Dolar : Alış : 4.8000 / Satış : 4.8086
Euro : Alış : 5.5924 / Satış : 5.6025
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Doğa katliamını durdurun!

24 Şubat 2017 - 1.128 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Doğa katliamını durdurun!

AFIAP ünvanlı uluslararası fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, son aylarda Diyarbakır’ın tarihi Hevsel bahçelerinde hem hayvanlara karşı hem de doğaya karşı önemli bir yok etme ve zarar verme olaylarının arttığını bildirerek, yetkililerden ve ilgili sivil toplum kuruluşlarından bu duruma engel olmaları çağrısında bulundu. Hevsel’deki son fotoğraf çekimlerinde önce çocuklar tarafından yakalanan bir kızıl şahini geçen hafta da ateşli silahla öldürülen bir tilkinin cesedini gördüğünü ve çok üzüldüğünü söyledi.

Uluslar arası fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, Diyarbakır’ın tarihi Hevsel bahçelerinde son aylarda hayvanlara ve doğaya verilen zararın çok arttığına dikkat çekerek, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasi Listesi’ne alınan ekolojik bahçelerdeki doğal yaşamın korunması çağrısında bulundu. Süer, aralıklarla Hevsel’de fotoğraf çekimleri yaparak doğaya verilen zararı ve bahçelerdeki değişimi belgeliyor.

Hevsel’deki son fotoğraf gezilerinde, bahçelerde birçok ağacın kesildiğine ve kuş ile tilki gibi canlıların yakalanıp öldürüldüğüne tanık olduğunu belirten fotoğraf sanatçısı Süer, daha çok korunması gereken bahçelerde bu olayların yaşanmanmasının çok üzücü olduğunu belirterek, yetkilileri ve sivil toplum örgütlerini bu konuda göreve çağırdı.

SON KURBAN BİR KIZIL TİLKİ
sivas escort
AFIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu FIAP’ın sanatçısı) ünvanlı uluslar arası fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, Hevsel’de geçen hafta yaptığı fotoğraf çekimleri sırasında, ateşli silahla öldürülmüş bir kızıl tilki cesedine rastladığını, sonbaharda yine çocuklar tarafından kanadı kırılarak yakalanmış bir kızıl şahine rastladığını ifade ederek, yaşları 15-20 arası olan bazı çocuk ve gençlerin av tüfeği ve diğer bazı aletleri kullanarak özellikle bahçelerde yaşayan kuşlara zarar verdiğini söyledi. Dünya Kültür Mirası Hevsel bahçelerinin 180’den fazla kuş türünün yanı sıra susamuru, tilki, sansar, sincap ve kirpi gibi birçok memelinin de barınağı olduğunu hatırlatan fotoğraf sanatçısı Süer, UNESCO’nun listesine 3 yıl önce kabul edilen bahçelerin daha faza korunması için çalışmaların başlatılması gerekirken, bu önemli ekolojik alanının korunması için bugüne kadar herhangi bir önlem alınmamış olmasınının üzücü olduğunu ifade etti.

DİCLE NEHRİ KİRLETİLİYOR

Fotoğrafçı Mehmet masum Süer, Hevsel bahçelerini saran ve bahçelere hayat veren Dicle nehrinin sularının kanalizasyon suları, inşaat molozları ve kimyasal artıklar atılararak kirletildiğini ve sudaki canlılara bu yoldan büyük zararlar verildiğini öte yandan bahçelerde yaşayan birçok hayvan türünün bilinçsizce avlandığını veya öldürüldüğünü belirterek, bu konuda son aylarda gözlemlediği bazı gelişmeleri şöyle anlattı: “Bir süre önce barajlarda su tutulması nedeniyle Dicle nehrinin suları çekildi. Bu çekilme özellikle Ongözlü Köprü civarında ve Hevsel bahçelerinin kıyısında, Dicle’deki kirliliğin boyutlarını tüm çıplaklığı ile gözler önüne serdi. Günlerce etrafa kötü kokular yayıldı. Bu arada nehirdeki çok sayıda balık kirlenmenin etkisiyle ölerek sahile vurdu veya su yüzüne çıktı.

Son bir ayda ikisi, Keçi Burcunun altından nehre inen yolun sağında olmak üzere bahçelerin  5-6 noktasında kepçe ve dozerlerle çalışmalar yapılarak, ekim için yer açmak ve başka düşüncelerle, birçok canlının barınağı olan ağaçlar ve çalılıklar köklerinden söküldü. Hevsel’in önemli simgelerinden biri olan birçok dut ağacı da bu dönemde yine kesildi veya yerinden söküldü. Gazi Köşküne giden yolda karayolunun kenarındaki çalılıklar tamamen söküldü. Bahçelerde zaman zaman belli alanlardaki ağaç, kök veya çalılıkların ateşe verildiğini görüyorum.

KIZIL ŞAHİN YAKALANDI

Yine Hevsel’de sonbahardaki bir gezim sırasında, kanadı kırılarak avlanmış ve uçamayan bir kızıl şahini küçük çocukların ellerinde gördüm. Son günlerde, bahçelerde ve Ongözlü köprü civarında gezen vatandaşlar görmüşlerdir, bahçelerde, günün belli saatlerinde, sağdan soldan atılan av tüfeği ve diğer ateşli silahların seslerinden geçilmiyor. Çoğu 15-20 yaşlarında olan çocuklar ve gençler, amaçsız ve bilinçsizce ya silahlarla veya diğer bazı aletlerle kuşları avlıyor veya öldürüyor. Güvenlik güçlerinin bu silah seslerine ve kullanımına kayıtsız kalmasını hayretle izliyorum.  Geçen hafta sonu yaptığım son çekimler sırasında da, sadece bölgemizde yaşayan ve artık sayıları çok azalmış bir kızıl tilkinin cesediyle karşılaştım ve şoke oldum, çok üzüldüm. Ateşli silahla vurularak öldürülmüştü. Bahçelerin tam orta yerinde öldürülerek leşi orada bırakılmıştı. Bahçelerde yaşayan bu hayvanın, avlanma diyemeyeceğim, katledilmesine bir anlam veremedim.

İŞLETMELERDEN ÖRNEK TAVIR

Ongözlü Köprü civarındaki işletmeler kişisel olarak, bu bölgedeki kuş ve özellikle nehirdeki yaban ördeklerinin avlanmasına izin vermediklerini ve engel olduklarını söylediler. Bu girişimin etkisiyle, bu bölgede, günün hemen her saatinde, yaban ördeklerinin korkusuzca nehir suları üzerinde dolaştığını görmek mümkün. Bu yöredeki su samurlarının da son zamanlarda korkmadan ortaya çıktıkları ve ve su yüzünde dolaştıkları görülüyor. Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi ve kültürel bahçelerin değeri çok çok büyüktür. Böyle bir doğal alan zor bulunur. Bunun kiymetini bilmemiz gerekir. Yetkililere ve özellikle alanla ilgili sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunuyorum. Bahçelerin her anlamda güvenliğinin sağlanması, değişikliklerin izlenmesi ve ağacıyla, bitkisiyle, hayvanıyla tümüyle bir koruma altına alınması için çalışmalar başlatılmalı ve gereken önlemler alınmalıdır. Hevsel bahçeleri, hem doğal, tarihi ve kültürel bir zenginliğimizdir. Hem de turizm açısından önemli bir çekim ve ilgi merkezi olduğu da unutulmamalıdır. Diyarbakır’a gelen turistlerin en önce görmek istediği ve gezdiği alanların başında geliyor. Diyarbakırlılar olarak bu kaynağı kendi ellerimizle yok etmemeli ve koruyup geliştirmeliyiz…”

1075 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..