Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7151 / Satış : 4.7236
Euro : Alış : 5.4667 / Satış : 5.4765
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır’ın tek Ergoterapisti!

26 Kasım 2015 - 1.475 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Diyarbakır’ın tek Ergoterapisti!

Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi’ne bağlı Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi’nde göreve başlayan Diyarbakır’ın tek Ergoterapist’i Şengül Yıldız, psikiyatri hastalarının yaşam koçluğunu yapıyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bir ilk olan Ergoterapist uzmanı ile Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi’ndeki hastalar günlük yaşam aktivitelerine katılımı sağlıyor. Ankara Hacettepe Mezunu olan Ergoterapist Yıldız, mesleğin Türkiye’de yeni olduğunu vurgulayarak, ergoterapi yöntemi ile çok sayıda hastanın günlük aktivitelerini yapmalarını sağladıklarını söyledi.

Türkiye’de ilk kez 2010 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde açılan Ergoterapi Bölümünde öğrenim gören ergotaripstler, 2015 yılında Devlet Hastanelerinde istihdam edilmeye başlandı. Hacettepe’den mezun olan Ergoterapist Şengül Yıldız, 3,5 ay önce Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi’ne bağlı Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi’nde göreve başladı. Türkiye’de yeni bir uzmanlık alanı olan Ergoterapistler, özellikle psikiyatri ve şizofren hastalarının yaşam koç’ları olarak adlandırılıyor. Anlamlı ve amaçlı aktivitelerle sağlığı ve refahı geliştiren kişi merkezli bir sağlık mesleği olan Ergoterapi ile çok sayıda hastanın günlük aktivitelerini yapmaya başladı.

Ergoterapist Şengül Yıldız, Ergoterapistlerin kişi ve toplulukların istedikleri, ihtiyaç duydukları veya kendilerinden beklenen aktiviteleri yapabilme becerilerini geliştirerek veya aktiviteyi ya da çevreyi kişilerin katılımını daha iyi sağlayabilecek şekilde düzenleyerek bu amaca ulaştıklarını ifade ederek, “Ergoterapist kişilerin toplumsal katılımını etkileyen fiziksel, sosyal ve çevresel faktörler değerlendirilerek bunları ortadan kaldırmak veya azaltmak için gerekli müdahalelerde bulunur. Ergoterapistler birebir kişilerle, gruplarla veya topluluklarla işbirliği içinde çalışmak için gerekli bilgi, beceri ve davranışlarla donatılan tıbbi, sosyal davranışsal, psikolojik, psikososyal ve ergoterapi bilimi alanında geniş eğitime sahiptir. Ergoterapistler, bir sağlık problemi nedeniyle vücut yapı ve işlevlerinde bozukluğu olan veya yer aldığı sosyal ya da kültürel azınlık bir grup nedeniyle toplumdan dışlanmış veya katılımı kısıtlanmış tüm kişilerle çalışır” dedi.

ERGOTERAPİST, KİŞİNİN TOPLUMSAL KATILIMINI ARTIRIR

Ergoterapistlerin, katılımın kişilerin fiziksel, duygusal, veya bilişsel yetenekleri; aktivitenin özellikleri veya fiziksel, kültürel, sosyal, davranışsal veya yasal çevre ile desteklendiği veya kısıtlandığına inandıklarını vurgulayan Yıldız, “Bu nedenle ergoterapi toplumsal katılımı artırmak için kişi, aktivite, çevre veya bunların bazılarının veya hepsinin düzenlenmesi ile kişilerin yeterliğini artırmaya odaklanır. Ergoterapi, ev, okul, işyeri, fabrika, sağlık merkezi, huzurevi, rehabilitasyon merkezi, hastane ve adli kurumlar gibi kamu, özel veya gönüllü kuruluşları içeren geniş bir yelpazede uygulama alanına sahiptir. Kişiler ergoterapi sürecine aktif olarak katılırlar. Sonuçlar kişi merkezlidir ve çeşitlidir, aktivite performansında düzelme veya aktivite katılımından kaynaklanan memnuniyet ölçülür. Ergoterapi Bilim, sanat ve çeşitli rekreasyonel aktivitenin buluştuğu bir rehabilitasyon yaklaşımıdır” diye konuştu.

KİŞİNİN YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRMAYI AMAÇLIYOR

Yıldız, ergoterapinin amaçlarına da şöyle açıkladı;

“Aktivite yapabilmeyi sağlık ve iyi olmanın esası olarak kabul eder. Kişinin ruhsal, fiziksel, duygusal ve bilişsel yönlerini dikkate alır. Günlük yaşamda bağımsızlığı ve yaşam kalitesini artırmayı amaçlar. Yaşamın kendine bakım, üretim ve serbest zamanla ilgili faaliyetlerdeki güçlüklerle başa çıkmak için,gerekli olan becerilerin teşvik edilmesi, geliştirilmesi, yeniden öğretilmesi ve sürdürülmesini sağlar. Kurumsal, kültürel, sosyal ve fiziksel çevreyi kişilerin bağımsızlık seviyelerini ve toplumsal katılım gereksinimlerine göre düzenler. Engelli bireyin işe yönlendirilmesini, mesleki eğitim almasını, işyerlerinde daha başarılı olmalarını amaçlar”

ELİNDE KAVRAM PROBLEMİ OLAN ÇOK SAYIDA HASTAYI HAYATTA KATTIK

Hayatta kattıkları çok sayıda hasta olduğunun altını çizen Yıldız, “Staj döneminde de çok sayıda hastanın hayata katılımlarının sağlandığını gördük. Kavramada sorun yaşayan bir hastamız vardı. İçlerine kapanık sosyal ve iletişim becerilerini sorun yaşayan hastaları aktiviteleri, motivasyonları artırılarak tedavi ediliyor. Rehabilitasyon süreci hemen ilk anda göreceğiniz bir şey değildir. Mesela, bir doktor ilacı yazıp etkisini hemen görebileceğimiz bir durum değildir. Bu bir süreçtir. Kavrama problemi yaşayan bu hasta uzun süre içerisinde ergoterapi çalışmalarıyla bağımsız olarak yemeğini yiyebiliyor, kalemini tutabiliyordu, tuvaletine, banyosunu yapıyor; saçlarını bile kendi tarıyordu. Bunların hepsini bağımsız kendi yapabiliyordu. Ergoterapi dünyada işe yaramaz bir bölüm olsaydı Türkiye’de açılmazdı ve devlette de böyle bir yer olmaz ve atamalar yapılmazdı. Hastalar üzerinde bir faydası var ki, böyle bir meslek grubu ortaya çıktı” dedi.

YAŞAM KOÇLUĞU YAPIYORUZ

Yıldız, Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi’nde şizofren ve diğer psikiyatri hastalarla çalıştığını belirterek, “Daha çok belli psikiyatri hastalar genelde hayattan zevk almazlar, çok uzun süre banyo yapamıyorlar, kendilerine zaman ayıramıyor, içlerine kapanıklar, donuk bir yüz ifadeleri var. İnsanlarla iletişime, etkileşime geçemiyorlar. Ben burada aktiviteyle tedavi ediyorum. Ergoterapinin amacı aktivitelerle tedavidir. Örneğin hasta müzik, resim, basketbol ve futbol oynamayı seviyor gibi aktiviteleri yapmalarına yardımcı oluyoruz. Ergoterapi bir nevi yaşam koçu aslında. Bir hastanın yaşam koçluğuna yapan biridir. Ergoterapist hastayı bütüncül ele alır. Acaba kişi aktiviteyi deformiyeden kaynaklı hasta bunu yapamıyor. Ergoterapi’nin diğer meslek gruplarından farkı aslında bütüncül bakmasıdır. Psikiyatrik hastaların kognitif sorunlar yaşayarak, bunların günlük yaşam aktivetilerine katılımda problem yaratıyor. Ergoterapistlerin buna yönelik de aktivistlere Kognitif rehabilitasyon yapıyor. Yine sosyal bedellerini ve topluma katılımları için grup aktiviteleri de yapılıyor ” şeklinde konuştu.  (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

 Diyarbakır’ın tek Ergoterapisti!

936 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika