Diyarbakır’da 133 bin kişiye kurs verilecek!

il-hayat-boyu-ogrenme

Diyarbakır’da İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu toplandı. Bağlar İlçesi Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, İl Maarif Müfettişleri Başkan vekili EroL Altunbay, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ebubekir Ekin, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Halk Eğitim Merkezi Müdürleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve okul müdürleri katıldı. İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ebubekir Ekin, toplantının açılışında, Diyarbakır’ın il Hayat Boyu öğrenme katılım oranının yüzde 9,5 olduğunu ifade ederek, “Bu oran Türkiye ortalamasının üstündedir” dedi.

2 BİN 832 KURS PROGRAMI AÇILACAK

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan ise, Yaygın Eğitim Kurumlarının vatandaşlarımızın ve iş piyasasının ihtiyaçlarını karşılamak açısından STK’lar ile yapacakları iş birliğinin çok büyük önem arz ettiğine işaret ederek, “Özellikle okuma – yazma kursları ile ilimizdeki okumaz yazmaz oranlarını en düşük seviyeye çekmek için çalışırken diğer yandan sosyal ve kültürel kurslar ile vatandaşlarımızın bu yönlerdeki ihtiyaçları karşılanmaktadır. Ayrıca ilimizde iş piyasasının ihtiyacı olan ara elemanları kazandırmak için mesleki eğitim kursları düzenlenerek iş piyasasına destek sunmak hedefindeyiz. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı için 951 farklı alan ve branşta 2 bin 832 kurs programında, 133 bin 805 kişiye sertifika programları açılması planlanmıştır. Hem hayat boyu öğrenime katılım oranlarının yükseltilmesi hem de yaygın eğitim amaçlarının gerçekleşmesi için sizlerle tüm kapsama alanları içerisinde daha fazla işbirliğine ihtiyaç duymaktayız. Yapılan ve yapılacak çalışmalarda vermiş olduğunuz destekten dolayı sizlere teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim” diye konuştu.

Yapılan toplantıda 2016-2017 eğitim-öğretim yılında; Diyarbakır’a bağlı Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerince veya diğer kurum- kuruluşlar ile işbirliğinde açılan kurslar ve bundan sonra açılması düşünülen kurslar hakkında ortak kararlar alınarak toplantı sona erdi.

459 Total Views 1 Views Today
admin

admin

Haber Diyarbakır, Son dakika Diyarbakır haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • RSS
  • Facebook
↑ Back To Top ↑