapısı olmayan, 4 yıllık bir hukuk fakültesi öğrencisinin, 22 yaşında, hakimlik ve savcılık yapmasının uygun olmadığını söyledi. (Dicle Üniversitesi) 

353 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika