Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır Milyonları ağırlayacak!

14 Mart 2016 - 1.102 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Diyarbakır Milyonları ağırlayacak!

KJA, DBP, HDP, HDK ve DTK öncülüğünde “Direnerek kazanacağız” ve “Özgür Önderlik, Özgür Kürdistan, Demokratik Türkiye” şiarıyla 21 Mart’ta Diyarbakır’da direniş ruhuyla kutlanacak Newroz’a milyonların katılması beklenirken, Diyarbakır Newroz Tertip Komisyonu üyesi Abdulgani Alakan, Türkiye ve Kürdistan’da 7’den 70’e herkesi Newroz kutlamasına davet etti.  2016 Newrozu’nu Ortadoğu ve Türkiye’de ciddi sorunların yaşandığı bir dönemde karşıladıklarına dikkat çeken Alakan, AKP iktidarının bölgede Kürt halkına yönelik topyekun bir savaş başlattığını ve Kürt halkı üzerinde bir katliamı uygulamanın peşinde olduğunu iddia etti. 2016 Newrozu’nun kalıcı bir barışa vesile olması için herkesin alanlarda olması gerektiğini ifade eden Alakan, 2013 yılında Abdullah Öcalan’ın çok önemli bir mesajının olduğunu ve bu mesajı dünyanın dört bir yanında 2 milyona yakın insanın gelip alanda dinlediğine vurgu yaptı. Öcalan’ın barış mesajının büyük bir umut yarattığını söyleyen Alakan, bu Newroz da da direniş ve özgürlük umuduyla alanları dolduracaklarını dile getirdi.

“DİRENİŞ RUHUYLA AMED NEWROZU’NA”

Alakan, “Amed Newrozu’nu ‘Direnerek kazanacağız’ sloganıyla karşılıyoruz. AKP kirli savaşı Kürdistan’ın her yerinde sürdürmek istiyor. Buna dur demek için alanlarda, Newroz’da nasıl Demirci Kawa, Dehaq zalimine karşı bir direniş ateşini yaktı. Nasıl 12 Eylül Amed Zindanı’nda Mazlum Doğan 3 kibrit çöpünü yakarak direniş kıvılcımını yaktı. Ve nasıl ki Zekiyeler Amed’te kendini yakarak direnişi yüceltiyse. Halkımız 2016 Newrozu’nu bu duygularla alanlarda karşılayacak. Newroz alanına direniş ruhuyla çıkacağız” diye konuştu.

“MİLYONLARI AŞAN İNSAN SELİ BULUŞACAK”

Yarın geç olmasın deniliyorsa, zalimin zulmü bitirilmek isteniyorsa her an direnişte olunması gerektiğini ifade eden Alakan, bu duygularla insanların Newroz alanına bir sel gibi akması gerektiğini söyledi. Alakan, “Bu baskıcı ve tekçi anlayışa hep beraber dur dememiz gerekir” dedi. Newroz Tertip Komisyonu olarak büyük bir çalışma yürüttüklerinin altını çizen Alakan, teknik, güvenlik, süsleme, karşılama ve davetler konusunda yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını aktardı. Alakan, 21 Mart’ta milyonları aşan insan selini buluşturacaklarını belirtti.

“ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ HAYKIRACAĞIZ”

Alakan, AKP iktidarının dilini, kültürünü ve varlığını reddeden köle bir toplum yaratmanın peşinde olduğunu ileri sürdü. Alakan, şöyle devam etti: “Newroz’un bir diğer anlamı da Sayın Öcalan’ın özgürlüğünü haykırmaktır. Tüm bunlar yan yana getirildiğinde Newroz’un ne kadar önemli olduğu anlaşılır. Onun için direniş ruhuyla, barış talebiyle ve Öcalan’a özgürlük şiarıyla Newrozu karşılıyoruz.”

Diyarbakır milyonları ağırlayacak

358 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika