Dolar : Alış : 4.7207 / Satış : 4.7292
Euro : Alış : 5.5240 / Satış : 5.5339
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir31°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır Cezaevi sergisi açıldı

12 Eylül 2015 - 1.961 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Diyarbakır Cezaevi sergisi açıldı

Diyarbakır Cezaevi sergisi, Sümerpark’taki 5 No’lu Cezaevi Müze Koordinasyon Merkezi Sergi Salonu’nda açıldı. 54 tablonun yer aldığı sergi, bir hafta açık kalacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda çalışmalarını yürüten Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi Müze Koordinasyon Merkezi’nin çağrısıyla I. Sanat Buluşması’nda bir araya gelen 46 sanatçı ve öğrencinin yaptığı çizimler, 12 Eylül Darbesi’nin yıldönümünde sergilendi. Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi Müze Koordinasyon Merkezi Sergi Salonu’ndaki sergi açılışına, Eş Başkan Gültan Kışanak, Diyarbakır 78’liler Derneği üyeleri ve 12 döneminde Diyarbakır Cezaevi’nde kalan çok sayıda vatandaş katıldı. 46 sanatçı ve öğrencinin Diyarbakır Cezaevi’ni yeniden yorumladığı 54 tablonun yer aldığı sergi, bir hafta boyunca açık kalacak. Serginin açılışında konuşan Diyarbakır 78’liler Derneği Başkanı Gani Alkan, sergide emeği geçen herkese teşekkür ederek, Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananları anlattı.

PİRİNÇÇİOĞLU: TRAVMA HALA YAŞANIYOR

Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi Müze Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Necati Pirinççioğlu ise, 12 Eylül 1980 darbesinin 35 yıl önce bir buldozer gibi toplumun üzerinden geçtiğini ve bunun Diyarbakır’a yansımasını yapılan sanat çalışmasıyla göreceklerini ifade etti. Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nin müze olmasını istediklerini kaydeden Pirinççioğlu,12 Eylül zihniyetinin dün Cizre’de, Yüksekova’da ve Silvan’da kendini hala gösterdiğini vurguladı. Pirinççioğlu, o tarihte olmayan çocukların 12 Eylül’ü çizebilmelerinin, o dönemki travmanın hala yaşandığını gösterdiğini belirterek, “Bir daha 12 Eylüllerin yaşanmaması adına bu cezaevinin, toplumun yüzleşmesi için bir toplumsal hafıza merkezi olması açısından önemli olacaktır” diye konuştu.

KIŞANAK SERGİYİ GEZDİ

Açılış konuşmalarının ardından sergiyi gezen Eş Başkan Gültan Kışanak, sanatçılardan yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldı. Sanatçıların ve katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği Kışanak, cezaevi döneminde birlikte kaldığı arkadaşlarıyla bir süre sohbet etti.

COŞKUN: İŞKENCELER DÜŞÜNCELERE YAPILMADI 

I.Sanat Buluşması’na katılan Heykeltıraş Salih Coşkun, kafası kesilmiş, elinde kitap olan bir heykel yaptı. Coşkun, “12 Eylül döneminde işkencelerin bedenlere yapıldı, düşüncelere yapılmadı ifadesinden yola çıkarak bu çalışmayı yaptım. O günün işkencelerini bugünün insanlarına aktarmak için bu çalışmayı bu sergiye hazırladım” dedi. Yağlı boya çalışması yapan engelli Mehmet Seven ise, Dünya tarihinde kötü şöhreti olan 10 cezaevinden birinin Diyarbakır Cezaevi olduğunu hatırlatırken, eli kelepçeli ve susturulmuş bir kadın çizen Berivan Birtane de,12 Eylül döneminde yaşamadığını ancak duydukları ve izledikleri ile öğrendiğini söyledi. (Sait BAYRAM)

1 2 8

1128 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika