Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır’a anlamlı Ödül!

24 Kasım 2015 - 568 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Diyarbakır’a anlamlı Ödül!

Kentsel, tarihi ve doğal değerlerin yaşatılması, yerel yönetimlerin bu konuda özendirilmesi ve koruma bilinci yaratılması amacıyla 14 yıldır düzenlenen “Tarihi Kentler Birliği Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması” ödülleri Antalya Expo Center’da düzenlenen YAPEX Restorasyon Fuarı’nda verildi.

4 yıldır ÇEKÜL Vakfı işbirliğinde ve TKB’nin desteğinde Restorasyon Fuarı kapsamında düzenlenen ödül töreninde Metin Sözen Büyük Ödülü, Jüri Özel Ödülü, Uygulama, Proje ve Süreklilik ödülleri, 15.Yıl Özel Ödülü ile Başarı Ödülleri sahiplerini buldu. Kültürel miras ile tarihi kent dokularını koruma-yaşatma amaçlı yarışmaya 32 belediye, toplam 51 proje ile başvurdu. Törende Büyük Ödül ve Özel Ödüllerin yanı sıra 5 proje, 5 uygulama ve 6 süreklilik ödülü ile 13 Başarı Belgesi sahiplerine verildi. Yarışmada, ‘Proje Ödülleri’ Kuşadası, Melikgazi, Milas, Nilüfer ve Tire belediyelerine, ‘Uygulama Ödülleri’ ise Bergama, Burdur, Diyarbakır Büyükşehir, Tarsus ve Uzunköprü belediyelerine verildi. Ayrıca katılımları, duyarlılıkları, kültürel değerlerinin korunup yaşatılması konusundaki uğraşları ve bu anlamda yarattıkları, yaratacakları bilinçten dolayı Adana Büyükşehir, Bilecik, Buldan, Eflani, İncesu, Kadıköy, Kartal, Nevşehir, Selçuklu, Sivrihisar, Talas, Ünye ve Zeytinburnu Belediyesi Başarı Belgesi almaya hak kazandı.

DİYARBAKIR’IN İKİ PROJESİNE ÖDÜL VERİLDİ

Törende, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 10 Temmuz Vedat Aydın Parkı ve Anzele Kaynak Suyu Çevre Düzenleme Projesi’yle, Uygulama Ödülü aldı. Yarışma jürisi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin her iki projesinin kent kimliğini koruyan niteliği, kamusal mekânı ön planda tutan proje anlayışları ve koruma senaryosu içindeki bütüncül bakış açısı nedeniyle ödül aldığını açıkladı. Böylece Büyükşehir Belediyesi’nin TKB’den aldığı ödül sayısı üçe çıkmış oldu.

UÇAMAN: ÇALIŞMALARIMIZDA KENTİN TARİHİ DOKUSUNU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURACAĞIZ

Antalya YAPEX Restorasyon Fuarı’nda düzenlenen törende, Büyükşehir Belediyesi adına ödülü alan Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Samed Uçaman, peyzaj ve yeşil alan çalışmalarının tümünü UNESCO sürecini göz önünde bulundurarak yaptıklarını belirtti. Kente böyle bir ödülü kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Uçaman, peyzaj çalışmalarında kentin tarihi dokusunu göz önünde bulundurmaya devam edeceklerini ifade etti. Uçaman, 10 Temmuz Vedat Aydın Parkı’nın tarihi yapıyı ön plana çıkarması, Anzele Kaynak Suyu Çevre Düzenleme Projesi’nin de, tarihi yapıyla o dokuyu birleştirme çabasının değerlendirildiği ve ödüle layık görüldüğünü kaydetti. Uçaman, sözlerini şöyle sürdürdü: “UNESCO sürecindeyiz. Yapılacak tüm çalışmalarımız titizlikle olacak. Alan yönetimi içerisinde bulunan alanlarda, ödül alan projelerimizin kriterlerini baz alarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Sur bölgesinde yaptıkları projeleri bu tür yarışmalarda değerlendireceklerini belirten Uçaman, çalışmalarının sadece kent içiyle sınırlı kalmayacağını, ilçelerde bulunan tarihi alanları da kapsayacağını bildirdi.

Ödül

Tarihi Kentler Birliği tarafından 14 yıldır düzenlenen Özendirme Yarışması’nda, Büyükşehir Belediyesinin iki projesine “Uygulama Ödülü” verildi. Belediye, böylelikle TKB’nin üçüncü ödülünü kazandı.

2

366 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika