Dolar : Alış : 4.4652 / Satış : 4.4732
Euro : Alış : 5.2674 / Satış : 5.2769
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir32°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Deprem gerçeği dikkate alınmalı”

29 Nisan 2016 - 337 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»“Deprem gerçeği dikkate alınmalı”

“Deprem gerçeği dikkate alınmalı”

Jeoloji Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, 1 Mayıs 2003 tarihinde Bingöl’de meydana gelen depremin 13’üncü yıldönümüne ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, bölgenin deprem gerçeği dikkate alınarak yerleşim yerlerinin belirlenmesindeki planlama sürecinde, yapılarının inşasında ve denetimde mühendislik verilerinin dikkate alınması gerektiği belirtildi. JMO kurulacak yeni yerleşim yerleri içinde bir dizi öneride bulundu

Jeoloji Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, 1 Mayıs 2003’te Bingöl’de meydana gelen depremin 13’üncü yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, meydana gelen depremde 176 yurttaşın yaşamını yitirdiği, 500’den fazla kişinin yaralanmasına ve sayısız küçük ve büyük baş hayvanların telef olduğu hatırlatıldı. Depremin Türkiye’nin jeolojik yapısının bilimsel bir gerçeği olduğu belirtilen açıklamada, “Bölgemiz Kuzey Anadolu Fayı, Doğu Anadolu Fayı ve Güneydoğu Anadolu Bindirme kuşağının etkisi altındadır. Doğu Anadolu Fay Sistemi ve Kuzey Anadolu Fay Sistemi’nin kesişim bölgesinde bulunan Bingöl ise depremsellik açısından oldukça aktif bir bölgededir. Bu depremde hasar gören kırsal yapılar mühendislik hizmetinden yoksun, kent merkezindeki yapılar ise denetimsizlik nedeni ile yıkılmışlardır.” denildi. Açıklamada, bu tür hasarların olmaması için yerleşim yerlerinin belirlenmesindeki planlama sürecinde, mühendislik yapılarının inşasında ve denetimde mühendislik verileri dikkate alınması gerektiğine vurgu yapıldı.

“JEOLOJİ MÜHENDİSLERİNDEN YETERİNCE FAYDALANILMIYOR”

Deprem ile ilgili yapılacak her türlü mühendislik çalışmalarında jeoloji mühendislerinin yer almasının önemine değinilen açıklamada, “Çözümün bir parçası olan Jeoloji Mühendislerinden yeterince faydalanılmamaktadır. Bu eksiklikler yaşanacak felaketlerin sonuçlarının daha vahim olmasına davetiye çıkarmaktadır” denildi. Yaşanan büyük depremlerden ders alınmadığını ve ilgili kurumların işlettikleri kritik tesislerde depreme karşı gerekli önlemlerin alınmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Depremlerin, yıkıcı afetlere dönüşmesinin önüne ancak ve ancak akıl, bilim ve doğru mühendislik öngörüleri ile geçebileceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz” diye belirtildi.

Bingöl’de yeniden oluşabilecek deprem nedeniyle can ve mal kaybının yaşanmaması için şu önerilerde bulunuldu;

“* İlde ve kırsal alanlardaki yapı envanteri bir an önce çıkarılmalı, güncellenmeli ve riskli yapılar için gerekli önlemler alınmalıdır.

* Bingöl İlinde deprem anında ve sonrasında halkın ne yapması gerektiği konusunda bilinçlendirilmesi, deprem anında halkın önceden belirlenen “Toplanma Alanları”na ulaşımları konusunda planlama yapılması gerekmektedir. Arama ve Kurtarma Birimleri ve altyapı hazırlıkları tamamlanmalıdır. İlin giriş ve çıkış ana yolları rehabilite edilmelidir.

*MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü) tarafından hazırlanan Doğu Anadolu Fay Zonu Atlası esas alınarak “Zon Master Planı” yapılmalı ve bu zonun yapılaşma için tehlikeli olan bölgeleri yapılaşmaya kapatılmalıdır.”

277 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika