Liseli ifşa
Dolar : Alış : 3.6256 / Satış : 3.6322
Euro : Alış : 3.9140 / Satış : 3.9211
mediclub
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir16°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 12331 İçerik Bulunuyor.

Dengbêjlere hayran kaldılar!

24 Ağustos 2016 - 455 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Dengbêjlere hayran kaldılar!

Haber 2 (3)

Fransa’daki Paris 8 University’de müzik bölümünde okuyan ve ZAZLOOS adını verdikleri müzik grubunu kuran Katalon, İtalyan, Fransız, Faslı ve Bölgedeki öğrenciler bir haftalık programları kapsamında bölgeye geldi. Şuana kadar birçok ülkede konser veren grup, ilk durakları Mardin’den sonra Diyarbakır’a gelerek Dengbêjevi’ni ziyaret etti. Burada dengbêjlerle sohbet eden grup üyeleri stranlara karşı hayranlık duyduklarını belirtti.

RİTİM VE MELODİ HAYRAN BIRAKTI
İtalyan Frieder Licht, ilk defa dengbêjlerle tanıştığını ve dengbêjlerden stran dinlediğini söyleyerek, yaşlı insanların müzik aleti kullanmadan yaşanmış olayları söze dökerken seslerinden çıkan ritim ve melodinin kendisinde hayranlık uyandırdığını vurguladı. Licht, dengbêjliğin, yani yaşlı insanların icra ettiği sanatın yeterince tanıtılması halinde yaşadığı hayranlığı dünyada da uyandıracağını belirtti.

“ENDER RASTLANAN BİR ZENGİNLİK”
Kürt kültüründe dengbêjliğin özel bir yeri olduğunu gördüklerini söyleyen Katalon müzisyen Maria ise, dengbêjlerin dillendirdikleri sözlerin melodisinin içlerinden geçtiğini ve bundan çok etkilendiğini vurguladı. Maria, dengbêjlerle tanışması kendisi için özel bir anlam ifade ettiğini belirterek Kürtlerin dengbêjlik kültürü dünyada ender rastlanan zenginliklerden biri olduğunu vurguladı. Diyarbakır’da vermeyi düşündükleri konseri Gaziantep’teki katliam nedeniyle iptal eden grup, Aram Tigran Konservatuarı’ndaki öğrencilerle 2 günlük atölye çalışması yapacak. (DİHA)

444 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika