Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dil eğitimine yoğun ilgi

15 Mayıs 2016 - 435 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Dil eğitimine yoğun ilgi

dil egitimine yogun ilgi

KURDİ-DER’in Kürtçeyi yaygınlaştırmak ve daha fazla konuşulmasını sağlamak için başlatmış olduğu kurslara her kesimden yoğun katılım oluyor

Diyarbakır Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (KURDÎ-DER) Genel Merkezi Eş Başkanı Ozan Kılınç, Kürtçenin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için olan çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini belirtti. 2006 yılından beri Kürt dili üzerine çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Kılınç, “Bu çalışmalar öğrencilere Kürtçe eğitimin geliştirilmesinin yanı sıra Kürtçeyi daha fazla zenginleştirmektedir” dedi. Her dereceye uygun sınıfların açıldığını dile getiren Kılınç “Hafta içi ve hafta sonu olmak üzere 8 sınıfımız var. Her sınıfta otuz kişinin ders aldığı kursiyerler kurs bitiminde belgeler veriliyor ve talep oldukça yeni sınıflar da açılıyor. Yeni Kürtçe öğrenmek isteyenler veya Kürtçe ders vermek isteyenler için ayrı sınıflar açılıyor” diye konuştu.

“FARKLI LEHÇELER DE EĞİTİM”

Ayrıca Kürtçenin lehçelerinden Zazaki ve Sorani öğrenmek için yoğun başvuruların olduğunun altını çizen Kılınç,”Öğrenciler eğitim sonucunu görüp anadillerinde konuşup, okuyor ve yazabiliyor” şeklinde konuştu. Kılınç, KURDİ DER’in verdiği eğitimde Kürtlerin kültürlerinin, edebiyatının , inançlarının ve tarihlerinin de derslerle bir bütünlük içerisinde kursiyerlere aktarıldığını söyledi.

“HER KESİM KÜRTÇE ÖĞRENİYOR”

Kürtçe öğrenmek için farklı şehirlerden de gelenlerin olduğunu belirten Kılınç, “Konya’dan kurslarımıza gelen öğrencilerimiz de vardı. Kürtçe hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan kursiyerlerimiz kurslarımıza katılması sonucunda Kürtçeyi çok iyi konuşup yazabiliyor” dedi. Doktor, öğretmen ve vekillerinde Kürtçe konuşmak için ders aldığını aktaran Kılınç, ” Meslek sahibi olan kursiyerlerimiz hastalarıyla ve öğrencileriyle iyi iletişim sağlamak için buraya gelip eğitim alıyor” ifadelerini kullandı.

“TEMEL AMACIMIZ ANADİLİMİZİ ÖĞRENMEK”

Açılan Kürtçe okulların devlet tarafından kapatıldığını ve en son Lice’de Kürtçe kreşin mühürlendiğini söyleyen Kılınç, “Devlet bizlerin anadilimizi öğrenmemizi istemiyor. Bizim temel amacımız anadilimizi öğrenmektir. Mücadelemiz Kürtçe kreş ve okullara sahip çıkmak ile devam ediyor. Eğer yüzlerce okul açarsak devlet hangisine mühür vurabilir. Türkiye’deki sistem dilimizi asimile etmek için her şeyi yapıyor” diye belirtti. Anadildeki eğitim çocuklardan başladığını ifade eden Kılınç, ” Halkımız çocuklarını Kürtçe kreşlere göndermeli. Biz bir parkta bile çocuklara Kürtçe eğitim verebiliriz” dedi. (DİHA)

378 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika