Dolar : Alış : 4.0848 / Satış : 4.0922
Euro : Alış : 4.9862 / Satış : 4.9952
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DİEMDER’den Emlakçılara uyarı!

29 Aralık 2015 - 1.916 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»DİEMDER’den Emlakçılara uyarı!

Diyarbakır Emlak Komisyoncuları ve Müşavirleri Derneği Başkanı Mustafa Koç, Sur’da yaşanan çatışmalar, operasyonlar ve sokağa çıkma yasağından dolayı mecburi bir göç yaşayan vatandaşların, Sur dışındaki bölgelerde kiralamak istedikleri evler için yüksek fiyat isteyen emlakçılara sert çıkarak, Mağdur olan vatandaşlarımıza ikinci bir mağduriyet yaşatmamak adına fırsatçılık yapılmamasını istedi.

 

Sokağa çıkma yasağının 28. güne girdiği Sur İlçesi’nde, yaşanan çatışmalar ve operasyonlardan dolayı zorunlu göçe tabi tutulan vatandaşların, Sur dışında kiralamak istedikleri evlere bazı emlak komisyoncularının yüksek fiyat vermeleri tepki gördü. Sur’dan kaçıp Bağlar, Yenişehir bölgelerine taşınan Sur’un mağdur aileleri, yüksek kira bedelleri karşısında adeta şok yaşarken, bazı sivil toplum kuruluş temsilcileri, emlak komisyoncularının fırsatçılık yaptığını belirttiler.

SUR’DAKİ GÖÇ KİRALARI ARTIRDI

Diyarbakır Emlak Komisyoncuları ve Müşavirleri Derneği (DİEMDER) Başkanı Mustafa Koç da, yüksel kira bedelleri ile ilgili olarak haberdiyarbakir.gen.tr’ye açıklamalarda bulundu. Sur’dan zorla göç ettirilen insanlar kentin çeşitli semtlerine göç etmek zorunda kaldıklarını belirten Koç, “Bu insanlarımız özellikle gecekondu bölgelerindeki yakınlarına, akrabalarının evlerine ya da kendilerine kiralık ev tuttular. Bu insanların Dicle kent bölgesinde ev almaları imkansız olduğu için bu bölgede kira artışları yaşanmamıştır. Dolayısıyla bu göçle beraber kiralarda ciddi anlamda artış oldu. Sur’daki göçten önce Bağlar’da kiralık evler 300-350 ile iken, göçten sonra kiralar 400-500 liraya çıktı. Sonuçta bu insanlar belirlenen kira ücretini de ödeyecek durumda değiller. Ama mecburiyet nedeniyle insanlarımız katlanıyor” dedi.

SUR İLÇESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM YERİ

Koç, 2010 yılında Diyarbakır’da Sur İlçesi’nde kentsel dönüşümü başlatılmasıyla ilgili bir toplantı düzenlendiğini vurgulayarak, “Sur ilçesinin turizme açılması amacıyla Çevre Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile kentsel dönüşüm başlatılacaktı. Projeye göre, 1950 yılından bu yana yapılan bütün yapıları yıkacaklardı. Eski tarihi tescilli yapılar yerinde kalmak kaydıyla bunların tümü kamulaştırılıp yıkılacaktı. Bu kamulaştırma kararı alınmıştı. Sur pilot bölge olarak seçilmişti” dedi.

EVLERİNİZİ SATMAYIN

Sur içinde evlerin değerin çok altına bazı rantçılar tarafından satın alındığına yönelik duyumlar aldıklarını ifade eden Koç, şöyle dedi: “Aldığımız duyumlara göre, bazı art niyetli insanlar Sur’dan göç eden insanların evlerine ellerinden çok cüzi miktarlarda satın alıyorlar. Değerinin çok altında. Böyle bir söylenti var ortada. Kesinlikle bu insanlar evlerini satmasınlar. Bu evleriniz zaten kamulaştırma içerisinde yer alıyor. Bu evler yıkılsa dahi devlet bu evlerinin bedelini vermek zorundadır. Ama burada bir eksiklik var. Şimdi bu insanlar için elbetteki bu göçtür kimsenin bunu tahmin edecek durumu yoktu. Ama kamulaştırma kapsamında devlet bu insanlara bir zemin hazırlayamadı. Çünkü sonuçta 40-50bin’e yakın konut var Sur’da. Bunların tümü boşaltılacaktı. Bunlar için TOKİ tarafından konutlar yapılmadı. Bu durumda ani bir göç dalgası başladı. Böylesi bir göçten dolayı insanlar mecburen ev kiralamalarına gidiyorlar. O vesile ile kiralarda bir artış oldu. Bu bir fırsatçılıktır. Hep bunu söylüyorum.Bu mağdur insanlara kim ne kadar katkı sunabiliyorsa sunsun. 3-5 kuruş için fırsat kollamasınlar, bu insanlarımız bizimdirler. Yani tekrar yine beraber yaşayacağız, yüz yüze bakacağız. Ebetteki önümüzde bir kış mevsimi vardır. Bu insanlarımız bu kış mevsiminde açıkta bırakıp, mağdur etmesinler. Yazık bu insanlarımıza”

RESMİYETTE EVLERİN DEVRİ YAPILMAMIŞ!

Sur İlçesi’nde satın alındığı ileri sürülen evlerin tapusunun çıkarıldığına yönelik iddialar üzerine Sur Tapu Müdürü ile görüştüğünü vurgulayarak, “İddialar üzerine Sur ilçesi Tapu Şube Müdürlüğü yetkilileri ile görüştüm. Bu aylarda Tapu’da Sur’da gayrimenkul alımlarında ciddi satışın olup olmadığını sordum. Yetkililer, Tapu Müdürlüğü olarak böylesi satışların yapılmadığını söylediler. Bir artış olsaydı belli olurdu. Şuan tapu dairelerinde Sur’da evlerin satın alındığına dair bir hareketlilik yok. Ama bunlar birer söylentiden ibarettir. Velevki böyle bir şey oluyorsa da insanlar evlerini satmasınlar” diye konuştu.

500 KONUT SUR’DAKİ GÖÇZEDELERE VERSİN

Öte yanda TOKİ Tarafından Şanlı urfa Yolu üzerindeki Talaytepe bölgesinde yaptırılan 500 konutun Sur’dan göç etmek zorunda kalan vatandaşlara verilmesi önerildi. Halen boş olan konutlara geçici olarak Sur’dan göç eden vatandaşların yerleştirilmesiyle barınma sorunlarının ortadan kalkacağı bildirildi.

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

Mustafa koç

601 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika