Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Devlet geçmişiyle yüzleşmeli”

23 Nisan 2016 - 571 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»“Devlet geçmişiyle yüzleşmeli”

kayıpyakınlarıamed

Diyarbakır’da bu hafta da yakınlarının akıbetini soran kayıp yakınlarının eyleminde konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, devletin toplumsal bir barıştan söz edebilmesi için geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğini söyledi.

Kayıp yakınları ve İHD Diyarbakır Şubesi üyesi insan hakları savunucuları, her hafta “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” sloganıyla düzenledikleri eylemlerinin 376’ncısında, 1915 yılında Ermeni Soykırımı’nda yaşamını yitirenleri andı. Kaybedilen ve katledilen kişilerin fotoğraflarının taşındığı ve fotoğraflar üzerine karanfillerin bırakıldığı eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, devletin toplumsal bir barıştan söz edebilmesi için geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğini söyledi.

“DİYALOG KURULMALI”

Bilici, geçmişte insanlığa karşı işlenen suçlarla yüzleşmeden açılan yaraların kapanmayacağına belirterek, “101 yıl önce Ermeni halkına uygulanan soykırımın failleri yargılansaydı, bugün Kürt halkına karşı yapılan katliamların önüne geçilebilirdi. Artık insanların ölmemesi ve açılan yaraların daha da derinleşmemesi için bir an önce taraflar arasında diyalog kurulmalı” dedi. Bilici, “Ermeni ailelerin kayıpları da bizim kayıplarımızdır” diyerek Ermenilere uygulanan soykırımın faillerinin ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi. Toplumsal barışın sağlanabilmesi için tüm kaybedilenlerin faillerinin bulunup yargılanmasına bağlı olduğunu söyleyen Bilici, devletin er ya da geç geçmişiyle yüzleşeceğini belirtti.

“KINAMAK İÇİN BURADAYIZ”

1915 yılında Ermeni Tehciri’nin bugün hala devam ettiğinin altını çizen Diyarbakır Ermenilerinden Hadi Gümüş, “101 yıl önce Ermenilere yapılan soykırımı anmak için değil, kınamak için buradayız. Eğer 1915 yılında Ermeni Mebusları meclisten alındığında bütün halklar olarak tepki gösterseydik ve karşısında dursaydık, 1994’te DEP milletvekilleri Meclis’ten yaka paça çıkarılıp tutuklanmazdı” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından etkinlik, 5 dakikalık oturma eylemi ile son buldu.

363 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika