Dolar : Alış : 6.1242 / Satış : 6.1353
Euro : Alış : 7.2007 / Satış : 7.2136
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir34°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14288 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır’da Kentsel Dönüşüm Toplantısı

19 Şubat 2014 - 1.138 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Diyarbakır’da Kentsel Dönüşüm Toplantısı

Diyarbakır’da uygulanan kentsel dönüşüm projelerini değerlendirmek üzere Vali başkanlığında toplantı düzenlendi.

Diyarbakır’da 2007 yılında başlatılan kentsel dönüşüm projelerini değerlendirmek amacıyla Valilik tarafından toplantı düzenlendi.

başkanlığındaki toplantıya () Başkan Yardımcısı , , ve ilgili kurum amirleri katıldı.

Valilik toplantı salonunda düzenlenen toplantıda kentsel dönüşüm kapsamında Diyarbakır’da yapılanlar ve önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmalar masaya yatırıldı. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında Diyarbakır’ın modern 30 bin konuta ihtiyacı olduğunu kaydeden Vali Kıraç, bu konuda rezerv alanı arayışının sürdüğünü belirterek, “Suriçi’nde bulunan Hz. Süleyman Camii etrafı, Lalebey ve Alipaşa bölgelerinde bulunan metruk yapıların yıkım çalışmalarına kısa bir zaman sonra başlatılacaktır” dedi.

DURAĞANLIK YAŞANDI

Diyarbakır’ın en önemli sorunlarından biri olan kentsel dönüşüm alanında başlatılan bu çalışmaları hızlandırmak amacıyla toplantı düzenlediklerini aktaran Vali Kıraç, “Bir süre önce başlatılan çalışmalarda son dönemlerde bir durağanlık yaşandı. Bu sorunu aşmak ve şehrimizde bundan sonraki kentsel dönüşümde ihtiyaç duyduğumuz çalışmaları yapmak amacıyla kurumlar arası bir işbirliği yaptık. Başlatılan çalışmaları kaldığı yerde daha iyi bir yere götürecek, yarım kalmış yıkımları ortadan kaldırarak hem o görsel kirliği hem şehrin kültürel kimliğine uygun yeni kent planı çalışmalarını belirli bir aşamaya getirdik. Suriçi bölgesinde 187 bin hektarlık alan rezerv alanı olarak ilan edilmişti. Tabi Suriçi dışında da kentsel dönüşüm projelerine tabi tutulması gereken noktalar var. Diyarbakır’da 1 milyonun üzerinde insanın yaşadığını biliyoruz. Bizim planlamalarımıza göre modern bir Diyarbakır oluşması için 30 bin civarında konuta ihtiyacımız var. Şu an bunu karşılayabilecek bir rezerv alanı bulmak için uğraşıyoruz. Suriçi bölgesinde özellikle Hz. Süleyman, Alipaşa ve Lalebey bölgelerinde başlatılan çalışmalarımız hızlandırıldı” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM SABIR İSTİYOR

TOKİ Başkan Yardımcısı Ahmet Şahin, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında Diyarbakırlılara 19 milyon lira ödeme yapıldığını ifade etti. Şahin, kentsel dönüşüm çalışmalarının, kolay yürümeyen, aşamaları çok olan, vatandaşlarla tek tek görüşülen bir çalışma olduğunu bu nedenle sabırlı olunmasını istedi.

Hz. Süleylman Camisi bölgesinde bulunan eski yapıların yıkılacağını ifade eden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş ise, bölgenin dini turizmin gelişmesi için yeni alanlar oluşacağını belirterek, “2007 yılından beri kent merkezinde Alipaşa, Lalebey ve Hz. Süleyman bölgelerinde kentsel yenileme çalışmaları yürütüyoruz. Kamulaştırma işlemleri TOKİ tarafından karşılanıyor. Belediyemizle yapılan protokol çerçevesinde yıkım ve vatandaşlarımızı ikna etme konusunda bir çaba içerisindeyiz. Gelinen aşamada yüzde 70’e Varan bir anlaşma sağlandı. Para isteyenlere para, konut isteyenlere de konut tahsis edildi. Tıkandığımız nokta, konutların yetersiz olduğuna yönelikti. Bugün düzenlenen bu toplantıda bunu gündeme getirdik. Toplantıda olumlu gelişmeler yaşandı. Hz. Süleyman Camii bölgesinde herhangi bir konut veya yapı yapılmayacak. Sur koruma bandı içerisinde tamamıyla dini turizme yönelik alanlar oluşturulacaktır” dedi.

712 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

..